План урока 4 класс: Ы?шамдал?ан ережемен футбол ойнау
Сабақтың тақырыбы: Ықшамдалған ережемен волейбол ойнау
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: Оқушыларға волейбол ойынының ережелерін, ең негізгі әдістерін үйрету;
ә) дамытушылық: Оқушылар бойында арнайы дене жаттығулары арқылы шеберлікті шыңдауға ептілік пен икемділік, шапшаңдық қасиеттерін дамыту;
б) тәрбиеліәк: Оқушыларды ұйымшылдыққа, салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Қолданылатын құралдар: Волейбол доптары, ысқырық, волейбол торы, диапроектр т.б.
Пәнаралық байланыс: математика
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі: 2-3 мин
Сапқа тұрғызып мәлімдеме беру;
Оқушыларды түгендеу;
Сабақ мақсатын түсіндіру.
ІІ. Дайындық бөлімі: 10-12 мин
Саптағы бұрылу жаттығулары:
«оңға бұрыл!», «солға бұрыл!», «кері бұрыл!», «сол иықпен алаңды айналып алға қадам бас!»
Жүру бағытында орындалатын жаттығулар:
Қол жоғары, аяқтың ұшымен жүру;
Қол белде, өкшемен жүру;
Қол желкеде, жартылай отырып жүру;
Қолымызды иыққа қоып алға, артқа айналдыру.
Жүгіру бағытында орындалатын жаттығулар:
Тізені жоғары көтеріп жүгіру;
Өкшені жамбасқа лақтыру жүгіру;
Артпен жүгіру;
Жай жүгіру;
Тыныс алу жаттығулары;
ІІІ Негізгі бөлім: 20-25 минут
(волейбол ережесін меңгерту: 10-12 мин)
Волейбол- спорттың кең тараған ойындардың бір түрі. Тіпті, су бойында жағажайда да жарыстар өткізіледі.
Волейбол ойынының қозғалысы адам баласына аса пайдалы табиғи қозғалыспен дене мүшелерінің қимылына жүгіру, жүру, секіру, лақтыру, т.б. жаттығулардан тұрады. Бұл ойынды он жасар баладан бастап қай жаста болмасын, бәрі ойнай береді. Сондықтан да, волейбол дене тәрбиесі пәні жаттығуларының бірі ретінде ең тиімді де ағзаға пайдалысы болып, табылады. Волейбол ойыны адамның көңілін шаттандырып, іскерлікті арттырады.
Допты жоғары және төменнен екі қолмен қабылдауды меңгерту.
Оқушылар бір-біріне бетпе-бет қарап арақашықтық 6-7 м, допты жоғары лақтырып, қайтадан қабылдап, арықарай қарсыласына көтеріп беру.
*Бір оқушы допты жоғары көтеріп, қарама-қарсы құрбысына береді. Құрбысы допты қолын көтеріп қабылдап, қайта береді. Арақашықтық 7-8 м. Допты қарсыласының қолына дәл беру керек.
* Оқушы допты еденге ұрып құрбысына береді, құрбысы допты жоғарыдан қабылдап, ұстап қайта береді.
Допты төменнен қабылдауды меңгерту.
*Ойыншының екі қолмен төменнен допты қабылдау тұрысын үйрету. Қол түзу тізені бүге сол немесе оң аяқты жарты қадам алға.
* Бір оқушы құрбысының қолына береді, ол допты төменнен екі қолмен қабылдап, қайта береді. Допты дұрыс қабылдауын қадағалау.
IV. Қорытынды бөлім. 1-2 мин
Оқушыларды тынықтыру
Сапқа тұрғызу;
Қателіктерін айту. Мадақтау, бағалау.
V. Үйге тапсырма беру. 1-2 мин