Ашы? саба? Математика ?лемі (2 — 4 сынып)
Математика
2 «А» 4«А»
Тақырыбы: Математика әлемі:өткен материалдарды қайталау
Мақсаты: Оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін қаншалықты
деңгейде меңгергендерін анықтау және дағдыларын бекіту,қалыптасу деңгейін анықтау.
Міндеттері:-Жазбаша және ауызша есептеу машықтарын әрі қарай дамыту.
-кері есептің құпиясы неде?Оны табу жолдары.
-сабақта оқушыларды ынтымақтастықпен
«Бәріміз- біріміз үшін, біріміз- бәріміз үшін», деген ұранмен
еңбек етуге,ұжыммен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:тренинг сабақ
Әдіс-тәсілі:Ауызша-жазбаша есептеу , сұрақ-жауап
Пайдаланған педтехнология: ұжымдық оқыту технологиясы, деңгейлеп саралап оқыту
технологиясы
Өту барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал.Оң қолыммен оқушыларға жүрегімнен қуаныш алып сыйлаймын.
«Менің есімім» ойыны арқылы әркімнің аты қай әпіптен басталса,соған сай жақсы сөздерді қосып өзін таныстырады.Жарайсыңдар,балалар! Демек, өздерің айтқандай сендер аттарыңа сай болсаңдар, меніңше еліміздің білімді де білуге құштар ұландарысыңдар!Бүгінгі сабақ өткен материалдарды қайталауға арналған, тренинг сабақ түрінде өтеді.Тренинг – сабақ дегеніміз- топтасып жұмыс істеуге, ұйымшыл болуға,ойларыңды бөлісіп, ашық айтуға көмектеседі. -4 «А» күн ретін жазып болғасын, карточкадағы көбейту кестесіне арналған мысалдарды тақтада шығара қойыңдар.
Айбар Аңсар Сабина Анара
9*2 81:9 7*5 42:7 3:5 64:8 45:5 6*9 2*9 8*9 36:6 5*9
5*8 72*9 8*4 54:9 48:6 32:8 6*4 56:8 24:6 7*8 56:8 12:4
63:7 45:9 5*3
25:5
45:9 3*6 18/9 5*4 3*9 54:9 25:5 32:8
14:7 25:5 32:8 2*8 2*7 0*5 12:6 32.4 12:2 24:6 56:9 81:9
12:2 12.12 48:8 56:8 10*2 20*3 60:3 90:3 120:3 150:5 200:100 100:100
«Миға шабуыл» ойыны 2 «А»сыныбына
1.Аптада неше күн бар? Бүгін аптаның нешінші күні?(7 күн, дүйсенбі )
2.Санды немен белгілейміз?(цифрмен)
3.Цифрды біз не істейміз?(көреміз,жазамыз)
4. Кесіндіні немен өлшейміз?(см,дм)
5. 10 см-де неше дм бар?(1дм)
6.Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер?
7.Заттарды бір-біріне біріктіргенде қандай амал қолданамыз?(ҚОСУ)
8.Заттарды бөліп алуда қандай амалды қолданамыз?(АЗАЙТУ)
9.Қосудың компоненттерін ата.(қосылғыш,қосылғыш,қосындының мәні)
10.Бүгінгі күннің ауа райы қандай?
11.Табақта 5алма, қолымда 2 алма.
Барлығын қосқанда болады неше алма?(7)
12.Ол жер бетіндегі ең күшті,ең ақылды?(адам)
Дұрыс, жер бетіндегі ең білімдісі де адам екен!
-2 «А» бүгінгі күн ретін жазып алыңдар, МАТЕМАТИКА сөзін буынға бөле отырып бірнеше мысалды ауызша шығарамыз.
МА
11-1 ТЕ 10+20 МА
6+3 ТИ
40+60 КА
9-7
бұған кері амалын айт
10+1
11-10
бұған кері амалын айт
30-10
30-20 бұған кері амалын айт
9-3
9-6 осыған кері амалын
айт
100-40
100-60 осыған кері амалын
айт
2+7
9-7
-Өте жақсы, жарайсыңдар!Математика білімі қайда болса да қажет. Ендеше «Математика-ғылымдар патшасы». «Оқу мен еңбек –егіз» десек, біздің еңбегіміз күнбе күнгі алып жатқан біліміміз.Олай болса сол білімімізді қонақтар алдында көрсете білейік.
ІІ.Келесі жұмысымыз-білімімізді бекітейік. 2 «А»- карточкалармен жұмыс жасайсыңдар.
9- = 7
9* 7+ =9 3- =1
3*
1+ =3
6- =5
6*
5+ =6 +5=7
*5
7- =5 9- =6
9*
6+ =9 5- =2
5*
2+ =5
4 «А» «Миға шабуыл » ойыны бойынша:
-Көбейтудің компоненттерін атаңдар
-Мыңдар класы нешінші класс тобына жатады?
-Теңдеудің қандай түрлерін білесіңдер?
- 1 тәулікте неше сағат бар?
- 1 жылда неше ай және күн бар?
