Методична розробка уроку Наш край в умовах політичної та економічної лібералізації(1953-1964рр.)


Методична розробка уроку з історії України
Тема уроку: Наш край в умовах політичної та економічної лібералізації(1953-1964рр.)
Мета уроку: - на прикладі історії Бердичівського вищого професійного училища визначити місце і роль Бердичівського району в економічному розвитку України в 50-60 роках ХХ ст.:
продовжити роботу з розвитку критичного мислення: аналізувати, порівнювати й робити висновки.
пробуджувати інтерес до історії рідного краю, почуття гордості за свій навчальний заклад, повагу до людей праці.
виробляти навички роботи з додатковим матеріалом.
Обладнання: карта СРСР, карта Бердичівського району, мультимедійна презентація, документи з архіву музею історії Бердичівського вищого професійногоучилища, фотозображення сучасних марок тракторів
Тип уроку: урок-дослідження.
Міжпредметні зв’язки: предмети : трактори, географія.
І. Актуалізація опорних знань у формі бліц-опитування:
- Який період в історії України ми розглянули? - Якими подіями він позначений в історії України? - Хто здійснював керівництво державою? • Створення портрету історичного періоду «відлиги». Як ви його собі уявляєте?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Викладач: На попередніх уроках ми створили портрет історичного періоду , який називається «хрущовська відлига». Він має позитивні і негативні сторони. Наш край не стояв осторонь від тих процесів, які відбувалися в державі. Сьогодні на уроці ми повинні з’ясувати роль жителів Бердичева і Бердичівського району в тих процесах. В цьому році наш навчальний заклад буде відмічати свій 60-річний юбілей. Його народження і становлення відбувалось якраз в цей суперечливий період, що вас особливо повинно зацікавити. Тему нашого уроку ми пов’яжемо з основним предметом вашої майбутньої професії «трактори».
Цілина як грандіозний проект освоєння 32 млн. гектарів дикої землі, не може безслідно зникнути з історії. Відлуння тих років і досі впливає на наше життя, досі нагадує про себе в долях людей, наслідках міграційних процесів, позитивних і негативних оцінках вчених і істориків , уроками, які повинні винести наступні покоління.
Пам’ять про програму, яка є унікальною для інших країн, зберігається в архівних документах, фотографіях, спогадах колишніх цілинників.Саме з розповіді про «цілинну епопею» розпочинають свою екскурсію в музеї історії Бердичівського вищого професійного училища екскурсоводи.
Наш урок я називаю дослідницьким, тому що йому передувала велика робота з дослідження теми, яку ви провели і сьогодні представите.
Група учнів працювала над вивченням історії училища. Було проведено екскурсію до музею історії для ознайомлення з експозицією « Цілина як сторінка історії нашого минулого».
Інша група учнів підготували мультимедійну презентацію « Сільськогосподарська техніка на цілині».
Крім того вам було дано завдання провести професійну порівняльну оцінку тракторів періоду 50-х і сучасних.
Ознайомлення з цими матеріалами сприятиме вашому професійному зростанню, а також ви зрозумієте, що історія – це наука, що розглядає життя людей в комплексі(політика, економіка, наука, повсякденне життя).
ХІД УРОКУ.
Реформи в сільському господарстві протягом періоду 1953-1964рр. в нашому краї.
Викладач: інформація
Цілина як сторінка історії Бердичівського вищого професійного училища.
