Малі органічні молекули: амінокислоти,нуклеотиди,їхня будова,властивості,функції.


Урок № 2
Тема: Малі органічні молекули: амінокислоти, нуклеотиди, їхня будова, властивості, функції.
Мета:
Освітня: Розширити знання учнів про біополімери; ознайомити із будовою, властивостями та функціями амінокислот та нуклеотидів як монометрів складних органічних сполук.
Розвиваюча: Розвивати уміння порівнювати органічні сполуки та їхнє значення у життєдіяльності організмів, уміння спостерігати, спів ставляти та робити відповідні висновки.
Виховна: Виховувати бережливе ставлення до живих організмів планети.
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Форма уроку: Синтетична.
Місце уроку в навчальній темі: Поточний.
Методи і методичні прийоми:
1.Інформаційно-рецептивний:
а)словесний: розповідь-пояснення, опис,бесіда,повідомлення учнів,робота з підручником.
б)наочний:ілюстрація,демонстрація,ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення,активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2.Репродуктивнний:
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3.Проблемно-пошуковий:постановка проблемного питання:
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4.Візуальний: складання схем.
5.Сугестивний:застосування різних видів мистецтва-вірші.
6.Релаксопедичний:психологічне розвантаження.
Міжпредметні зв’язки: хімія,історія.
Матеріали та обладнання: схеми,малюнки,таблиці.
Основні поняття та терміни: біополімери,мономери,пептид,дипептид,поліпептид,амінокислоти,нуклеотиди.
ХІД УРОКУ
І.Організаційний етап. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Біологічний диктант.
1.Більше вуглеводів міститься у тваринних чи рослинних клітинах? (у рослинних)
2.Полісахариди добре чи погано розчинні у воді? (погано)
3.До біологічних функцій вуглеводів належать…………
4.В основі енергетичної функції ліпідів лежать гідрофобність,погана теплопровідність чи розщеплення на простіші речовини?(розщеплення)
5.Якщо взяти дві речовини: рибозу і лецитин,то яким із способів точно можна встановити де що:
а)за запахом;
б)за розчинністю у воді;
в)за кольором.
ІІ.Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Повідомити тему, мету та завдання уроку.
Поміркувати над словами Й.Гете “Щоб освоїти безконечне,треба розєднати, а потім сполучити”.
ІІІ.Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
Білки-високомолекулярні нітрогеновмісні біополімери, мономерами яких є залишки амінокислот. Амінокислоти-це органічні кислоти,що містять аміногрупу (-NH2),якій притаманні лужні властивості, та карбоксильну групу (-СООН) з кислотними властивостями. Ці групи,як і атом Гідрогену,зв’язані з одним і тим самим атомом Карбону. Є у складі амінокислот й специфічні для кожної з них частини.Їх називають радикалами (R-групами).
Загалом у тканинах живих істот трапляється понад 100 амінокислот, але до складу білків входять лише 20 основних, які зустрічаються майже в усіх білках. Крім того, неосновні амінокислоти, кожна з яких-похідна однієї з основних, є компонентами лише окремих типів білків. Наприклад, білок колаген, який входить до складу сполучної тканини, містить гідроксипролін (похідну амінокислоти проліну); у протромбіні (одному з білків, які відповідають за процес зсідання крові) знайдено карбоксиглутамінову кислоту (похідну глютамінової кислоти) тощо.
Різні комбінації лише 20 амінокислот забезпечують нескінченну різноманітність білкових молекул (число можливих варіантів -близько2*1018). Зокрема,в організмі людини трапляється понад 5млн. типів білкових молекул. Молекула кожного певного білка характеризується специфічним складом і послідовністю амінокислотних залишків, які надають їй неповторних функціональних властивостей.
Існують різні класифікації амінокислот. Зокрема, амінокислоти поділяють на замінні та незамінні. Замінні амінокислоти організму людини і тварин здатні синтезуватися з продуктів обміну речовин. Натомість, незамінні амінокислоти в організмах людини і тварин не утворюються, а надходять разом з їжею. Ці амінокислоти синтезують рослини,гриби,бактерії. Білки, які містять усі незамінні амінокислоти,називають повноцінними, на відміну від неповноцінних, до складу яких не входять окремі незамінні амінокислоти. Слід зазначити,що для різних видів тварин і людини набір незамінних амінокислот неоднаковий,до того ж він може змінюватися з віком. Наприклад,аргінін або гістидин-замінні для дорослих і незамінні для дітей. Відсутність або нестача однієї чи кількох незамінних амінокислот спричиняють негативний баланс Нітрогену в організмі,порушення біосинтезу білків, гальмування росту й розвитку.
Залишкимолекул амінокислот у складі білків сполучені між собою міцним ковалентним зв’язком,який виникає між карбоксильною групою однієї амінокислоти та аміногрупою іншої. Цей тип зв’язку називають пептидним (від грец. пептос-зварений). Завдяки такому міцному зв’язку утворюється сполука, яка складається із залишків двох амінокислот-дипептид. Структури,які складаються з великої кількості залишків амінокислот (від 6-10 до декількох десятків), належать до поліпептидів.
Нуклеїнові кислоти-складні високомолекулярні біополімери,мономерами яких є нуклеотиди. Молекула нуклеотиду складається з трьох частин: залишків нітратної основи, пятивуглецевого моносахариди (пентози) та ортофосфатної кислоти. Залежно від виду пентози, що входить до складу нуклеотиду, розрізняють два типи нуклеїнових кислот: дезоксирибонуклеїнову (ДНК) і рибонуклеїнові (РНК). До складу ДНК входить залишок дезоксирибози, а РНК-рибози.
IV.Осмислення об’єктивних звя’зків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.Робота над таблицею скорочених назв амінокислот
Назва амінокислоти Скорочена назва
Аланін АлаАргінін АргАспарагін АснАспарагінова кислота АспВалін Вал
ГістидинГісГліцин ГліГлутамінГлнГлютамінова кислота ГлуІзолейцин ІлеЛейцин Лей
Лізин Ліз
Метіонін МетПролін Про
СеринСер
Тирозин Тир
ТреонінТре
Триптофан Три
Фенілаланін Фен
Цистеїн ЦисV. Узагальнення та систематизація знань.1.Яка будова амінокислот,поліпептидів та білків?
2.Які амінокислоти називають замінними та незамінними?
3.Як амінокислоти сполучаються в поліпептидний ланцюг?
VI.Підведення підсумків уроку.VII.Надання та пояснення домашнього завдання.