?аза?стан тарихын ?ыс?а мерзімді саба? жоспары 7 сынып , та?ырыбы Т?уекел хан т?сында?ы ?аза? ханды?ы
Сабақтың тақырыбы: Тәуекел хан (1582-1598 жж)
Мақсаты: Тәуекел хан тұсындағы Қазақ хандығының тарихын сыни тұрғыдан ойлауға , өз ойларын дәлелдеуге дағдыландыру.
Міндеті: 1. Тәуекел хан тұсындағы қазақ-өзбек, қазақ-орыс қатынастары туралы саралай отырып, тұжырым жасау.
2. Постерлермен жұмыс істеуге үйрету.
3. Өзін-өзі реттеуге дағдыландыру
Қолданылған модульдер:
- «Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер»
- «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету»,
- «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау»,
- «Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану»,
- «Талантты және дарынды балаларды оқыту»,
- «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу»
-«Оқытуды басқару және көшбасшылық».
Стратегиялар:
- Миға шабуыл жасау
-сұрақты қағып ал
- «Қонжықтың биі»
- Блум таксономиясы арқылы «түсіну қолдану жинақтау» бағытын пайдалана отырып, оқуға қызығушылықтарын ояту
- Бірге ойлаймыз
- «Конверт-сұрақ»
- Рефлексия – Эссе
Сабақ кезеңдері Уақыты Жоспар мазмұны Мұғалім іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті бағалау ресурстар
І. Кіріспе 5 минут Психологиялық ахуал. Ұйымдастыру кезеңі. Қызығушылықтарын ояту.
Топқа бөлу Оқушыларды шеңберге тұрғызып амандасады. Есім акроннимі стратегиясын пайдалана отырып оқушылардың көңіл күйін көтеру, көңіл-күйлерін басбармақ арқылы оқушылар көрсетеді.
1234 реттік санына қарай топқа бөлу. Оқушылар шеңберге тұрып амандасады. Бүгінгі күндегі көңіл-күйлерін басбармақ арқылы білдіреді.
Реттік санына қарай топқа бөлінеді.
Нәтижесінде: оқушылар сәлемдеседі, көңіл күйін басбармақ арқылы көрсетеді, топқа бөлінеді.
Өте жақсы!
Топ ережесі. Түрлі суреттер.
Тұсау кесер 10минут Білу. Ұй тапсырмасын сұрау.
Бір шеңберге тұрып Сұрақты қағып ал стратегиясын пайдаланып оқушылардың білім деңгейін тексеру. Миға шабуыл стратегиясы.
Сұрақты қағып ал стратегиясының шарттарын айтады.
• Қазақ хандары бір ғасыр бойы жүргізген қазақ жерлерін біріктіру процесін Хақназар толық аяқтай алды ма?• Хақназар тұсында қазақ халқының этникалық құрамында қандай өзгерістер болды?• Жәнібек пен Керей хандар жете алмаған Қазақстанның қай бөлігін Хақназар хан хандық құрамына қосып алды және оның маңызы қандай еді?
Шеңберде тұрып сұрақтарға жауап беру.
Нәтиже: Сұрақты қағып ал стратегиясы арқылы үй жұмысын бекітеді. Мұғалім мен оқушылардың арасында диалог қалыптасады. Мадақтау. Тамаша.
Смайликтер, доп
Негізгі бөлім
10 минут
Түсіну. Талдау. Интербелсенді тақтада сабақтын мақсаты мен міндеттерін ашып
Жаңа тақырыпты талдау. Оқушыларды 1 – топ – «Бабалар өсиеті».2 – топ – «Тәуекел хан».
3 - топ- «Тәуекел хан». 4 – топ – «Ұрпақтар». Бірге ойлаймыз стратегиясы
Әр топқа сұрақтар тарату.
1 – топ – «Бабалар өсиеті».• Біртұтас қазақ мемлекетін құру идеясының көш басында кімдер тұрды?• Қазақ халқының жүзге бөлінуін қалай түсінесің?• Моғолстанның ханы Есен бұға Керей мен Жәнібек хандарды неліктен құшақ жая қарсы алды?
2 – топ – «Тәуекел хан».
Тәуекел хан тұсындағы қазақ-өзбек қатынастары қандай болды?
3 - топ- «Тәуекел хан»
Тәуекел хан тұсындағы қазақ-орыс қатынастары қандай болды?
4 – топ – «Ұрпақтар» 123 топқа сұрақтар дайындайды.
Әр топ сұрақтарға жауап береді. 4 – топ – «Ұрпақтар» 123 топтардың жауаптарын тыңдап сұрақтар қояды.
Нәтиже: Оқушылар Мұғалім мен оқушы арасында диалог құрылады.
Бағалау парағына
Өте жақсы!
Бағалау парағы , смайликтер.
2 минут Сергіту сәті Интербелсенді тақтаны пайдалана отырып «Қонжықтың биі» «Қонжықтың биі»орындайды.
Нәтиже: Оқушылар жаттығулар арқылы серігіп алады. Тамаша! Интербелсенді тақта, видео
10 минут Қолдану. Венн диаграммасын толтыру.
Хақназар хан мен Тәуекел ханның саясатының ұқсастықтары мен айырмашылығы.
Постер тарату Әр топ постерге Венн диагрммасын толтырады
Нәтижесі: Өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстырады. Өзін -өзі мен топтарды бағалау
Постер тақта.
3 минут
3 минут Бағалау. Жинақтау. «Автобус аялдамасы» стратегиясын пайдалана отырып коверттегі сұрақтарға жауап беру.
Кубизм стратегиясы пайдалана отырып Мен не білмеймін? Мен не білдім? Мен не білгім келеді? сұрақтарға жауап береді. Әр топқа сұрақтары бар конверт таратады.
Әр топқа кубты беріп оқушылар сол түскен сұраққа жауап береді. Топ мүшелері әр аялдамаға тоқтап жауаптарды толықтырады. Аяқталғанын топтар үш шапалақпен белгі береді.
Барлық топтар өз сұрақтарының жауаптарын оқиды.
Мен не білмеймін? Мен не білдім? Мен не білгім келеді? сұрақтарға жауап беру. Қай топтын сұрақтары қайталанса сол топтын бір баллы алынады. Балдық бағалау.
Мадақтау. Конверт, сұрақтар жазылған А4 парағы
Қорытынды. 1 минут Сабақтан алған әсері мен алған білімдері бойынша эссе жазу. Эссе жазады. Эссені бағалау А4 парағы.
1 минут Үйге тапсырма Үй тапсырмалары беріледі Үй тапсырмасын жазып алады Күнделік, кітап