Разработка уроков по украинскому языку на тему:Відмінювання іменників. Відмінки.
Цикл уроків з української мови для 4 класу
Урок № 1. 1.
Тема. Відмінювання іменників. Відмінки.
Мета:розширювати й поглиблювати знання учнів про іменник; формувати вміння
встановлювати зв`язок між словами в реченні; ознайомити
з відмінковими питаннями до іменників – назв істот та неістот;
розвивати уміння спостерігати, узагальнювати мовні явища;
виховувати бережливе ставлення до хліба.
Обладнання: мультимедійна дошка, предметні малюнки , таблиця термінів. Картки з відмінками на кожній парті.
Слова для засвоєння: мастак,потік, відмінки, журі.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка готовності до уроку.
2. Перевірка домашнього завдання.
- Назвіть підкреслені іменники та визначте їх родову приналежність.
- Зачитайте речення зі словами двері, колосся, волосся, листя.
- У якому числі вжито ці іменники?
3. Каліграфічна хвилинка.
Запис на дошці
4. Розподільний диктант.
Один учень біля дошки, інші виконують завдання в зошитах
( Іменники слід записати у два стовпчики: у перший – іменники у формі однини, у другий – у формі множини.)
Окуляри, хмара,панчохи, шаровари, вила, спідниця, срібло, знання, двері, рушник, чоботи, журі.
( Взаємоперевірка)
5.Робота в групах
1 група. Хвилинка перекладача. Слова на мульт.дошці.
1 слайд
Сентябрь, листья, ветер, дождь, лёд,октябрь, ноябрь, осень, лёд, сильный, крепкий,окончились, овощи,хозяева,птицы, летели, на юг.
Перекласти слова з одним з них скласти й записати речення.
2 група. Творча робота.
Прочитайте з катки слова, доберіть зі слів для довідок відповідні іменники.
Різкий, поривчастий, сердитий, грізний, сильний Бурхливий, могутній, сильний .
Сліпучий, яскравий, сильний .
Слова для довідок: струмок, вітер, промінь.
3 група. Робота з деформованим текстом.
(На картці дві групи розрізнених слів).
галявині,стояла, на, тиша, лісовій
великий, посеред,росте, дуб, галявини
Чи можна кожну із цих груп слів назвати реченням? Чому?
Побудуйте з кожної групи слів речення,запишіть в зошиті.
Доведіть, що це речення.
Який висновок можна зробити?
Назвіть у другому реченні сполучення слів, пов`язаних за змістом.
2 слайд
Висновок
Група слів тоді стане реченням, коли всі слова будуть пов`язані за змістом, виражатимуть закінчену думку
II Повідомлення теми та мети уроку.
Для зв`язку з іншими словами в реченні іменники змінюються за відмінками:
Лісова галявина,
на великій галявині,
суничною галявиною.
Сьогодні ми познайомимося з відмінюванням іменників.
III. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Вступне слово учителя.
- В українській мові є сім відмінків. Кожний відмінок, крім кличного, відповідає на певне питання, має своє значення і форму його вираження.
2. Робота за підручником. (впр. 101, с.47).
А) Аналіз змінювання закінчень іменника у зв`язку з іншими словами в реченні.
Б) Виконання вправи з коментуванням біля дошки.
В) Виписування за зразком у стовпчик різних форм іменника МОРЕ разом
зі словами, із якими він пов`язаний ( в дужках позначити питання).
3. Робота над правилом на с. 47.
- Що називається відмінюванням?
- Прочитайте і вивчіть на пам`ять назви відмінків і відмінкових питань.
4. Колективна робота за підручником (впр. 102, с. 48)
5. Тлумачення слова.
МАСТАК – майстер.
6. Виконання завдання з мульт.дошки.
- Провідміняйте слова мастак, дідусь, сестра. Виділіть в словах закінчення.
IV. Підсумок уроку.
1. Гра « Доповни речення».
(Учитель читає початок речення, а учні показують картку з питанням до слова, яким доповнюють речення.)
Дівчатка нарвали (чого?) квітів.
Катруся прочитала (що?) книжку.
Листа надіслали (кому?) сестрі.
Ми пишаємось (чим?) школою.
V. Домашнє завдання
Виконати впр. 104 на с. 49 підручника
Списати словосполучення, ставлячи замість крапок у дужках питання.
Позначити, в якому відмінку вжито іменник.
УРОК № 2
Тема. Відмінювання іменників.
Мета: розширювати й поглиблювати знання учнів про іменник;
продовжити роботу над формуванням вміння встановлювати зв`язок слів
в реченні; закріплювати знання відмінкових питань до іменників – назв істот
та неістот; розвивати вміння аналізувати, порівнювати,
узагальнювати мовні явища; виховувати любов до навчання.
