Конспект уроку №19 Тема. Води суходолу Африки. Головні річкові системи, озера, підземні води і їх гідрологічні особливості. Використання водних ресурсів.
Урок 19 7клас Дата____________
Тема. Води суходолу Африки. Головні річкові системи, озера, підземні води і їх гідрологічні особливості. Використання водних ресурсів.
Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості вод суходолуАфрики; систематизувати знання учнів про гідрологічні особливості; продовжити виховання в учнів ощадливого ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фізична карта Африки, фізична карта світу, атласи, картини природи Африки, слайди для мультимедійної дошки.
Опорні та базові поняття: Ніл найдовша річка світу; Конґо друга за повноводністю річка у світі; Танґаньїка друге за глибиною озеро у світі; артезіанський басейн Сахари один з найбільших у світі, річка і її частини; озера і їх типи за походженням озерних улоговин.
Географічна номенклатура: річки: Ніл, Конґо, Ніґер, Замбезі, Оранжева;озера: Вікторія, Танґаньїка, Ньяса, Чад; водоспад: Вікторія.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Назвіть види вод суходолу?
Як залежить водний режим річок від їх живлення?
Яку частку від загальної кількості води на Землі складає прісна вода?
Чи вичерпуються запаси прісної води?
Які води належать до внутрішніх?
Від яких компонентів природи залежить густота річкової сітки?
IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Прийом «Мікрофон»
З якою метою вивчається тема?
Чи зможуть учні знання теми використати в подальшому?
Чому вода найцінніший мінерал на Землі?
Яке значення вода має для окремих регіонів Африки?
IV. Вивчення нового матеріалу.
«Навчаємось з картою»
Знайдіть на карті великі річки Африки. Визначте, до басейнів яких океанів вони належить.
Річка – Басейн океану.
Річки Африки належать до трьох басейнів: Антлантичного, Індійського океанів та внутрішнього стоку.
Дивовижне відкриття зробили учені в 1958 р. За допомогою радіоізотопів ними була виявлена річка, що протікає під Нілом. Причому її середньорічна витрата води в 6 разів більша, ніж у Нілу, і складає близько 500 км3.
Дві щонайдовші річки у світі це Ніл, що впадає в Середземне море, і Амазонка в Південній Америці, що впадає в Атлантичний океан. Географи дотепер сперечаються, яка з них довша. Більшість віддає перевагу Нілу, вважаючи його довжину рівною 6670 км, а Амазонки 6448 км.
Знайдіть на карті озера Африки. Спробуйте визначити як вони утворилися.
На континенті є озера, що виникли у прогинах давнього фундаменту платформи. Вони порівняно неглибокі, наприклад озеро Вікторія. Озеро Вікторія - найбільше в Африці і друге за площею (68 тис. км2) прісноводне озеро світу. На відміну від озера Танганьїка, береги цієї мілководної водойми переважно низькі, порізані затоками.
У районах вулканічної діяльності трапляються озера, що з"явилися внаслідок підгачування гірських долин лавовими потоками. До таких водойм належить озеро Тана. Воно невелике за площею, але глибоке.
Залишком давнього моря є озеро Чад. У нього впадали великі в минулому річки Центральної Сахари. Тепер воно живиться тільки двома річками, головна з них - Шарі. Коли на Шарі повінь, Чад майже втричі збільшує свою площу. Жодна річка не витікає з озера, проте воно прісноводне. Сіль звідси виноситься підземними водами в сусідні улоговини.
Вважається, що найбільше у світі підземне озеро знаходиться на глибині 60 м в Намібії (Африка), в печері Драхенхаухлох. Воно виявлене в 1986 році. Площа його акваторії складає більше 2 га, максимальна глибина 90 м.
Як на карті відрізняються позначення озер? За якою ознакою?
Озеро Чад є безстічним, тому що жодна річка з нього не витікає. Однак воно прісноводне. Чому?
1. Прийом «Творча лабораторія»
Учні, об’єднавшись у групи, визначають за допомогою карт атласу річки Африки та тип їх живлення.
Незважаючи на чисельність річок і озер в Африці її населення часто переживає справжній «водний голод». Чому?
2. Прийом «Мандрівка»
Учні запрошують клас у мандрівку, розповідаючи цікавий додатковий матеріал про водні об’єкти материка річки, озера, водоспади.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Зробіть схему
Значення річок та озер
В житті природи В житті людини
1. 1.
2. 2.
3. 3.
Гра «Подорож річками Африки»
Учні об’єднуються у 3 групи. Кожна група одержує картку із запитаннями і завданнями, відповіді на які подаються письмово
Картка 1.
Визначте, подорож якою річкою ви маєте здійснити, якщо географічні координати її джерела 8 пн.ш., 12 зх. д.
До басейну якого океану належить ця річка? Куди впадає?
Укажіть напрямок течії річки.
Через які кліматичні пояси протікає річка?
Поясніть особливості водного режиму річки.
Скільки приток приймає річка? Як це впливає на її повноводність?
Картка 2
Визначте, подорож якою річкою ви маєте здійснити, якщо географічні координати її джерела 8 пн.ш., 32 сх. д.
До басейну якого океану належить ця річка? Куди впадає?
Укажіть напрямок течії річки.
Через які кліматичні пояси протікає річка?
Поясніть особливості водного режиму річки.
Скільки приток приймає річка? Як це впливає на її повноводність?
Картка 3
Визначте, подорож якою річкою ви маєте здійснити, якщо географічні координати її джерела 12 пд.ш., 24 сх. д.
До басейну якого океану належить ця річка? Куди впадає?
Укажіть напрямок течії річки.
Через які кліматичні пояси протікає річка?
Поясніть особливості водного режиму річки.
Скільки приток приймає річка? Як це впливає на її повноводність?
VІ. Підсумок уроку
1. Прийом «Естафета»
Учні по черзі показують на карті географічні об’єкти й одним реченням дають їх характеристику.
2. Прийом «Що? Де?»
Називають географічний об’єкт та коротко визначають місце його розташування.
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника.
Визначте довжину річок Африки методом вимірювання довжин по звивистій лінії
Підготувати додатковий матеріал до наступного уроку