План-конспект уроку з української мови в 7-А класі з теми «Дієприслівниковий зворот. Розділові знаки при дієприслівникових зворотах і одиничних дієприслівниках»


Відділ освіти Бердянського виконавчого комітету
Бердянської міської ради
Методичний кабінет
загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1
План-конспект уроку
з української мови в 7-А класі з теми
«Дієприслівниковий зворот.
Розділові знаки при дієприслівникових зворотах і одиничних дієприслівниках»
Розробила:
учитель української мови
та літератури
Гетало Світлана Володимирівна
вища категорія
Проведено: 25 листопада
Бердянськ, 2015 р.
Тема: Дієприслівниковий зворот. Розділові знаки при дієприслівникових зворотах і одиничних дієприслівниках.
Мета уроку:
навчальна
формувати предметні компетентності:
мовленнєва (комунікативна)
Удосконалювати вміння орієнтуватися в умовах спілкування й уміти підтримувати його. Викликати пізнавальний інтерес до вивчення української мови; сприяти розвиткові аналітичного мислення;
мовна (лінгвістична)
На основі вивченого матеріалу поглибити знання учнів про дієприслівник; познайомити з поняттям дієприслівниковий зворот.
Формувати вміння відрізняти одиничні дієприслівники від дієприслівникових зворотів та правильно вживати розділові знаки при них.
Навчити учнів визначати дієприслівникові звороти в мовленні (усному та писемному);
лексична
Через роботу над відновленням, доповненням текстового матеріалу розвивати уміння та навички використовувати мовний словниковий запас для побудови письмового висловлювання;
орфографічна
Шляхом опрацювання мовного матеріалу розвивати правописні вміння написання дієприслівників відповідно до орфографічних норм і правил;
орфоепічна
Поглибити знання правил написання та вимови слів, інтонування речень з дієприслівниковим зворотом, застосовувати на практиці вміння озвучувати написане відповідно до орфоепічних вимог протягом роботи над темою;
інтелектуальна
Формувати інтелектуальну компетентність через роботу учнів з різноманітною інформацією, застосовувати здобуті знання в нестандартних ситуаціях.
Удосконалювати прийоми самостійного здобуття нових знань, активізувати прийоми роботи в умовах пошуку, дослідження(дослідити особливості утворення дієприслівникового звороту, його розпізнавання, постановки розділових знаків при звороті). Розвивати активність пізнавальних процесів у школярів;
креативна (творча, новаторська)
Сформувати інтерес до розв’язання будь-якої навчальної задачі творчо; бажання й уміння діяти не за зразком, а оригінально, передбачаючи новизну під час розв’язання навчальних завдань;
розвивальна:
розвивати
логічне мислення, пам’ять, увагу, мовлення;
творчі вміння використання дієприслівникових зворотів у висловлюваннях;
ключові компетентності:
соціальну – сприяти розвитку соціально-комунікативних навичок учнів, інтелектуальних і творчих здібностей; розвивати навички висловлювати власні думки, чітко та послідовно, як усно, так і письмово. За допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу формувати любов до мистецтва слова;
самоосвіти та саморозвитку – формувати стійку позитивну мотивацію до саморозвитку та постійного вдосконалення; розвивати пошукову діяльність школярів (виконання випереджаючих дослідницьких, творчих завдань); сприяти розвитку навичок самостійно працювати з різними джерелами інформації;
інформаційно-пізнавальну – удосконалювати прийоми самостійного здобуття нових знань (умінь використовувати додаткову літературу), активізувати прийоми роботи в умовах пошуку, дослідження; розвивати активність пізнавальних процесів у школярів;
здоров’язберігаючу - формувати навички збереження здоров'я;
виховна:
виховувати: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу інтерес до вивчення зразків усної народної творчості; уміння правильного спілкування між собою;
формувати в учнів активну життєву позицію;
почуття любові до рідної народної культури й творчості, традицій, звичаїв.
Очікувані результати
Після цього уроку:
учні повинні знати:
загальне значення, основні морфологічні ознаки, синтаксичну роль дієприслівника як особливої форми дієслова;
учні повинні вміти:
- називати речення, які містять дієприслівникові звороти;
- визначати синтаксичну роль дієприслівників та дієприслівникових зворотів;
- правильно застосовувати відповідні правила;
- розставляти розділові знаки в реченнях зі зворотами;
- складати речення із вивченими пунктограмами;
- обґрунтовувати написання дієприслівників;
- працювати з додатковою літературою, підручником;
- конструювати прості речення з дієприслівниками й дієприслівниковими зворотами;
учні повинні розуміти:
різницю між дієприслівниками та іншими частинами мови.