Обладнання: мульт.дошка, сигнальні картки.
Слова для засвоєння: відмінки, відмінювання.
Хід уроку
I. Повідомлення теми й завдання уроку
- Сьогодні ми закріпимо здобуті знання з теми « Іменник». А також вчитимемось встановлювати зв`язок між словами в реченні.
1. Перевірка домашнього завдання.
- Прочитайте речення.
- У якому відмінку вжито іменники?
Каліграфічна хвилинка
Запис на дошці.
2. Робота за індивідуальними картками.
Картка № 1
1. Подані іменники запиши в множені.
2. Постав знак наголосу.
3. Склади й запиши речення з двома іменниками (на вибір). Підкресли в них підмет і присудок.
Пташка - ,поле - , джміль - , сорочка - , смужка - , нитка - , прапор - , сонце - , скеля - , мова - , край - , серце - .
Картка № 3
1. Подані іменники запиши в однині.
Трактори - , річки - , села - , літаки - , хмари - , пера - , дощі - , берези -, колеса - , трамваї - , тополі - , поля - , хлопці - , пісні - , очі - .
2. У виділених іменниках познач корінь, добери і запиши поруч спільнокореневі слова.
3. Зі словами ДОЩІ й ПОЛЯ склади речення.
Картка № 2
1. Випиши слова у три стовпчики за родами.
Лікар, сонце, прізвище, щука, олівець, життя,іній, береза, льотчик, дзвінок, субота, заєць, ведмідь, обличчя, сім`я, диня.
2. Із виділеними словами склади й запиши речення.
3.Мозговий штурм.
- Яка частина мови називається іменником?
- Як змінюються іменники? Наведіть приклади.
- На що вказують іменники – власні назви? Як вони пишуться?
- За допомогою чого встановлюється зв`язок іменників з іншими словами в словосполученні? Наведіть приклади.
II. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
4. Виконання завдання.
- Провідміняйте слова МОВА, ДОЩИК, СОНЦЕ.
5. Робота над загадками.
Загадка для дівчаток:
Я веселий звірок,
Плиг з ялинки на дубок.
(білка)
Загадка для хлопчиків
Червонясту шубу має,
По гілках швидко стрибає.
Хоч мала вона на зріст,
Та великий має хвіст.
(Білка)
Побудуй словосполучення , змінюючи слово БІЛКА.
слайд
Стрибає (хто?) кішка
Хвіст (у кого?) у кішки
Дав (кому?) кішці
Побачив ( кого?) кішку
Спостерігав ( за ким?) за кішкою
Шубка ( на кому?) на кішці
Що змінилося в іменнику?
(На мульт.дошці)
ВИСНОВОК.
Іменники, пов`язуючись у реченні з іншими словами, змінюють свої закінчення.
Зміна закінчень іменників називається відмінюванням, або змінюванням за відмінками.
Наче лицарі казкові,
Вірно служать рідній мові:
Так слова єднати вміють,
Що усі їх розуміють.
(Відмінки)
5. Робота за підручником
.
А) Самостійне виконання впр. 106 на с. 50.
- Доповніть речення іменниками з довідки. Визначте їх відмінок.
Б) Робота в парах (впр. 107, с.50).
- Роздивіться малюнки. Побудуйте діалоги, вживаючи імена у кличному відмінку.
6. Виконання завдання з Мульт.дошки.
слайд
Склади і запиши речення. Укажи відмінки іменників, познач закінчення.
Кущ, їжак, сидів, під. Усі, іній, вкриті, дерева, сріблястий. Липка, під, маленька, віконцем, моїм, виросла. Озеро, піднімався, над, туман.
7. Вправа на спостереження за змінюванням закінчень іменників у зв`язку з іншими словами в реченні.
( На дошці група речень, об`єднаних темою).
Наша школа побудована вже давно. Біля (школа) ми посадили сад. Велику допомогу (школа) надають шефи. Ми пишаємося своєю (школа). У (школа) працюють спортивні гуртки.
-Що потрібно зробити, щоб речення мали зміст, стали зрозумілими?
- Як змінити слово школа в кожному реченні?
- Зробіть висновок про те, як і що служить для зв`язку слів у реченні.
- Як називається та частина слова школа, що змінюється?
- Чому змінюються закінчення іменника?
8. Тренувальна вправа.
Н.в. хто? що? вода
Р.в. кого? чого? води
Д.в. кому? чому? воді
З.в. кого? що? воду
О.в. ким? чим? водою
М.в. (в) на кому? (в) на чому? на воді, у воді
Кл.в. - водо
Повторіть хором назви відмінків.
