Національно-патріотичне виховання. Урок-віночок з математики в 5 класі
Урок-віночок з математики
в 5 класі
Тема уроку: Множення і ділення натуральних чисел, їх властивості
Мета уроку:
Формування стійких навичок обчислень, розвиток логічного мислення.
Вироблення навиків розв’язування вправ на множення і ділення натуральних чисел.
Розв’язування рівнянь на основі залежностей між компонентами дій множення і ділення, розв’язувати текстові задачі, що потребують використання залежностей між величинами, зокрема розв’язувати задачі за допомогою рівнянь
Формування національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу ,держави, народу
Обладнання:
Дидактичний матеріал із завданнями для різних етапів уроку.
На магнітній дошці ватман, на якому намальований віночок, сплетений лише з листків, а замість квітів – кола з прорізами, які за урок заповнюються.
Індивідуальні карточки з домашніми завданнями.
Таблиці для задач на рух, схеми для задач та карточки для бліц-турніру.
Хід уроку
І. Повідомлення теми і мети уроку.
Ми вивчали тему „Множення і їх властивості”. Сьогодні ми повинні повторити всі прийоми множення та ділення, переконатися, що ми навчилися виконувати вправи на множення та ділення натуральних чисел, розв’язувати рівняння на основі залежності між компонентами дій множення і ділення, розв’язувати текстові задачі, а також розв’язувати задачі за допомогою рівнянь. І разом з тим ми будемо на уроці
плести віночок.
Найбільшу відзнаку українського національного вбрання становив віночок зі стрічками. Український віночок, оспіваний у піснях, оповитий легендами і переказами, був символом добра і надій.
Український віночок – не просто краса, а й оберіг „Знахар душі”, бо в ньому є така чаклунська сила, що болі знімає, волосся береже. Цей звичай плести віночки прийшов до нас із давнини. Дівчаткам, яким минуло 6 років плели віночки із 7 квіток, ми ж будемо плести вінок з 12 квіток, і ми будемо вплітати по одній квіточці – тим самим виконувати по одному завданню.
Приступаємо до роботи.
1 завдання. Усний рахунок.
Обчисліть:
2 ( 49 ( 50 = 3 ( 5 ( 8 ( 3 =
49 ( 9 + 21 ( 9 = 13 ( 2 ( 5 ( 6 =
25 ( 78 ( 4 = 239 ( 47 + 239 ( 53 =
316 ( 5 – 216 ( 5 = 111 ( 6208 – 11 ( 6208 =
Спростіть вираз:
2 ( Х ( 15 = 3 ( У ( 15 =
6 ( а ( 13 ( 6 = 7 ( в ( 8 ( а =
27 ( Х – 19 ( Х = 35 (Х – 18 ( Х =
32 ( У – 14 ( У + У = 40 ( У – 12 ( У + У =
Виконайте ділення:
432: 4 = 609: 3 =
3600: 6 = 1500: 50 =
Усний рахунок проводиться у вигляді „Хто швидше зірве квітку”.
Учні рахують усно, записуючи відповіді в зошиті, кодуючи відповідь 1 Я.
3600:6
432:4
32у-14у+у
27х-19х
6(а(3(в
1500:50
2х(15
609:3
316(5-
216(5
40у-12у+у
25(78(4
35х-18х
49(9+
21(9
7(в(8(а
2(49(50
3(у(5
111(6208-
11(6208
239(47+
239(53
13(2(5(6
3(5(8(3
Вплітаємо І квітку – цвіт яблуні. А що вона означає у вінку? Квіти яблуні – символ материнської любові. То був цілий ритуал, коли батько торкався віночком голови і промовляв: „Мати – яблуня, дядино моя. Дай моїй донечці здоров’я й долі щасливої”
2 завдання. Математичний диктант, виконується на голубих листочках з квіткою барвінку в куточку листка, кодуємо 2 Б.
Учні працюють за варіантами. Два учні (по одному від кожного варіанта) викликаються до дошки, інші працюють на місці.
По закінченні роботи проводиться взаємоперевірка в парах, звіряючись з дошкою.
Максимальна оцінка – 12 балів. За кожну правильну відповідь на питання № 1-6 нараховується 1 бал, за правильну відповідь на питання № 7-9 – 2 бали. За неправильну відповідь бали не нараховуються.