-Көлемді қалай табамыз?
- Фигураның ауданың табу үшін...
-Миллионда неше разряд бар?
-Қабырғасы 6 дм шаршының ауданы нешеге тең?
Оқулықтарыңды ашыңдар, № 3(ә)-88 бет. Есепті оқу. Талдау.(ауызша)
-Есеп не туралы?(қызанақтар туралы)
-Қызанақ туралы не айтады?(1 т 4 ц 56 кг жиналғаны)
-Тағы не белгілі?(346 кг жәшіктерге салынғаны)
-Сұрақ не дейді? ( қалған қанша кг қызанақты жәшіктерге салу керектігі)
-Сұраққа бірден жауап бере аламыз ба? 1т 4ц 56 кг килограммға айналдыру керек. Сонда 1456 кг болады.
Шешуін тауып, жауабын жазыңдар.Кері есеп құрастырыңдар.
2 «А» оқулықтың 49 бетін ашып, №3 есебіне қараңдар. Схема бойынша есеп құрастырайық. Шарты бойынша
сонымен ,Болғаны не ? (қуыршақ)
-Қанша қуыршақ?(12) Қуыршақ не істелді?( сатылды) Қаншасы сатылды?(Х) Тағы не белгілі? Қалғаны белгілі.Қалғаны 3 қуыршақ.
Есептің сұрағы қалай болады?
Есептің сұрағына бірден жауап бере аламыз ба? Иә.Қысқаша жазамыз.
Болғаны-12 қ.
Қалғаны-3 қ.
Сатылғаны-?
12-3=9 қ.
Жауабы: Барлығы 9 қуыршақ сатылды.
Кері есепке тиісті проблемалық сұрақтар: Кері есептің прблемалық сұрақтарының жауаптары:
1.-Бұл неге кері есеп? 1.Бірінші есептің шартындағы мағлұмат екінші есептің сұрағы болып тұр.
2.-Кері есептің ерекшкліктері қандай? 2.Өзара кері есептерде шарты мен сұрағындағы деректер алмастырылады.
Еш уақытта әр дерекке қатысты сан өзгертілмейді.
3.Өзара кері есептердің мазмұны,өмі өзгертілмейді.Тек орындары ауыстырылады. «артық», «кем», «арзан», «қымбат» терминдері мазмұнынасай қолданылады.
Кері есептің құпиясы:
-Кері есептің шарты, бірінші есептің сұрағы болады немесе шешуі болады.
-Бір есептің үштен де артық кері есептері болуы мүмкін.
Кері есептің бұл құпиясын дәлелдеу үшін екінші кері есеп құрастырып шығарамыз.Ал бұның да «кері есеп» екенін дәлелдеу үшін проблемалық сұрақтар қоямыз.
Салыстыру әдісімен өзара кері есептердің құпиясын ашу.
Бірінші есептен айырмашылығы қандай?
Екінші есептен айырмашылығы неде?
Жоғары есептерге ұқсастығы неде?
Неге бұлар «өзара кері» есептер?
Жауаптары: 1. Бірінші есептен айырмашылығы шешуінде.Шешуі өзгеше болса,шарты да өзгеше болады.
2. Есептердің мазмұны,сипаты,әр есептегі іс-әрекеттері ұқсас,бірдей
3. Бір ғана іс-әрекеттің жанында бірнеше есеп құрастырылған. Қандай іс-әрекет?
«Қызанақ пен қуыршақтың саны», болды басқа ештеңе жоқ.
ІІІ. «Кері » мағынасын бекіту тапсырмасы
2 «А»
8 6 5 4 3 2 1
2 3 4 5 6 7
4 «А» 89 бет №8 (2) тақтада
IV. Шығармашылық тапсырма.
2 «А» - 49 бет №4 4 «А» -89 бет № 11
8 см+4 см =12 см 8,6,1,9,2
98621-12689=85932, 98532-23589=74943
Үйге тапсырма:2 «А» № 6-50 бет
4 «А» № 6-88 бет
Қорытындылау: - Сабақта ненің құпиясымен таныстық?
Математика қандай пән?
Сандар заңдылықтарын білуіміз керек пе?
Бағалау : Бағалау парағы арқылы оқушылар өзін де өзгені де бағалайды.
Айбар
9*2= 81:9= 7*5=
5*8= 72*9= 8*4=
63:7= 45:9= 5*3=
14:7= 25:5= 32:8=
12:2= 12:1= 48:8=
Аңсар
42:7= 3:5= 64:8=
54:9= 48:6= 32:8=
25:5= 45:9= 3*6=
2*8= 2*7= 0*5=
56:8= 10*2= 20*3=
Сабина
45:5= 6*9= 2*9=
6*4= 56:8= 24:6=
18/9= 5*4= 3*9=
12:6= 32:4= 12:2=
60:3= 90:3= 120:3=
Анара
8*9= 36:6= 5*9=
7*8= 56:8= 12:4=
54:9= 25:5= 32:8=
24:6= 56:9= 81:9=
150:5= 200:100= 100:100=