Поміркуйте, чому відмінки іменників мають саме такі назви.
9. Виконання завдання по карткам .Робота в групах.
ГРУПА 1
Запишіть подані іменники у формі орудного відмінку однини.
Будяк – _____________________
Місяць – ____________________
Вогонь –_____________________
Плащ - ______________________
Склади і запиши з двома словами два речення.
ГРУПА 2
Склади речення. Укажи відмінки іменників, познач закінчення
За, в`ється, гай, річечка. Низько, ластівка, перед, дощ, літає. Села, поле, за, нашим, розкинулось, велике.
ГРУПА 3
Спиши речення. Підкресли іменники , визнач відмінки. Познач закінчення.
Батьком, - матір`ю не хвались, а хвались честю. Вітром підбито, а морозом підшито. Як мед, то ще й ложкою.
ГРУПА 4
Допиши закінчення у іменників.
Вийшов із хатин___, листя у калин___, спитав у матер___, упав із топол___, чекав з ноч___, вовна з вівц___, не було тиш___, росте біля меж___.
ГРУПА 5
Запиши подані іменники у формі місцевого відмінка.
Дуга - _____________________ Фартух -________________________
Курка -____________________ Потяг - _________________________
Дірка - ____________________ Берег - ________________________
Рік - ______________________ Комаха - _______________________
III. Підсумок уроку.
Над якою темою працювали протягом уроку?
Що нового ви дізналися про іменник?
( Іменник у реченні змінює закінчення – це залежить від того, як іменник пов`язується з іншими словами.)
IV. Домашнє завдання
Виконати впр. 109 (А,Б) на с. 51 підручника.
Від слів БАБА, ДІД,ТАТО утворити за допомогою суфіксів слова, надавши їм відтінки пестливості.
З одним із цих слів скласти й записати речення, вживши слово у формі кличного відмінка.
УРОК № 3
Тема. Відмінювання іменників чоловічого і жіночого роду із закінченням –а (-я) в однині.
Мета: формувати вміння відмінювати іменники чоловічого і жіночого роду
із закінченням –а (-я) в однині; розвивати вміння аналізувати,
порівнювати, узагальнювати;виховувати спостережливість.
Обладнання: Таблиця – опора (алгоритм).
Слова для засвоєння: вежа, конвалія.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань.
1.Перевірка домашнього завдання.
- Яка головна думка тексту?
- Прочитайте речення, у яких слова ДІД, БАБА, ТАТО вжито у формі кличного відмінка.
2. Бесіда.
- Скільки відмінків в укр. мові на відміну від російської? Назвіть їх.
- Іменник у якому відмінку завжди вживається з прийменником?
- Назвіть відмінки, в яких іменники завжди вживаються без прийменника .
3. Тренувальна вправа на відмінювання.
(Запис на дошці.)
Н.в. літак, сестра, село
Р.в.
Д.в.
З.в.
О.в.
М.в.
Кл.в.
Прочитайте і подумайте, як подані іменники розташувати за відмінками. Запишіть назви відмінків та відповідні запитання. Виділіть закінчення.
ЗРАЗОК: Н.В.(що?) школа
4. Гра « Хто найуважніший».
(До дошки виходять чотири учні. Перший називає відмінок, другий – відмінкове запитання, третій – іменник у потрібній відмінковій формі, четвертий – закінчення іменника.)
5 Вправа на уважність.
- Перекладіть слова укр.. мовою й визначте рід іменників. (Змагання проводяться по рядах.)
(М.дошка)
Ночь - , медвежонок - , Николай - , голубь - , посуда - , груша - , Сибирь - , тополь - , песня - , степь - , роза - , Мария - .
II.Повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні ми будемо відмінювати іменники чоловічого та жіночого роду із закінченням –а (-я) в однині.
III. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником(впр. 110(усно), с 51).
- Що змінюється при відмінюванні іменників – значення чи форма слова? (форма слова)
2.Виконання роботи на картках.
?
3. Засвоєння особливостей правопису відмінкових закінчень іменників жіночого роду
на –а, -я.
(М.дошка)
Алгоритм
1) Визначити основу іменника
Закінчується на твердий приголосний
Закінчується на м`який приголосний
або Ж, Ч, Ш
2) У родовому відмінку однини пиши:
-и
-і
верби
землі, межі, вежі
3) В орудному відмінку однини пиши:
-ою
-ею, -єю
вербою, калиною
землею, задачею, вежею, Марією
4. Повідомлення вчителя.
Іменники в називному відмінку в реченні виконують функцію підмета.