Оцінки учні виставляють один одному. Учитель підводить підсумок, аналізує основні моменти раціонального обчислення.
Оцінки виставляються в журнал за бажанням учнів.
І варіант
ІІ варіант
1.
Запишіть:
переставний закон множення для довільних чисел Х і У
сполучний закон множення для довільних чисел m, n і k
2.
Запишіть розподільний закон множення:
відносно дій віднімання для довільних чисел S, t і p.
відносно дій додавання для довільних чисел S, t і p.
3.
Знайдіть значення виразу, якщо k = 1000, t = 100
435k + 273t
386k + 723t
4.
Обчисліть, обираючи зручний порядок дій:
4 ( 256 ( 25 =
125 (17 (8 =
5.
При яких значеннях Х виконується рівність?
126: Х = 126
Х: 715 = 1
6.
Обчисліть:
0: 75 + 36: 36 + 0 ( 17 =
41: 41 + 0: 59 + 0 ( 23 =
7.
Розв’яжіть рівняння:
4 ( (Х + 3) = 28
7 ( (Х-2) = 35
8.
Спростіть і обчисліть значення виразу:
27а + 13а при а = 50
27в – 13в при в = 10
9.
Порівняйте значення виразів:
342: 6 + 258: 6
і
644: 4 – 244: 4
185: 5 + 315: 5
і
847: 7 – 147: 7
Вплітаємо 2 квітку – барвінок. А що він означає у віночку? Барвінок – до людської оселі, городу тягнеться. Взимку відвар барвінку п’ють від простуди, влітку барвінком прикрашають святковий хліб, хату, плетуть весільні віночки, букетики. Цілий рік його шанують, вважаючи символом життя.
3 завдання. Учитель звертає увагу на те, що в деяких задачах на рух, де два об’єкти одночасно починають рухатись назустріч один одному або в протилежних напрямках, доцільно використовувати розподільний закон множення.
Запишіть формулу одночасного руху для зустрічного і для руху навздогін. Чому дорівнює в кожному з випадків швидкість зближення?
Зустрічний рух
Рух навздогін
13 SKIPIF 1 < 0 1415
13 SKIPIF 1 < 0 1415
Третя квітка – любисток. Люди люблять любисток не тільки за пахощі, а й за лікувальні властивості. Ним миють волосся, освіжають хатнє приміщення, купають маленьких дітей. Тому у віночку це символ людської відданості, уміння бути корисним.
4 завдання. Розв’язування задач (самостійне).
Задача. Сороконожка поповзла за мурашкою, коли відстань між ними була 50 м. Швидкість сороконожки 8 м/хв., а швидкість мурашки 6 м/хв. Через скільки часу сороконожка дожене мурашку?
Задача. Від калини до берези 560 м. З куща калини і берези назустріч один одному вилетіли комар і муха. Швидкість комара 30 м/хв., а швидкість мухи 50 м/хв. Через скільки хвилин вони зустрінуться?
Вплітаємо калину. В центрі було гроно калини – символ краси і дівочої вроди, символ України вродливої нашої.
5 завдання. Колективне розв’язування задач з записами на дошці (на рух).
Із одного пункту одночасно в протилежних напрямках виїхали велосипедист і автомобіль. Швидкість руху велосипедиста 24 км/год., а швидкість автомобіля в 3 рази більша. На якій відстані один від одного будуть велосипедист і автомобіль через 4 години.
Із двох міст, відстань між якими 800 км. Одночасно назустріч один одному вийшли два поїзди і зустрілись через 5 годин. Швидкість І поїзда 75 км/год.. З якою швидкість їхав другий поїзд? На якій відстані один від одного були вони через 3 години руху?
Вплітаємо п’яту квітку – волошку. Волошка у вінку – це символ людського прозріння, краса і велич неба. Де волошка росте, там верба гине.
6 завдання. Скласти вираз за схемою:
Вплітаємо шосту квіточку – мак. Мак у віночку, то символ боротьби українського народу за волю. Кожна людина втрачала когось рідного у цій боротьбі і процвітала пролита кров маковою квіткою в українському віночку.
7 завдання. Розв’язування рівнянь (самостійне).
6 ( Х = 42 42: Х = 3 Х: 14 = 3
Х = 42: 6 Х = 42: 3 Х = 14 ( 3
Х =7 Х = 14 Х = 42
Що означає а: в?
