Рационал сандарды координаталы? т?зуді? к?мегімен ?осу
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пән мұғалімі К. Эгизбаева
Сыныбы: 6 Пәні: математика Күні: 07.11.2016ж. Сабақ: №
Сабақтың тақырыбы
Рационал сандарды координаталық түзудің көмегімен қосу
Сабақтың мақсаты Нүктенің координатасы және оның жылжуға тиісті бірлік кесіндісінің саны белгілі болғанда қосындының мәнін кескіндейтіннүктенің координатсын табу, алғашқы нүктенің координатасы және қосынды мәнін кескіндейтін нүктенің координатасы белгілі болғанда жылжуға тиісті бірлік кесіндінің санын табу
Сілтеме Оқулық «Математика» 6 сынып, Т.А.Алдамұратова – Атамұра 2015ж
Сабақтың әдіс – тәсілдері Диалогтық оқыту, Сыни тұрғыдан ойлау, Оқытуды бағалау(формативті), АКТ-ны пайдалану
Сабақтың типі Топпен жұмыс, жұппен жұмыс
Түйінді идеялар Рационал сандарды координаталық түзуде қоса біледі
Күтілетін нәтиже
координаталық түзу бойында оң сандарды қосуды кескіндегенде нүкте оң бағытта жылжитындығын біледі;
координаталық түзу бойында теріс сандарды қосуды кескіндегенде нүкте теріс бағытта жылжитындығын біледі;
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері Мұғалімнің іс – әрекеті Оқушының іс - әрекеті
1. Ұйымдастыру
(3 мин) Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып, оқушыларды саналу бойынша топқа бөлу Оқушылар 3 топқа бөлініп отырады
2. Үй тапсырмасы
(3 мин) Үй жұмысының дұрыс орындалуын тексеру
№414
1)x=5,-5
2)y=11,-11
3)ø
4)x=5
5)x=1,5
6)x=1,6
№417
Жауабы: 4
№418
x=9*0,5=4,5
9-7,5=1,5
Y=9/1,5=6
9-3,6=5,4
M=0,6
9+9,9=18,9
N=2,1
Топтағы әр оқушы өзінің үй жұмысын тексереді
3. Білу
(5 мин) «Миға шабуыл» әдісі
Рационал сандар жиынына қандай сандар жатады?
Оң және теріс сандар деген не?
Қарама қарсы сандар деген не?
Координаталық түзу деген не? Оқушылар сұраққа жауап береді
4. Түсіну
(10 мин) «Баяндама» әдісі
1 –топ
-3+5=2
2 – топ
4-7=-3
3 – топ
5+(-5)=0 Топпен жұмыс.
Әр топқа тапсырма беріледі, сол тапсырманы топ арасында талқылап, қалған топтағы оқушыларға түсіндіреді.
5. Қолдану
( 10мин) «Жигсо» әдісі
1-топ № 421;424
2-топ № 422;425
3-топ № 423;427
421
1)2-6=-4 2)-3+8=5 3)5-7=-2 4)-1-5=-6
422
1) -2+5=3 2) -3+7=4 3)-5+6=1
4)-4+4=0 5)-5+0=-5 6)-2+6=4
423
1)3-5=-2 2)2-4=-2 3)4-5=-1
4)-1-4=-5 5)-2-4=-6 6)3-3=0
424
1)-2+5=3; 2)-2+2=0 3)-2-3=-5
425
1)5-4=1 2)3-4=-1
427
2-6=-4
2+4=6°C өзгерді
Топпен жұмыс
Әр топқа тапсырма беріледі, тапсырманы өзара талдап, тақтаға шығып түсіндіреді.
6. Талдау
(5 мин) Жұппен жұмыс
428
-12+20=8
8-26=-18
-12+20-26=-18
Оқушылар өзара жұптасып, есеп шығарады.
7.Жинақтау
(3 мин) «Кім жылдам?» әдісі
1) Қарама – қарсы сандардың қосындысы...тең
2) координаталық түзу бойында оң сандарды қосуды кескіндегенде нүкте ... бағытта жылжитынды.
3) координаталық түзу бойында ТЕРІС сандарды қосуды кескіндегенде нүкте ... бағытта жылжитынды.
Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қояды.
8. Бағалау
(3 мин) Бағалау парағы арқылы 9.Рефлексия
(2 мин) «Күту ағашы»
10. Үйге
Тапсырма
(1 мин) №426, №428