Конспект уроку з уроку украінської мови
Конспект уроку з української мови.
Тема: Поняття предметності на прикладах іменників, утворених від прикметників.
Вправи на творення іменників від прикметників.
Мета: Вчити дітей характеризувати іменник як частину мови, вправляти учнів у творенні
іменників від прикметників і розрізненні цих частин мови. Розвивати аналітико-
синтетичні вміння учнів, формування компетентності учнів.
Хід уроку
Організація класу
Вчитель посміхається,
Урок наш починається
Голівки всі схиляються
Школярики стараються.
II . Актуалізація і мотивація:
1) стимулювання ( за правильні відповіді ви получаєте медалі, а в кінці уроку ми полічимо і визначимо переможців) .
2) хвилина каліграфії
Ф ф Фр Фа фф фр фн фут
футбол, футболіст, футбольний
( * Що ви знаєте про [ ф ]. Звук [ ф ]- приголосний глухий буває твердий [ ф ], та м`який
[ ф`].
*Назвати іменники. Істота? Неістота?)
3) вибірковий диктант ( виписати іменники і визначити їх рід)
Фізкультура, фізкультура
Ти до спорту певний крок.
Ми тренуєм, ми тренуєм
Міцність рук і міцність ніг.
Фізкультура – ж.р.
Спорту спорт – ч.р.
Крок – ч.р.
Міцність – ж.р.
Рук рука – ж.р.
Ніг нога – ж.р.
( * У яких словах кількість приголосних дорівнює кількості голосних (рука, нога).
* У яких словах букв більше, ніж звуків? ( фізкультура, міцність)).
4) звуковий буквений аналіз слова спорт [ с п о р т ] 5 бук. 5 зв.
5) текст - анаграма
гій Сер
гій/Сер дій/пі/мався о мій/сто ін/ди/го. Він бив/ро ряд/за/ку. Чик/хло лю/по/бив бол/фут.
Сергій
Сергій підіймався о сьомій годині. Він робив зарядку. Хлопчик полюбив футбол.
( Цей хлопчик Сергій , діти, наш земляк – відомий футболіст, а в 1997-1998 роках – кращий футболіст України Сергій Ребров)
III. Робота над новим матеріалом.
В українській мові є загальні іменники, які називають конкретні предмети ( стіл, дерево, м`яч, хлопчик), а також іменники, які теж є загальними, але їх не можна сприйняти органами чуттів ( швидкість,))
Вибіркове списування, робота з підручником .
Розвиток критичного мислення (підбір прикметників, творення іменників)
Витривалість швидкість
загартованість
· 13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415 швидкість
( Діти, такими рисами володіли такі горлівчани: Олександра Кругленко, Валерій Чуканов, Руслан Пономарьов і багато інших спортсменів Горлівки)
- Давайте запишемо слово рисами і розберемо його за будовою:
рисами
IV. Фізкультхвилинка.
Хто ж там, хто ж там вже стомився?
І наліво похилився?
Треба дружно всім нам стати -
Фізкультпаузу почати.
Руки в боки, вгору, вниз
1, 2, 3 – не помились.
Ми ручками – хлоп,хлоп, хлоп,
Ми ніжками – топ, топ, топ.
Як годинник, всі от так - тік – так, тік – так.
А тепер всі сядьте тихо,
І урок продовжим наш.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1) коментоване письмо:
У 1964 році Валерій Рябенко був признаний кращим легкоатлетом Європи серед юніорів у бігу. Зараз він працює вчителем у школі № 12.
2) визначити основу другого речення;
3) до слова біг доберіть споріднені слова:
біг, бігун, бігова побіжить, добіг....
VI. Розвиток зв’язного мовлення.
- робота в групах
I гр.
II гр.
III гр.
Із прикметників утворити
іменники:
сильний (сила)
баскетбольний (баскетбол)
волейбольний( )
олімпійський ( )
Розкрити дужки, утворивши іменники
Самий молодий (чемпіонський) світу по шахам – Руслан Пономарьов. Його (розумний) і (терпеливий) допомогли перемогти у грі з відомим шахматистом.
Добрати і утворити:
Хто? Який? Що?
Що?
шест довгий довжина
стадіон
тренер
футболіст
слова для довідки: майстерний,влучний, великий.
З одним словосполученням скласти речення.
VII. Підсумок уроку.
підведення підсумків ( рахування медалей, нагорода переможців);
розгадування кросворда;
Ім`я відомого футболіста – горловчанина.
від якої частини мови ми сьогодні утворювали іменники?
у яку гру з м’ячем полюбляють грати наші хлопці?
вчитель у спортсменів?
який урок допоможе пройти певний крок до спорту?
СПОРТСМЕН