Вплітаємо сьому квіточку – безсмертник. Безсмертник дарує здоров’я роду людському. Чи виразки, чи вавочки гоїть.
8 завдання. Колективне розв’язування із записами на дошці рівнянь.
(Х - 8): 4 = 14 (Х + 1): 6 + 7 = 12 65: (Х + 4) – 6 = 7
Х – 8 = 14 ( 4 (Х + 1): 6 = 12 – 7 65: (Х + 4) = 7 + 6
Х – 8 = 56 (Х + 1): 6 = 5 65: (Х + 4) = 13
Х = 56 + 8 Х + 1 = 5 ( 6 Х + 4 = 65: 13
Х = 64 Х + 1 = 30 Х + 4 = 5
Х = 30 – 1 Х = 5 – 4
Х = 29 Х = 1
Вплітаємо восьму квіточку – ромашку. Біла корзинка, золоте денце. В ній лежить росинка і блистить сонце, вона приносить не лише здоров’я, але й доброту та ніжність.
9 завдання. Коментоване розв’язування рівнянь.
34Х – 9Х = 175 (Х - 5) ( (9 - Х) = 0
25Х = 175 Х – 5 = 0 або 9 – Х = 0
Х = 175: 25 Х = 5 Х = 9
Х = 7
Вплітаємо дев’яту квіточку – чорнобривці, що в народі називають ще оксамитки, бархатки, бо яскраві суцвіття виграють у промінні сонця.
10 завдання. Бліц-турнір.
Із А метрів ситцю пошили 7 сарафанів. Скільки метрів треба, щоб пошити 12 таких сарафанів?
Із В метрів вельвету пошили 5 спідниць. Скільки таких спідниць пошиють з С метрів вельвету?
В куску було D метрів полотна. Із нього взяли ткань на 6 наволочок. Скільки полотна залишилося в куску, якщо на 1 наволочку іде N метрів полотна?
В куску було Х метрів полотна. Від нього відрізали У метрів, а із останньої тканини пошили 9 підодіяльників. Скільки тканини іде на 1 підодіяльник?
Із А метрів шерсті пошили 4 костюма, а з В метрів шовку – 8 платтів. На скільки метрів більше іде на костюм, ніж на плаття?
Вплітаємо десяту квіточку – рожу. Дерево дерев’яне, листя – коханське, цвіт – ангельський, а нігті – диявольські. Це рожа, троянда! Її матір’ю – „царівною квітів” – вважається шипшина. У народі її називають рожа, ружа, шипшина, свербиус.
11 завдання. Розшифруй слово. Що воно означає?
А
46552: 92
Р
47709: 57
О
360594: 897
Д
34504: 38
Б
194880: 64
Т
488520: 708
908
402
3045
837
402
690
506
Д
О
Б
Р
О
Т
А
Вплітаємо одинадцяту квітку – м’яту. Повна рожа, мак чубатий, між кущами м’ята. І барвінок хрещатий стелиться до хати – обереги духовної спадщини.
12 завдання. Задача зовсім не проста – знайти не кожен зможе. Чому тут рівна зірочка, велосипед і їжачок?
велосипед
їжак
7
+
зірка
їжак
4
6
велосипед
їжак
1
велосипед
0
зірка
Вплітаємо гілочки хмелю. Зведе він докупи наш віночок, зробить його міцним та довговічним, як наша земля, на якій ростуть всі ці квіти.
ІІ. Підсумок уроку.
От і закінчився урок математики „Плету я віночок”.
Народ раніше був ближче до природи, шанував її, освячував, оспівував, переймався її красою, ласкавістю, гордістю.
Ми часто забуваємо, що природа подарувала свої цілющі скарби людині навік. І ми не берегли їх, як своє життя, як свої знання. Любити, вивчати, спостерігати, осмислювати. І вона, розкриваючи дивовижні таємниці, озветься у нашій душі радістю буття, глибиною знань.
ІІІ. Завдання додому на індивідуальних картках.
А км/год В км/год
S км
? км
t = 3 год
(А + В) ( 3 + S
А км/год В км/год
? км
t = 4 год
(А + В) ( 4
А км/год В км/год
S км
t = ? год
S : (А + В) = t
А км/год В км/год
? км
S км
t = 2 год
S ( (А + В) ( 2
А : 7 ( 12
С : (В : 5)
D - (N ( 6)
(Х - У) : 9
А : 4 – В : 8
15