Тип уроку:  урок засвоєння нових знань
Форма проведення. Урок – дослідження.
Джерела інформації: Підручник для 7 кл. загальноосв. навч. закл. з навчанням рос. мовою. Н.В. Бондаренко, А.В. Ярмолюк. К.: «Освіта», 2007.- С. 80.
Міжпредметні зв’язки: українська література, народознавство.
Внутрішньопредметні зв'язки:
Лексикологія і фразеологія: засвоєння найуживаніших фразеологізмів, прислів’їв і приказок, до складу яких входять дієприслівники.
Синтаксис: уживання дієприслівників та дієприслівникових зворотів у ролі другорядних членів речення.
Культура мовлення: правильне вживання дієприслівників та дієприслівникових зворотів у власному мовленні.
Текст (риторичний аспект): використання дієприслівників та дієприслівникових зворотів для зв’язку речень у тексті.
Наочність та обладнання: мультимедійний екран, підручник, зошити, сигнальні картки.
Методи, прийоми й форми роботи:
Методи: «Мозковий штурм», «Незакінчене речення», бліц-опитування, «Мікрофон», мовознавчі ігри.
Прийоми: психологічна настанова; епіграф, зв'язок із життям; формулювання очікуваних результатів, відповіді на запитання щодо змістовного аспекту уроку; проблемне питання; презентація міні-проекту.
Форми: колективна, індивідуальна, робота в парах.
Епіграф
Народ скаже, як зав’яже(Нар.творчість)
Технологічна карта уроку
№ Етапи уроку Час, хв. Методи та форми Зміст
1 І.Орієнтація, мотивація діяльності.
2
Привітання,
організація класу до уроку, забезпечення емоційної готовності, психологічна настанова. Побажання активної плідної праці; гарного настрою та успіху.
2 ІІ. Цілепокладання.
1.Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
2. Мотивація навчальної діяльності.
3. Визначення очікуваних результатів. 4 Робота з епіграфом, бесіда, «Незакінчене речення». Повідомлення теми й визначення мети уроку, мотивація навчальної діяльності.
3 ІІІ. Цілереалізація.
1.Актуалізація й корекція опорних знань, навичок, умінь.
8 Робота з текстом - завдання «Уважний слухач», словникова робота, усне повідомлення на лінгвістичну тему(випереджаюче домашнє завдання). Акцентувати увагу на актуалізації знань, усебічна перевірка ступеня раніше засвоєних знань, презентація міні-проекту.
4 2. Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення зв'язків і співвідношень у об'єктах вивчення. 11 Проблемне питання «Розв’яжи проблему», робота з підручником, робота в парах, індивідуальна. Обговорення проблемного питання, виконання завдань на вивчену тему.
5 3.Фізкультпауза. 2 Рухавка.
6 4.Узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях, наближених до життєвих. 8 Робота в парах, колективна, індивідуальна. Завдання «Німий диктант», гра «Розсипанка», «Заморочки з бочки», грайлива лабораторія «Так/Ні». Перевірка ступеня засвоєних знань з теми, презентація проекту.
7 5.Повідомлення домашнього завдання. 2 Диференційоване.
§ 16, стор. 80(вивчити правила);
достатній рівень - вправа 177( Спишіть речення, утворюючи дієприслівники від дієслів у дужках. Розставте розділові знаки та поясніть їх уживання);
високий рівень - виписати 5-6 прислів'їв, у яких вжиті дієприслівникові звороти.
8 ІV. Рефлексивно-оцінюючий.
1. Підведення підсумків уроку. Рефлексія.
2.Цінування,
оцінювання. 5
3 Усна саморефлексія.
Технологія «Мікрофон».
Слово вчителя.
Оцінювання й цінування діяльності учнів на уроці, аналіз досягнення мети та завдань уроку.
Хід уроку
346011528257500І. Орієнтація, мотивація діяльності.Організація класу до уроку. Психологічна настанова. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

ІІ. Цілепокладання. 1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності - Сьогодні ми продовжуємо вивчати особливу форму дієслова і познайомимось із дієприслівниковим зворотом.
