Практичне заняття з історії на тему Де і як жили первісні люди на території сучасної України (6 клас)


УРОК
ПРАКТИЧНА РОБОТА
ТЕМА. ДЕ І ЯК ЖИЛИ ПЕРВІСНІ ЛЮДИ НА ТЕРИТОРІЇ СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Мета:
- ознайомити учнів з місцями розташування основних стоянок первісних людей на території України;
- поглибити знання учнів з теми «Життя людей за первісних часів» шляхом вивчення особливостей пам’яток первісних людей на території України, узагальнити основні характеристики трипільської культури;
- розвивати образне мислення, мовно-логічні мисленеві операції на підставі змістів історичних малюнків та окремих предметів;
- виховувати самостійність у прийнятті рішень, індивідуальну та колективну відповідальність.
Очікувані результати: Після цього уроку учні навчаться:
-показувати на карті й називати період існування найвідоміших стоянок первісних людей Королеве, Мізин, Киїк-Коба, Ігрень;
-виконувати прості завдання на контурній карті;
-описувати за малюнками заняття й спосіб життя первісних людей;
-описувати буденне життя людей стоянок пізнього палеоліту – енеоліту, використовуючи малюнки-реконструкції-встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між способом життя людини і впливом на неї природних умов.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, формування вмінь і навичок.
Форма уроку: практичне заняття.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань Вправа «Співвіднеси термін і поняття»
1 Кераміка Колектив родичів, що разом працював і мав спільне майно2 Стоянка Перший метал, який почали обробляти первісні люди
3 Ремесло Виготовлення гончарних виробів з глини4 Археологічна культура Досвідчені члени роду
5 Старійшини Заняття з виготовлення знарядь праці, побутових предметів6 Родова община Декілька великих сімей, об’єднаних в родову общину
7 Мідь Не укріплене поселення для проживання в період кам’яного віку8 Рід Речові залишки, знайденіпід час розкопок, що належать до одного історичного часута однієї території, і мають спільні риси.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Перегляд ілюстрацій про життя первісних людей періоду палеоліту.
- Чи існувало людське життя в той час на території України?
- Де з’явилися перші люди на Україні?
Оголошення теми.
ІV. Вивчення нового матеріалуНа території України археологи знаходять найбагатші стоянки періоду пізнього палеоліту - енеоліту. Давайте розглянемо навідоміші з них.
Пропоную виконати завдання на контурній карті, знайти в атласі с.1 та нанести на контурній карті стоянки первісних людей на території України с. Мізин на Чернігівщині, Кирилівську стоянку (м. Київ), Королеве, Амвросіївка в нашому краї, Киїк-Коба в Криму.
Робота з історичною картою
Знайдіть і покажіть на карті стоянки первісних людей різних періодів кам’яного віку.
Робота в групах
Об’єднавшись у групи проведіть дослідження однієї стоянки за допомогою підручника та ілюстрацій.
1 група- Королево
2 група – Киїк-Коба3 група – Мізин4 група – ІгреньЗавдання 1
Користуючись планом відповіді, складіть розповідь про вашу стоянку.
До якого періоду первісності належить стоянка, згадана в описі? Які його хронологічні межі?
Хто з предків людини мешкав на цій стоянці?
Як ви вважаєте, у яких умовах жили мешканці стоянки?
Які знаряддя праці та як саме вони використовували?
Завдання 2
Розгляньте ілюстрацію та з’ясуйте:
Що зображено на ній?
Що роблять зображені на ній люди?
Який епізод з життя людини зображено?
Які історичні знання втілив художник в картині?
Учні презентують результати роботи в групі.
Метод «Прес»
Як змінюються заняття та спосіб життя з кожною стоянкою? Знайдіть спільне та відмінне.
Метод «Прес» має таку структуру та етапи:
І. Позиція(Я вважаю, що… ) (висловіть свою думку, поясніть, у чому полягає ваш погляд).
2. Обгрунтування(Так є, тому, що...) (наведіть причину появи цієї думки, тобто на чому ґрунтуються докази на підтрим-ку вашої позиції).
3. Приклад(Наприклад, …)(наведіть факти, які демонструють ваші докази, вони підсилять вашу позицію).
4. Висновки(Отже(тому), я вважаю...) (узагальніть свою думку, зробіть висновок про те, що необхідно робити; тобто, це є заклик прийняти вашу позицію).
V. Узагальнення та систематизація знаньПідсумком роботи груп є заповнення порівняльної таблиці.
Назва стоянки Час існуванняТип людиниЗнаряддя праціЗаняттяVІ. Рефлексія.
Вчитель: сьогодні на уроці ми навчилися ….
мені на уроці вдалося з’ясувати ….
найцікавішим виявилося….
мої побажання…
VІІ. Домашне завдання
1. Опрацювати § 8 підручника.
2. Виконати завдання на контурній карті.