Конспект уроку ЕМОЦІЇ ТА ПОЧУТТЯ. Значення почуттів та емоцій у спілкуванні


Урок – тренінг
Основи здоров`я
Тема. ЕМОЦІЇ ТА ПОЧУТТЯ. Значення почуттів та емоцій у спілкуванні
Мета: сформувати в учнів поняття про функції спілкування. Розвивати емоційну компетентність, уміння правильно висловлювати почуття. Виховувати толерантне ставлення до співрозмовника. Тренінг навичок самоконтролю.
Результати навчання
Наприкінці заняття учні:
розпізнають відчуття, емоції, почуття;
пояснюють вплив емоцій на здоров`я;
демонструють уміння приймати рішення, зважаючи на почуття; використовувати „Я-повідомлення”; застосовувати техніки самоконтролю.
Обладнання і матеріали
Папір, олівці, фломастери, маркери.
Дві червоні повітряні кульки у формі серця.
Запис зі покійною музикою.
Комп`ютерна презентація.
Що підготувати заздалегідь
Підготувати волонтерів до проведення руханки, сценки з використанням
„Я-повідомлення”.
Хід уроку
1. Привітання з учнями.
2. Повторення правил роботи групи
І. Актуалізація опорних знань.
Обговорення ситуації.
1. У попередніх темах ми розглядали фізичну складову та соціальну складову здоров’я. А тепер пригадайте, що таке психічна складова здоров’я, як настрій людини впливає на спілкування та здоров’я.
2. Посварившись з однокласниками, ви перестали з ними розмовляти. Чи означає це, що ви перестали з ними спілкуватися?ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Прислухайтеся до своїх органів чуттів і продовжіть фразу: „У цю хвилину я відчуваю ... (тепло, холод, голод, спрагу, втому, біль, спеку...)”.
Підсумуйте! Це - ваші відчуття.
Прислухайтеся до свого настрою і продовжіть фразу: „У цю хвилину мені ... (весело, сумно, нудно, радісно, цікаво ...)”.
Підсумуйте! Це – ваші емоції.
Висловіть свої почуття один до одного. Наприклад: „Ти подобаєшся мені”, „Я відчуваю до тебе симпатію”, „Я поважаю тебе”.
Підсумуйте! Це – ваші почуття.
Щодня у житті відбувається чимало подій, які не залишають тебе байдужим і викликають різні емоції і почуття. Небезпечні події зазвичай породжують неприємні емоції – страх, гнів, образу. І навпаки, добрі новини і події викликають задоволення, вдячність, цікавість.
ІІІ. Стартові завдання
1.Повідомлення теми і завдань уроку.
2.Вправа „Очікування”.
ІV. Вивченя нової теми
1.Робота в групах. (Випереджальне завдання)
Учасники об`єднуються у три групи.
Виконують стартові завдання
Назвіть якнайбільше:
група 1: відчуттів (біль, голод, спека, втома, напруження, розслаблення, холод, тепло) ;
група 2: емоцій (страх, гнів, радість, тривога, паніка, образа, задоволення, вдячність, цікавість, смуток, туга);
група 3: почуттів (любов, повага, симпатія, ненависть, пристрасть, ворожнеча, ревнощі, заздрощі).
Висновок:
Відчуття – найпростіші психічні явища, що виникають у результаті подразнення органів чуттів та збудження відповідних центрів мозку. Відчуття повідомляють про властивості навколишнього світу і внутрішній стан організму.
Емоції – швидкоплинні переживання, підсвідома експрес – оцінка відчуттів, це реакції, що виникають у відповідь на дію зовнішніх і внутрішніх подразників. Емоції можуть бути викликані не лише реальними, а й уявними подіями. Той, хто побував у ДТП, ще довго переживає неприємні емоції, згадуючи про це.
Почуття – стійкі емоційні ставлення. Формуються довше і зазвичай не зникають миттєво. Можна образитися на друга, що він не зателефонував (емоція), але не перестати любити і поважати його (почуття).
Поміркуйте, які з цих відчуттів, емоцій і почуттів переживати приємно, а які – неприємно? Чому?
2. Повідомлення:
- Усе своє життя ми перебуваємо під впливом того, що думаємо і відчуваємо. Раніше ці дві сфери чітко розмежовували. Давні вчені вважали, що думки – результат діяльності мозку, а емоції і почуття – серця.
Нині вже не викликає сумніву той факт, що саме мозок відповідає і за емоційну, і за інтелектуальну діяльність.
Стовбур – контролює інстинктивні функції тіла, зокрема дихання, обмін речовин.
Мозочок – керує координацією рухів та рівновагою. Останні дослідження переконливо доводять його участь у процесах уваги і просторового мислення.
Кора головного мозку - керує сприйняттям, мисленням, мовою, свідомими діями. Лімбічна система - відповідає за емоції, відіграє важливу роль у запам`ятовуванні. Те, що зумовлює емоційне піднесення (радість, захват, цікавість), запам`ятовується набагато краще.
- Всю різноманітність емоцій можна розділити на дві категорії: позитивні та негативні. Кожну емоційну реакцію забезпечують окремі нервові центри, розташовані в проміжному мозку і підкіркових ядрах. Тому емоції позначаються на діяльності фізіологічних систем організму. Так, позитивні емоції зумовлюють розширення кровоносних судин, підвищення інтенсивності енергетичного обміну, температури тіла, розумової і фізичної працездатності. Негативні емоції мають протилежний ефект. Проте вони теж можуть стимулювати активність людини, спрямовуючи її на подолання труднощів.