Презентується історична довідка про створення навчального закладу.(група учнів)
Історична довідка: Навчальний заклад створено згідно з Постановою Ради Міністрів СРСР № 2954 від 16 грудня 1953 року і Постанови Житомирського облвиконкому №606 від 2 червня 1954 року за пропозицією місцевих органів державної та виконавчої влади. 5 липня 1954 року було видано наказ № 227 Начальника Житомирського обласного управління трудових резервів про заснування Бердичівського УМСГ № 11. Воно створювалось на базі колишньої лісозахисної станції, будинки і приміщення якої почали використовувати як навчальні, житлові і службові. Всі вони були побудовані в 1951 році, тобто майже нові. Перед ним було поставлено завдання: в найкоротший термін організувати матеріальну базу училища і вже на весну 1955 року підготувати і відправити на освоєння цілинних і перелогових земель необхідні кадри спеціалістів. Першим директором училища було призначено Костенка Олександра Васильовича, переведеного з Володимир-Волинського УМСГ -18 як такого, що уже мав досвід роботи. Під його керівництвом протягом трьох місяців було підготовлено учбові приміщення, завезено навчальну техніку, відкрито їдальню і 1 жовтня 1954 року училище відкрило свої двері для п’яти груп з подготовки механіків-комбайнерів. До 1 жовтня 1954 року було підготовлено всі приміщення, завезена техніка, інструмент, устаткування, які необхідні для роботи і навчання з підготовки механізаторів сільського господарства. Училищу було доведено план набору – 240 чоловік. За короткий термін було обладнано учбово-адміністративний корпус, окремо учбовий, в якому почали Функціонувати 5 навчальних кабінетів, слюсарний цех, тракторна лабораторія, їдальня. Були труднощі, заняття проходили в дві зміни, учні проживали на квартирах в місті, до якого було 3 км. Дуже часто не було електроенергії, але сільську молодь, яка відкривала для себе світ техніки і бачила в цьому перспективу і зміну в своєму житті, це не лякало. Весною 1955 року училище здійснило перший випуск спеціалістів з професії «Механіки сільськогосподарської техніки і комбайнери» в кількості 330 чоловік. Всі випускники разом з майстрами виробничого навчання, серед яких і ветерани училища Розбіцький Т.Н.. Шелухін А.Г., Іваненко Б.А., були відправлені на цілину. Це стало щорічною традицією і, звичайно, виконанням державного замовлення. Багато випускників училища були нагороджені медалями, серед них Перегуда Е.П. з села Семенівка, який одержав медаль «За освоєння цілинних земель» в 1956 році. На той час машинно-тракторний парк училища складав: Тракторів – 18 одиниць (ДТ -54; ХТЗ – 7; «БЕЛАРУСЬ»; КДП – 35; КД – 35; С – 80) Комбайнів – 9 одиниць ( С- 6; С- 4) Сільськогосподарських машин і знаряддя – 46 одиниць/
Тільки в Житомирській області було створено 5 таких училищ, а по всьому Радянському Союзі біля 3тис.
Питання: З якою метою і чому було терміново створено таку велику кількість училищ механізації?
Очікувана відповідь: Цілина потребувала велику кількість кваліфікованих кадрів.
Викладач: Але крім кадрів необхідна була і сільськогосподарська техніка. З предмету « Трактори» ви знаєте, яка техніка використовувалась в 50-х роках. Назвіть її.
(Учні називають марки тракторів і заводи-виробники.)
Учень презентує тему « Сільськогосподарська техніка цілини».
Викладач: 5 учнів провели професійну порівняльну оцінку сучасних тракторів і періоду «цілинної епопеї» на прикладі ХТЗ – нашого основного українського виробника
Інформація зібрана ними буде оцінена викладачем спец предмету, який присутній на нашому уроці.( виступ учнів, додатки).
Викладач: Вам пропонується психологічна професійна розгрузка – 5 хвилин.
ТЕСТИ
1.Одиниця виміру земельної ділянки.
А)Метри;
Б)Метри квадратні;
В)Метри кубічні.
2) Які види охолодження двигунів ви знаєте?
А)Повітряне;
Б)Водяне;
В)Повітряно-водяне.
3) Яке паливо заливають в трактор?
А)Керосин
Б)Бензин
В)Дизельне паливо.
4 )Що є рушієм велосипеда?
А)Педалі;
Б)Колесо;
В)Ланцюг.
5) Що відбувається з металом при нагріванні?
