?аза? тілі п?нінен саба? жоспары. Балалар?а арнал?ан сыйлы?тар. Т?йы? етістікті? септелуі. (7-сынып)
Сабақ жоспары
Пәні: қазақ тілі
Сынып: 7.
Мерзімі:
Мұғалім: Масалимова Г.А.
Сабақтың тақырыбы:
Балаларға арналған сыйлықтар. Тұйық етістіктің септелуі.
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың сыйлық, балаларға арналған сыйлықтар туралы білімдерін толықтыру, жүйелеу.
Тұйық етістіктің септелуін меңгерту.
Сабақтың міндеттері:
Балаларға арналған сыйлықтар тақырыбына байланысты жаңа сөздермен таныстыру.
Қазақша тілдік қатынасты еркін игерту, ауызекі тілдесімде жүйелі сөйлеуге үйрету.
Өзге ұлт өкілі балаларының қазақ тілінде дұрыс айту, жазу қабілеттерінің жетілуіне, ой-өрісінің дамуына көмек көрсету.
Ұжымда жұмыс істеуге баулу.
Эстетикалық тәрбие беру.
Тұйық етістіктің септелуін меңгерту.
Сабақтың көрнекілігі: кесте, топтастыру стратегиясы, интерактивті тақта, (слайд), тапсырмалар жазылған кеспелер.
Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту.
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, әңгімелесу, деңгейлеп оқыту, миға шабуыл, топтастыру стратегиясы, аудирование.
Күтілетін нәтиже:
Сыйлықтар туралы әңгімелеу
Үйренген жаңа сөздерін күнделікті тұрмыста пайдалана білу
Ойларын ашық айту
Тұйық етістіктің септелуін меңгеру
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
-Сәлеметсіңдер ме, балалар!
-Көңіл-күйлерің қалай? (Интерактивті тақта-флипчарт)
-Олай болса, балалар, мына тақтада берілген белгілердің ішінен қазіргі көңіл-күйлеріңе қайсысы жақын, сол суретті таңдай қойыңдар.
Көңіл-күйім өте жақсы Көңіл-күйім жақсы Көңіл-күйім жоқ
Сабақтың мақсатымен, барысымен таныстыру.
II. Үй тапсырмасын тексеру:
-Үйге қандай тапсырма берілді?
-Кім тапсырмаларды орындап келді?
(үй тапсырмасын жалпылай сұрақтар қою арқылы және жекелеп тексеріп шығу)
ІІІ. Жаңа сабақ.
Тұйық етістіктің септелуі. Склонение инфинитива.
Септіктер Етістік I жақ II жақ Көпше түрі
А.с бару сөйлеу+ім айту+ы келу+лер+і
І.с бару+дың сөйлеу+ім+нің айту+ы+ның келу+лер+і+нің
Б.с бару+ға сөйлеу+ім+е айту+ы+на келу+лер+і+не
Т.с бару+ды сөйлеу+ім+ді айту+ы+н келу+лер+і+н
Ж.с бару+да сөйлеу+ім+де айту+ы+нда келу+лер+і+нде
Ш.с бару+дан сөйлеу+ім+нен айту+ы+нан келу+лер+і+нен
К.с бару+мен сөйлеу+ім+мен айту+ы+мен келу+лер+і+мен
Жаңа тақырыпқа даярлау. Айтылым.
Слайд.
Ой шақыру.
-Сыйлық қай уақытта беріледі?
-сыйлық қандай болу керек?
-Адамға сыйлық жасау керек пе?
-Балаларға арналған қандай сыйлықтарды білеміз?
Миға шабуыл әдісі.
-Енді осы Сыйлықтар сөзінен бірнеше мағыналы сөздер шығарайықшы. Мына отырған алтауың- бірінші топ, қалған алтауың -екінші топ. Топпен біріге отырып жұмыс жасаймыз.
-Қане, болсақ, оқимыз. Кімде қанша сөз шықты?
-Ал қазір тақтаға қарап салыстырайық.
Сыйлықтар – сый, сыйлық, сыр, лақ, тар, тары, тас, тай, тал, тыс, тақ, қыл, қыр, қыс, қайыс, сыра, сырқат, тақыр, лай, тақсыр, сыйқыр, сыйла, сыйлат, қайыр, қатыс,қайт, сайт, сай, сат, сары, сақ, сал, салт...
Жаңа тақырып. Балаларға арналған сыйлықтар.
Класстер.
Баларға арналған сыйлықтар
Негізгі бөлім
Тілдесім
Тілдік бірліктер
1. Мәтінге дейінгі жұмыс.
. Сөздікпен жұмыс.
Сөздердің мағынасымен таныстыру.
Сөздерді хормен, жекелеп оқытып шығу.
Осы сөздерді қатыстыра отырып, сөз тіркестерін, сөйлемдер құрату.
арнау - предназначать немқұрайды - равнодушный
арналған – предназначенный талғамы - вкус
1.2. Мәтінмен жұмыс.
Мәтіннің мәнерлеп оқылу үлгісін үнтаспадан тыңдату.
Оқушыларға кезекпе-кезек дауыстап оқыту.
Мәтінді аударту.
Сыйлықтар
Сыйлық алуды ұнатпайтын адам жоқ деуге болар. Сыйлық ешбір адамды немқұрайды қалдырмайды. Сыйлық адамның талғамына, жасына сәйкес болу керек. Ең бастысы сыйлықтың бағасы емес, сіздің көңіліңіз. Сыйлық сыйлау - үйренуді қажет ететін шеберлік.
1.2. Мәтіннен кейінгі жұмыс.
Жазылым.
Тапсырмалар.
- Мәтіннен тұйық етістіктерді тауып, септеу.
Деңгейлік тапсырмалар.
ІІІ деңгей
Мәтінді мәнерлеп оқыңдар.
Сұрақтарға жауап жазыңдар.
-Сыйлық алғанды адамдар ұнатады ма? -Сыйлық неге сәйкес болу керек?
ІІ деңгей
Мәтінге сұрақтар құрастырыңдар.
Сурет бойынша пікірлесіңдер. Суреттер бойынша ұл бала мен қыз балаға арналған сыйлықтарды екі бағанға бөліп жазыңдар.
Ұл балаға арналған сыйлықтар Қыз балаға арналған сыйлықтар
І деңгей
Сендерге қандай сыйлықтар ұнайды? Суреттеп беріңдер.
V. Қорытынды:
-Сонымен бүгінгі сабақта қандай тақырыппен таныстық?
-Қандай жаңа сөздермен таныстық?
-Не туралы мәтін оқыдық?
VI. Рефлексия:
Білетінім Білгенім Білгім келетіні
VII. Үйге тапсырма:
-45-бет 3-тапсырма.
YIII. Бағалау.
IX. Сабақ соңы.