Жеке т?л?а?а ба?ыттап о?ытутехнологиясы бойынша де?гейлік тапсырмалар.?аза? тілі?арсы м?ндес сын есім (4-сынып)
Қазақ тілі 4- сынып Шарбакбаева Бакыт Кабдинасировна
Пән Қазақ тілі 4 сынып уақыт
Тақырып Қарсы мәндес сын есім . Антонимдер Сілтеме Қазақ тілі Мақсат Қарсы мәндес сөздер туралы түсінігін кеңейту
Білімділік:Қарсы мәндес сөздер қолдану және оның мағынасын ұғыну;
Дамытушылық: деңгейлік тапсырмалар арқылы сөздік қорларын дамытып, сөздердің мағыналарыына қарай орнымен қолдануға дағдыландыру;
Тәрбиелік:сөз мағынасын түсіне білуге,сауаттылыққа тәрбиелеу: Міндеттер Күтілетін нәтиже Қарсы мәндес сөздерді қолданып және оның мағынасын ұғынып , іс- жүзінде сауатты жазуға,сөйлеуге дағдыландыру Сабақ түрі Жаңа сабақ әдіс- тәсілі Жеке дара,жұптық, топтасу. Технология Жеке тұлғаға бағыттап оқыту Тапсырма 1.Мұзафар Әлімбаев «Қарама –қарсы қызық сөздер» топтамасын пайдалану арқылы «Сөз ойлау тез ойлау» ойынын жүргізу.(талдау)
2.7 –жаттығу( сын есім екенін дәлелдеп,қарсы мәндес сын есімін тап)
3 10-жаттығу (сын есім жұптасын тап,қарсы мәндес сын есім не үшін қажет деп ойлайсың?)
4. сурет арқылы сипаттама беру оқулықпен жұмыс.
5. трек сызба бойынша жұмыс (кластер )
6. Ертегі құрастыру «Қарсы мәндес сын есім» Сабақтың барысы Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал 2 мин
Үй тапсырмасы 6 жаттығу 5мин
Тұсау кесер 1.Мұзафар Әлімбаев
«Қарама –қарсы қызық сөздер»
Ыстықта туып та,
Шыдаймыз .............(суыққа)2.Ащы терім ақты,
Жеміс өсті ..................(тәтті)
3.Ақылсыздар ұқпайды,
Аққа....(қара) жұқпайды.
4.Еңбекшіл болсаң ерінбе,
Ауырдың өзін ( жеңіл )де. Слайд
Ереже құру талдау,дәлелдеу
1.Көлшік таяз, теңіз саяз
2.пияздың дәмі- ащы
Кәмпиттің дәмі- тәтті 5 мин
Сұрақ Қарама –қарсы сөздер қандай сөз таптарынан құралады?
Ендеше біз бүгін қандай мәндес сын есім өтеміз? Қарсы мәндес сын есім Ереже Мағыналары бір-біріне қарама –қарысы сөздерді қарсы мәндес сөздер дейміз. (ереже арқылы тақырыпқа шығу) 1 мин
Сабақтың мақсаты Бүгінгі сабаққа қандай мақсат қоямыз?
Әр баланың бүгінгі сабаққа қойған мақсаттанын тындау 3мин
Тапсырма Жеке жұмыс парағы Ереже жазу кластерге түсіріп отыру 1мин
Кластер Парақ тарату Кластерге салу 1мин
1-деңгей 137 бет 7 –жаттығу сөйлемдерді оқып, тек сын есімдерді тауып көшіріп жаз. Олардың мағынасына назар аударып, қандай тұжырымдама шығаруға болады?
(Нақты тұжырымдамасын ғана жаз)
137 бет 10 жаттығу Берілген сөздердің сын есім екенін дәлелде және оларға қарсы мәндес сын есім тауып айт.
Ереже : 5мин
Қорытынды Әр бала өз тапсырмасына қортынды бағасын,көңіл-күйін белгілеп,бояу 2мин
Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
2- деңгей 1-тапсырма . Көп нүктенің орнына алдыңғы сөздерге мағынасы жуық сөздерді тауып жазу.
Мейірімді, ....................................;
Әдем, ......................................;
Жуас,.......................................;
Инабатты,.................................;
Осы сөздерді қатыстырып 2- сөйлем құрап жаз.
2- тапсырма .Қарсы мәндес сөздерді тауып, тұжырымдама жаса.
Кейде қайғы, кейде шат,кейде тұнық, кейде лай, кейде тірі, кейде өлі.
3- тапсырма .
1-2 байланысты тапсырмаларына қарап қандай қортынды шығаруға болады? Мағынасы жуық сөздерді табу
Қарсы мәндес сөздерді табу.
Ереже: Қарсы мәндес сөздер тек сын есімнен ғана болмайды.
Ереже: сын есім мағынасы жуық және қарсы мәндес болады. 5мин
Қорытынды Әр бала өз тапсырмасына қортынды бағасын,көңіл-күйін белгілеп,бояу 2 мин
Сергіту сәті «Маған ілес» әуенін қою 2мин
3- деңгей Тапсырма топтық жұмыс
Суретке қарап керікті сипаттау
Қарсы мәндес сын есімдерді пайдаланып өтірік өлең, өлең, мақал- мәтел құрастыр. Топтасу 1мин
Өздігінен жұмыс 1+5мин
Қорытынды Әр бала өз тапсырмасына қортынды бағасын,көңіл-күйін белгілеп,бояу 2мин
Шығарма
шылық «Қарсы мәндес сын есім» тақырыбына ертегі құрастыр. 2мин
Қортындылау Не білдім? не үйрендім? Үй тапсырмасы Сын есімге байланысты мақал –мәтел жаттау,12 –жаттығу 138 бет 1 мин