- Тема нашого уроку – «Дієприслівниковий зворот. Розділові знаки при дієприслівниковому звороті».
Етап покладання мети.
Так, на уроці ми повинні:…
2.Визначення очікуваних результатів.
- Подумайте, чого ви очікуєте від уроку?
«Незакінчене речення».
(Сьогодні на уроці я хочу…)
ІІІ. Цілереалізація.
1. Актуалізація й корекція опорних знань, навичок, умінь.
Завдання «Уважний слухач». Робота з текстом.
Починаємо працювати. Зараз прочитаємо текст, ваше завдання визначити тему, тип і стиль.
Прислів’я та приказкиДо неоціненних коштовностей фольклору будь-якого народу, а відтак і українського, належать прислів'я та приказки — короткі влучні вислови, які образно та лаконічно передають нащадкам висновки з життєвого досвіду багатьох поколінь предків.
У своїй сумі прислів'я та приказки становлять звід правил для людей, користуючись якими, можна керуватись у повсякденному житті. Вони, констатуючи факт, рекомендують та застерігають, повчають, бо за ними стоїть авторитет поколінь нашого народу. Ці перлини творчості продовжують і примножують духовну спадщину, що громадилася віками.
Усебічна перевірка ступеня раніше засвоєних знань.
Які дієприслівники ви знайшли в тексті.
340487025590500За якими ознаками?
Давайте пригадаємо, що ми знаємо про дієприслівник, визначення, ознаки яких частин мови має дієприслівник.
Усне повідомлення на лінгвістичну тему(випереджаюче домашнє завдання, презентація міні-проекту).
2. Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення зв'язків і співвідношень в об'єктах вивчення.
Завдання «Розв'яжи проблему». Проблемне питання.
Запишіть речення
Не спитавши броду, не лізь у воду (Нар. тв.).
• Пригадайте визначення дієприкметникового звороту. На його основі дайте визначення дієприслівникового звороту з опорою на попереднє завдання.
• Визначте, від якого члена речення ми ставимо питання до дієприслівникового звороту.
Робота з підручником.
Правило з підручника с. 80, параграф 16
Виконаємо завдання.
Завдання «Лінгвістичний пошук»
Перепишіть речення, розставляючи розділові знаки.
Лінь, лежачи на печі, мерзне. (Нар. тв.)
Втративши голову, за волоссям не плачуть. (Нар. тв.)
Завзятий відпочиває, обтираючи піт. (Нар. тв.)
Зробивши діло, гуляй сміло. (Нар. тв.)
Не спечеш калачі, сидячи на печі. (Нар. тв.)
Угледівши пшеницю, горобець пастки не помічає (Нар. тв.)
Завдання «Дослідник»
Чи завжди відокремлюють одиничний дієприслівник?
Лінивий спить сидячи, а їсть лежачи.
33839156477000
Фізкультпауза.Рухавка.
4. Узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях, наближених до життєвих.
1. Гра «Розсипанка»
1.Рясно, вчасно, збереш, посіявши, урожай.
Не взявшись, хати, за, зробиш, сокиру, не.
2. «Німий диктант». Робота з карткою.
Доповнити речення фразеологізмом.
Тікати …
Перемогти …
343154014986000Діяти …
3. Випереджаюче домашнє завдання. «Заморочки з бочки»
Відгадування загадок.4. Грайлива   лабораторія.  Гра «Так/ні».
5. Повідомлення домашнього завдання.Інформування про домашнє завдання.
Домашнє завдання:
§ 16, стор. 80(вивчити правила);
достатній рівень - вправа 177( Спишіть речення, утворюючи дієприслівники від дієслів у дужках. Розставте розділові знаки та поясніть їх уживання);
високий рівень - виписати 5-6 прислів'їв, у яких ужиті дієприслівникові звороти.
ІV. Рефлексивно-оцінюючий.
Підведення підсумків уроку. Рефлексія.
Технологія «Мікрофон».
Я пропоную вам доповнити речення.
На уроці я...
- дізнався...
- зрозумів...
- навчився...
- найбільший мій успіх - це...
- найбільші труднощі я відчув...
- на наступному уроці я хочу..2. Цінування, оцінювання.
Оцінювання й цінування діяльності учнів на уроці.
Заключне слово вчителя.
3288030326517000211455441769500488315241681000328866540640002540-190500