3. Руханка „Дзеркало емоцій”.
Слово тренера: „Людина може виявляти і розуміти почуття без слів – невербально. Коли вона радіє, це видно з блиску в її очах, задоволеного виразу обличчя, усмішки, навіть з радісного голосу по телефону. В усіх куточках світу люди у подібний спосіб виявляють свої емоції: радості й суму, цікавості й гніву. Це дає порозумітися тим, хто розмовляє різними мовами”.
Об`єднайтесь у пари і пограйте в гру: „Дзеркало емоцій”. Спочатку один із вас демонструє певну емоцію, а другий дзеркально відтворює її. Відтак міняєтеся ролями.
Протягом однієї хвилини походіть по класу, зображаючи радість. Продемонструйте її мімікою, жестами, ходою, вигуками.
- Чи помітили ви, як імітація емоцій впливає на настрій? Коли ви усміхаєтесь і зображуєте радість, він мимоволі поліпшується. Радимо користуватися цим нескладним прийомом. Адже доведено, що імітація емоцій змінює навіть фізіологічні показники, зокрема частоту пульсу і кров`яний тиск.
Робота у зошитах
4. Тренінг використання „Я – повідомлень”.
Розігрування ситуації з використанням „Я-повідомлення”.
Передусім слід навчитися висловлювати свої почуття та стримувати емоції. Поки вони ще не набрали сили, ти спокійно можеш пояснити їх і попросити людей зважати на них. А якщо довго терпів, то, можливо, не втримаєшся і посваришся з тим, хто ненавмисно образив тебе.
Найкращий спосіб повідомити про свої почуття – використати „Я-повідомлення”. Це речення, яке містить слова „я”, „мені”, „мене” і повідомляє про твою проблему, твої почуття, емоційний стан.
Наприклад (програвання ситуації учнями), ви з другом домовилися зустрітись о п`ятій, а він запізнився на тридцять хвилин. Якщо ти почнеш його звинувачувати: „ТИ не вмієш дотримувати слова. ТИ поганий друг. ТИ думаєш тільки про себе”, то то викличеш у нього бажання захищатись і нападати у відповідь. Він, наприклад, може сказати: „Сам такий”, і ви посваритесь.
Та чи варто сваритися? Є кращий спосіб висловити свої почуття, не зіпсувавши стосунків. Якщо ти скажеш: „МЕНІ було дуже прикро. Я думав, що ти забув про нашу зустріч”, твій друг постарається запевнити, що це вийшло випадково, і він не хотів тебе образити. Отже, треба домовитись, як діяти у майбутньому, щоб такого більше не трапилося. Наприклад, телефонувати на мобільний, якщо запізнюєшся.
5. Тренінг самоконтролю
Надути одну кульку нормального розміру, а другу – занадто сильно. Запитати в учнів, яка кулька проживе” довше. Що може статися з тією, що надута занадто сильно?
Підсумуйте!
- Занадто сильні емоції так само можуть зашкодити людині: спровокувати конфлікт, завадити прийняти правильне рішення. Тому важливо розвивати навички самоконтролю.
6. Демонстрація порад самоконтролю.
Установи попереджувальну сигналізацію
- Уяви, що у тебе в голові світлофор.
- Його червоне світло вмикатиметься, коли треба зупинитись і подумати.
- Не забувай перевіряти свій світлофор у ситуаціях, що викликають у тебе злість.
Полічи до десяти (або далі)
Починай глибоко дихати і повільно лічити про себе.
Не провокуй співрозмовника, показуючи, що лічиш.
Продовжуй слухати опонента.
Дивись йому в очі.
Практикуй самопереконанняІноді, Щоб заспокоїтися, достатньо сказати собі:
„Це не впливає на мене”.
„Я можу це владнати”.
„Мені приємно, що я тримаю себе в руках”.
Зміни точку зору, поглянь на ситуацію очима стороннього спостерігача. Подумай:
Чи варто гніватися через це?
Чи справді ця людина хоче тобі зашкодити?
Чи є інші способи отримати те, що хочеш?
V. Підсумкове завдання, завершення тренінгу.Вправа «Врятуй пташеня”.
Учні стають у коло. Тренер говорить, вони слухають і повторюють рухи:
- Уявіть, що ви тримаєте в руках маленьке беззахисне пташеня. Обережно стуліть
долоні, зігрійте його своїм подихом, прикладіть до грудей, віддайте йому частинку свого тепла. Обережно розкрийте долоні і подивіться, як воно розправило крильця, злетіло високо в небо і радісно заспівало. Усміхніться йому і побажайте веселого дня. А тепер озирніться довкола і побажайте веселого дня своїм друзям і самим собі.
VІ. Висновок.
Усі відчуття, емоції та почуття є важливими. Вони допомагають сприймати та оцінювати інформацію з навколишнього світу і краще пристосовуватися до нього.
Вправа очікування”. (Чи здійснилися ваші очікування?)
VІІ. Узагальнення та систематизація знань
Дайте відповідь на питання.
1. Що таке емоції. Назвіть відомі Вам позитивні та негативні емоції.
2. Яку роль у житті людини відіграють почуття? Яке найсильніше почуття ви переживали у своєму житті?
VІІІ. Домашнє завдання
§ 23. Д-р. За допомогою підручника розробити пам`ятку „Як можна зменшити вплив негативних емоцій на організм”.
В.р. Підібрати, згадати ситуації зі свого життя і розказати з використанням „Я-повідомлення”.