У називному відмінку чоловічого та жіночого роду мають закінчення –а, -я.
(М.дошка)
( хто?, що?) – Кузьма, суддя, зима, надія.
У родовому відмінку слова з основою на приголосний звук [й] мають закінчення - ї.
Немає (кого? чого?) – Марії, сім`ї історії.
5. Робота за підручником.
А) Виконання вправи 112, с.с52 з поясненням біля дошки.
школи
бібліотеки
Повернувся з (зі) армії
Вінниці
Які закінчення в українській мові мають іменники в родовому відмінку?
Б) Виконання впр.114,с 53 у парах.
- Розгляньте малюнки і дайте відповіді на питання.
ЗРАЗОК: Нірка мишки, дупло білки
сліди синиці, капуста зайця.
Складіть і запишіть речення з утвореними словосполученнями.
6 Виконання завдання за картками.
?
7. Творча робота.
- Прочитайте, вивчіть напам`ять й запишіть вірш із пам`яті.
Для Марійки, для Оленки
Шию платтячка ладненькі.
Шию я штанці для Гриця,
Для бабусі рукавиці.
- Визначте число і відмінок іменників.
IV. Підсумок уроку
Яке закінчення має іменник жіночого роду в родовому відмінку однини?
В орудному відмінку однини?
V. Домашнє завдання
Виконати впр. 116 на с. 54 підручника.
Пояснити значення слів ВЕЖА, КОНВАЛІЯ.
УРОК № 4
Тема. Розвиток мовлення. Переказ.
Мета: навчити учнів розповідати в усній і писемній формі про те, що бачили,
про що читали, що знають,добирати до розповіді найбільш вдалі слова;
удосконалювати навички використання іменників різних відмінків
у зв`язному мовленні; розвивати мислення і мовлення школярів;
виховувати любов до природи.
Обладнання: Малюнок із зображенням лелеки.( фото з зображенням лелеки в природі), мультимедійна дошка, аудіо запис з співом лісових птахів.
Слова для засвоєння: лелека, чорногуз бусол, бузько, боцюн, гайстер
ХІД УРОКУ
I. Повідомлення теми й завдань уроку
- Сьогодні на уроці ми будемо писати переказ про красивого птаха. Роздивіться на дошці малюнок, світлини цього птаха. Пригадайте, як його звуть?
II. Формування знань, умінь, навичок
1. Відгадування загадки.
Птах великий і красивий,
Чорний або сніжно-білий.
Гострий дзьоб, тоненькі ноги.
Повернувсь з далекої дороги.
(Лелека)
2. Бесіда.
ЛЕЛЕКА, ч.р. – рос. АИСТ – те саме, що
Бусол, чорногуз, бузько, боцюн, гайстер.
Великий перлітний птах із довгими ногами та довгим дзьобом.
Хто з вас бачив лелеку?
Яка у нього шия? Які крила?
4. Слухання вірша.
Лелеко, лелеко, А він веслує в хмарі
до осені далеко! – з лелечихою в парі,
викрикує на лузі мовляв, у вирій, друзі,
засмагла дітвора. мені ще не пора.
Чому лелеки не зимують у нас?
5. Повідомлення учня.
Лелеки відлітають у теплі краї – в Африку. Більше двох місяців летять вони туди. А повертаючись на батьківщину, летять удвічі швидше. У гніздечку лелеки буває від трьох до п`яти лелеченят. Батьки приносять своїм пташенятам жаб, комах, мишей, ящірок.
У народі вважають, що лелеки приносять щастя.
III. Розвиток мовлення
1. Колективна робота над впр. 118,с.53
- Прочитайте текст.
- Доберіть заголовок.
- Складіть план тексту.
- Проведіть бесіду за змістом тексту з використання записаного на дошці плану.
2. Лексична робота.
БЛАГАВ - дуже прохав; наполегливо, невідступно просив.
ОДУЖАВ – набрався сили, вилікувався.
РЯТІНИЦЯ – особа, яка позбавляє від небезпеки, нещастя; захищає, визволяє.
3. Повторне читання тексту.
4. Переказ тексту одним – двома учнями з орієнтацією на план.
5. Самостійний запис тексту.
(Слід нагадати про необхідність дотримування абзаців, під час самостійної роботи допомагає учням, відповідає на можливі запитання. Колективно з`ясовується правопис окремих слів, побудови речень тощо.)
6. Зачитування текстів переказів кількома учнями.
IV. Підсумок уроку.
Що вам сподобалось на уроці? Що запам`яталось?
V. Домашнє завдання
Намалювати лелеку.
4.
БђЗаголовок 115