Обобщающий урок по теме Африка
Вчитель: Сульжик В.С.
Урок узагальнення знань з теми «Африка».
Тип: ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ З ТЕМИ «АФРИКА».
Форма: гра «Що? Де? Коли? "
Цілі:
1) перевірити рівень засвоєння знань учнів з теми «Африка»;
2) продовжити формувати вміння працювати з картами атласу;
3) сприяти розвитку творчих здібностей з урахуванням їх індивідуальних особливостей;
Завдання:
1) сприяти підвищенню інтересу до предмета,
2) формування товариської взаємодопомоги, дружби, дисциплінованості.
.Обладнання:
1. Карти настінні: «Африка», «Карта півкуль».
2. Виставка додаткової літератури.
3. Роздатковий матеріал: кросворди «Рельєф Африки», «Води Африки», картки з індивідуальними завданнями; фішки різних кольорів (червоний -2 бали, оранжевий - 1 бал, жовтий - 0,5 бала).
Структура уроку:
1. Оргмомент.
2. Вступне слово вчителя.
3. Ознайомлення з правилами гри.
4. Гра «Що? Де? Коли? "
5. Підведення підсумків. Виставлення балів.
ХІД УРОКУ:
1. Оргмомент. Перевірити готовність учнів до уроку, психологічну налаштованість на урок.
2. Вступне слово вчителя.
Дивовижна Африка
Пекуче сонце, сухість, спека,
Пустинні пальми і ліси
Маленькі жителі – пігмеї
І вічне літо навкруги.
Тваринний світ тут теж багатий:
Жирафи, мавпи і слони,
І носорогів й бегемотів
Ми тут зустрінемо завжди.
І величчю втішається Сахара,
І Ніл весь бавиться в красі,
Є дивом там Кіліманджаро,
Яке ми бачимо вві сні.
- Сьогодні на уроці ми закінчуємо вивчення материка Африка і проводимо перевірку знань, отриманих при нашій подорожі по материку.
3. Урок буде проходити у формі гри «Що? Де? Коли? "
Клас розбивається на 2 команди, придумує назву і вибирає капітана в кожній команді.
Правила гри.
- Кожен конкурс оцінюється різними кількостями балів, перемагає та команда, яка набере найбільшу, при цьому враховується внесок кожного учасника команди.
- Якщо команда не знає відповіді або неправильно відповідає, то інша команда може відповісти і збільшити кількість балів.
1.Конкурс «Розминка»
«Хто такий? Що таке? »
Командам пропонується географічний чи природний об'єкт. Необхідно найбільш повно відповісти на питання: «Хто такий? Що таке? »
За повний правильна відповідь - червоний жетон (2 бали), неповний - помаранчевий (1 бал) або жовтий (0,5 бала). Команди можуть допомагати відповідати, заробляючи додаткові бали. Кожній команді задається по 5 запитань.
1) Наміб (найсухіша пустеля, розташована на південно-заході Африки)
2) Гепард (найшвидше тварина, що живе в африканських саванах)
3) Чад (пересихаюче озеро в Сахарі або країна в Центральній Африці)
4) Гондвана (древній материк, в результаті розколу якого і утворилася Африка)
5) Окапі (ендемік, тварина, що живе у вологих екваторіальних лісах, саванах і рідколісся)
6) Баобаб (дерево, що росте в саванах)
7) Сомалі (єдиний великий півострів, який знаходиться на сході материка або країна Східної Африки)
8) Танганьїка (найглибше озеро, розташоване на сході в системі Великих Африканських розломів)
9) Араби (народ Північної Африки, найчисленніший в Африці)
10) Нігер (річка на заході Африки чи країна Західної Африки)
(по 2 питання - max-6 балів за кожен кросворд)
2.Розгадати кросворди: «Рельєф Африки», «Води Африки».
«Рельєф Африки»
«Води Африки».
3. Конкурс капітанів.
Капітан разом з помічником придумує розповідь, казку, здійснюючи заочну подорож з описом природи по 20° сх.д., використовуючи карти атласу, додаткову літературу.
Конкурс оцінюється до 20 балів (оригінальність сюжету, правильність, вміння розповісти і показати на карті і т.д.)
4. Конкурс художників.
Від кожної команди запрошується один художник, який повинен з заплющеними очима на дошці намалювати контури Африки.
Оцінюється правильність, швидкість виконання. (Max - 5 балів)
5.Конкурс «Ерудит»
1) Стародавні єгиптяни поклонялися річці Ніл як божеству. «Диво» Ніла полягало в тому, що жарким літом повноводна ріка перетинає гарячі піски пустелі. Поясніть причину «дива» Ніла. (За рахунок припливу Блакитного Нілу, який стікає з Ефіопського нагір'я)
2) африканська довговуха лисиця. (Фенек)
3) тварини, що поїдають хворих і мертвих тварин, називаються санітарами, тому що вони перешкоджають поширенню хвороб. Назвіть санітара пустелі. (Гієна)
4) тропічне дерево, плід якого завбільшки з огірок або невелику диню. (манго)
5) велике африканське тварина, у якого є гострий нюх і слух, але слабкий зір. Незважаючи на масивність, швидко бігає. (Носоріг)
6) рідкісна тварина, відкрите тільки на початку ХХ століття. Мешкає в тропічних лісах басейну річки Конго, родич жирафа. (Окапі)
7) найнебезпечніша комаха лісів Африки. Їх укус схожий на укол розпеченої голки. Покусане місце немилосердно пече кілька годин. (Червоні терміти)
8) Середня висота Африки 650 метрів над рівнем моря. Назвіть три найбільш високі точки Африки, назва яких починається на букву «К». (Кіліманджаро, Камерун, Кенія)
9) Найменший птах - нектарниця. Назвіть найбільшу нелітаючих птахів Африки, висота якої досягає 2,8 метра, вага - 90 кг, що живе в пустелі і савани. (Страус)
10) Дика тварина, що живе тільки в Африці в сухих заростях біля води. На його масивної голови з іклами виступають бородавки, які особливо видно під очима. Що це за тварина? (Бородавочник).
11) Країна, яку годує і напуває річка Ніл? (Єгипет).
12)Як називають вітри, що найбільше впливають на формування клімату Африки (пасати).
13)найбільша за площею природна зона Африки, що займає майже 4о % території. (Савани і рідколісся).
14). Найрозвиненіша країна Африки. (ПАР).
15)як називають протоку, що відокремлює о.Мадагаскар від материка? (Мозамбікська).
16)У якому морі ловлять рибу жителі трьох частин світу? (Середземне).
17)Представники цього африканського племені є найвищими людьми на планеті. (Тутсі).
18) назвіть річку Африки, яка двічі перетинає екватор. (Конго).
6. Картографічна перестрілка. Учні задають однин одному географічні об’єкти і показують їх на карті.
Виступ капітанів зі своїми розповідями.
5. Підведення підсумків. Виставлення балів.
13PAGE 15
13PAGE 14415
Узагальнення знань з теми "Африка".Arial Black15