С?раулы с?йлем саба? жоспары


Сабақтың тақырыбы: Сұраулы сөйлем. 175-179 жаттығу. 63-64 бет
Сабақтың мақсаты: 1. Сөйлемдердің айтылу мақсатына қарай түрге бөлінетіні жайлы түсінік беру. Сұраулы сөйлем туралы түсінік, оның соңына қандай тыныс белгісі қойылатынына назар аудару.
2. Оқушының сөздік қорын, сөйлеу мәдениетін, ой-өрісін дамыту.
3. Ұқыпты, әдепті, таза болуға баулу.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақта қолд. Әдіс-тәсілдер: жаңа әдіс-тәсілдер,СТО, (миға шабуыл, механикалық есте сақтау, декламация, талқылау, диалог), ОүБ, ОЖЕСО.
Сабақтың көрн: кесте
Күтілетін нәтиже: Сөйлем жайлы түсінікті кеңейтеді, сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілерімен танысады, қай кезде қандай тыныс белгісі тұратынын біледі. Сұраулы сөйлем туралы түсінік қалыптасады
Сабақтың барысы Іс-әрекеттер
І Ұйымдастыру Оқушының сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал, топқа бөліну.
ІІ Қызығушылығын ояту Декламация әдісі бойынша: тест жұмысын алу
Миға шабуыл: мына сұрақтарға жауап бер:
Сөйлем дегеніміз не?
Сөйлем неден құралады?
ІІІ Мағынаны тану 175-жаттығуға назар аудару. Өлең шумақтарын мәнерлеп оқу және салыстыру Қай ақын сұраулы сөйлемді пайдаланған?
Аманқос Ершуов - 1943 жылы 18 тамызда HYPERLINK "https://kk.m.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%82%D1%8B%D1%80%D0%B0%D1%83_%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D1%8B%D1%81%D1%8B" \o "Атырау облысы"Атырау облысы, Ембі (HYPERLINK "https://kk.m.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D1%8B%D0%BB%D1%8B%D0%BE%D0%B9_%D0%B0%D1%83%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%8B" \o "Жылыой ауданы"Жылыой) ауданы «Коммунизм таңы» совхозында (HYPERLINK "https://kk.m.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D2%9B%D0%BA%D0%B8%D1%96%D0%B7%D1%82%D0%BE%D2%93%D0%B0%D0%B9" \o "Ақкиізтоғай"Ақкиізтоғай ауылы) дүниеге келген. HYPERLINK "https://kk.m.wikipedia.org/wiki/1966" \o "1966"1966 жылы Гурьев педагогикалық институтының тіл-әдебиет факультетін бітірген.
Құрманбай Игілікұлы Толыбаев (143.1926. Алматы облысы Шетек ауылы 21.8.2004) жазушы. 1945 ж. мектепте мұғалім,14 сәуірде Алматы облысындағы Асы жайлауында туған. Құлжа қаласында ұйғыр мектебін бітіріп, сондағы қазақ мектебінде мұғалім болады. 1948 жылдан бастап Құлжа, Үрімші қалаларында қазақ тілінде шығып тұратын газет-журналдарда жұмыс істеген. 1955 жылы тамыз айында атамекеніне оралып, Алматыда баспаханада, баспада корректорлық қызмет істейді.
Ереже: Жауап алу мақсатымен айтылған сөйлемді сұраулы сөйлем дейміз. Сұраулы сөйлемнің соңына сұрау белгісі қойылады.
176-жаттығу. Мәтінді түсініп оқып, сұраулы сөйлемді көшіріп жазу.
Көке, мынау не төбешік?
Илеу деген не?
Бүкіл құмырсқа бір-ақ үйде тұра ма?
Олар тату тұра ма?
Кейде балалығым ұстап, өзінен үлкен нанды көтеріп бара жатқан құмырсқаның берекесін алатынмын. Титыңдап әзер көтерген нәпақасынан айыратынмын. Тұра қашады. Бірақ олар қауіп сейілді-ау дегенде қайта келетін...
Құмырсқалар өлгендерін жинап кететінін байқап пе едіңіз? Алғаш байқағанда заңдылық деп ойлайтынмын. Өлген құмырсқаны алғаш көргені безек қағып кері қарай ұша жөнеледі, алдынан кезіккенге бас тигізіп, хабар береді, сосын ол да кілт бұрылып алдынан кездескенге хабар беретін. Өлікті жалғыз да, жабылып та алып кеткен құмырсқаларды көріп таң-тамаша болатынмын...
ТӨРЕЖАНОВ МӘДІХАТ
(1921–1996)
30 сәуірде Ақмола (бұрынғы Целиноград) облысы, Алексеевский ауданы, «Трудовой» ұжымшарында дүниеге келген. 1941 жылы Семей педагогикалық институтының филология факультетін бітірген. Ұзақ жылдар бойы мектепте мұғалім, Ақмола қаласында мұғалімдер білімін жетілдіру институтында кабинет меңгерушісі болып жұмыс істеген.
177-жаттығу.Мына жайттарды білу үшін сөйлемдер құра. Құраған сөйлемдерді жазу, бұлар қандай сөйлемдер екенін айту.
- Сабақ сағат бір жарымда басталады. (сабақ нешеде басталады?)
- Бүгін сыныпта Ерқанат кезекші. (бүгін сыныпта кім кезекші?)
- Дәрігерге баруына байланысты Асқар сабаққа кешігіп келді. (Асқар сабаққа неге кешігіп келді?)
- Қазақ тілінде 15 дауысты дыбыс бар. (э,е,ю,я орыс тілінен енген) (қазақ тілінде неше дауысты дыбыс бар?)
178-жаттығу. Ауызша орындалады. Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен оқы. Хабарлы сөйлем мен сұраулы сөйлемнің оқылу ырғағын салыстыр.
Несіпбек Айтұлы - 1950 жылы 22 қыркүйекте Шығыс Түркістанның Тарбағатай аймағы, Шәуешек ауданына қарасты Теректі ауылының Апиынды бұлақ деген жерінде дүниеге келген.
1962 жылы ата-анасымен атамекенге оралып, орта мектепті бұрынғы Семей облысы, Шұбартау ауданы, Баршатас ауылында бітірген. Еңбек жолын Шұбартау аудандық «Жаңа өмір» газетінде бастаған. 1974 жылы Қазақ Мемлекеттік университетінің журналистика факультетін бітірген.
ІҮ Ой толғаныс Сөйлемдер айтылу мақсатына қарай нешеге бөлінеді?
Хабарлы сөйлем дегеніміз не?
Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
Мысалдар келтір.
Жұптық жұмыс: екеу ара бір-біріне сұрақ қойып, оған жауап беру.
Ү Бағалау Топ басшылары топ мүшелерінің бүгінгі еңбектенген жұмыстарын бағалап отырады.
ҮІ Үйге тапсырма: 179-жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құрау. Құраған әңгімеңде сұраулы сөйлемдер болсын.
ҮІІ Рефлексия Не нәрсе жақсы өтті? Нені мен келесі сабақта өзгертемін?