А)Розширюється;
Б)Звужується;
В)Без змін.
6) Які трактори є станом ходової частини?
А)Гусеничні;
Б)Колісні
В)Гусенично-колісні.
7) Що приводить в рух трактори і автомобілі?
А)Двигун;
Б)Колесо;
В)Двигун і колесо.
8) Яким агрегатом збираються зернові культури?
А) Косарка;
Б)Культиватор; В) Комбайн.
9) Яким агрегатом здійснюється посів озимої пшениці?
А) Зернові сівалки;
Б) Саджалки;
В) Сівалки і саджалки.
10) Що захищає водія від впливу зовнішнього середовища?
А) Кабіна;
Б) Вентилятор;
В) Противогаз.
Викладач: Це тестування проводилося з метою створення ситуації інформаційного простору молодих випускників шкіл 50-х років. Про все це вони не мали ні знань, ні уяви. І рівно через 10 місяців відправились в Алтайський край піднімати цілинні землі
З часом будь-яка історична подія сприймається і оцінюється під новим кутом зору. Те чи інше явище, що за різних ідеологічних, політичних чи суспільних причин мало позитивну оцінку, звеличувалося, з появою нової державної системи стає менш значним, а іноді і засуджується. Залишаються незмінними факти, документи, події, свідчення – спогади людей і ті духовні й матеріальні цінності, які творилися видатними представниками, просто простими людьми окремої країни.
Цілинна історія– ця трудова епопея – творилася працьовитими руками і жителями Бердичівського району. Сьогодні можна полемізувати з тими, хто на перший план виводить негативні сторони масового ентузіазму, властивому тому часу романтизму і ставить під сумнів і саме освоєння перелогових і цілинних земель. Безперечно, як у будь-якій масштабній справі, тут були свої відчутні прорахунки. Було бажання перевиконувати планові завдання, завчасно відрапортувати, проявлялась надмірна поспішність, розорювалися широкі степові простори без достатнього наукового обґрунтування. Що було – то було.
Але ж ніяк не можна не помічати тих докорінно позитивних змін в житті молодого покоління, які тоді відбулися
. Наше Бердичівське вище професійне училище виникло в 1954 році. Його утворення і було викликане потребою того часу у необхідності механізаторських кадрів для освоєння цілинних земель. Можна сказати так - саме цілина дала поштовх для нашого народження.
Підсумок уроку.
Проводиться оцінювання навчальних досягнень учнів, виставляються оцінки.
Домашнє завдання: Зібрати інформацію про своїх дідів і знайомих – учасників освоєння цілини для поповнення експозиції музею.
Додатки
З 1949 року відроджений з руїн ХТЗ перейшов до випуску дизельного трактора ДТ-54, що здобув заслужену славу безвідмовного трудівника на хлібних ланах всіх регіонів СРСР. 29 вересня 1954-го року з головного конвеєра Харківського тракторного заводу зійшов 100-тисячний дизельний трактор ДТ-54.. В четвертому кварталі 1955 року ХТЗ перейшов на випуск дизельного трактора ДТ-14. Прообразом цієї машини служив ХТЗ-7, лише з тією різницею, що на нову машину встановлювався дизельний двигун потужністю 14 кінських сил Паралельно на заводі створювалась нова модель трактора на базі машини ДТ-54 під назвою Т-75. Її потужність зросла до 75 кінських сил. Перші три трактори Т-75 зійшли з конвеєра для відправки на державні випробування в травні 1960 року. А 29 вересня 1960 року без зупинки виробництва Харківський тракторний завод перейшов на серійний випуск гусеничних тракторів Т-75 які замінили вже застарілі ДТ-54. В 1961 році, виконуючи вказівку з центру ХТЗ розпочав підготовчі роботи з метою заміни виробництва Т-75 на новий трактор Т-74 з дизелем СМД-14, який мав виготовлятися на місцевому заводі «Серп і молот». Вся ця техніка використовувалась на цілині.