С?раулы с?йлем саба? жоспары
«Тексерілді»
МДОІЖО: З.Абдрасилова
Мектептің атауы: Ә.Молдағұлова атындағы жом
Мұғалім: Г.Қойлыбаева Пәні: әдебиет Сыныбы: 5 «А»
Қысқа мерзімді жоспарлау
Күні: 5 наурыз 2015 ж. Пәні: әдебиет Сынып: 5-сынып
Сабақтың тақырыбы: Қ.Аманжолов «Дауыл» өлеңі
Сабақтың мақсаты: Жазушының өмірі мен шығармашылығы туралы деректермен таныстыру. «Дауыл» өлеңінің тақырыбы мен идеясын анықтау
Оқыту нәтижелері: Қасым Аманжоловтың өмірі және шығармашылығымен танысады. «Дауыл» өлеңіне сатылай кешенді талдау жасау арқылы тақырыбы мен идеясын анықтайды.
Негізгі дереккөздер оқулық,флипчарт,стикер,маркерлер,слайд,бағалау парақтары.
Сабақ барысы:
Сабақ
бөлімдері Мұғалімнің
іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті Ресурстар, көрнекіліктер
Ұйымдастыру
кезеңі
(3 минут) Ынтымақтастық атмосферасын құрғызамын,мақал-мәтелдер бойынша топқа бөлемін. Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен,
Бізге келсін қуаныш, нұр іздеген.
Шуақ толы жанымыз, жүрегіміз,
Үлгі алсын көрген жан мына бізден- деген өлең жолдарымен шеңбер болып тұрып,мақал-мәтелдер арқылы топқа бөлінеді. «Достық», «Еңбек», «Білім», «Ерлік» туралы мақал-мәтелдер
Үй тапсырмасын
сұрау
(10 минут) Т.Әбдіқадыровтың «Қажымұқан» повесінен үзіндісін бөлімдер бойынша мазмұндатамын. Әңгіме мазмұнын өз сөздерімен айту арқылы тілдік нормаларды дұрыс қолдануға үйренеді. Ой тастау
(4 минут) Қ.Аманжолов туралы не білесіңдер? Бұрын қандай шығармасымен таныстық? сұрақтары арқылы сабаққа назар аудартамын. Электронды оқулықтан
Қ.Аманжолов туралы аудиожазбаны тыңдайды. Оқулық
Қолдану
(10 минут) Оқушыларға топтық тапсырма беріп,жұмыстарын қадағалаймын,бағыт-бағдар беремін.Топбасшыларына топ мүшелерін бағалап отыруды еске саламын. І топ - Қ.Аманжоловтың өмірі мен шығармашылығына постер жасайды.
ІІ топ - «Ассоциация» құрады.
ІІІ топ- «Дауыл» өлеңінің мазмұны бойынша сурет салады.
ІV топ – хронологиялық кесте жасайды. Маркер тақталары, маркерлер
Сергіту сәті
(3 минут) Оқушыларды интерактивті тақта арқылы бейнероликке қарап, би билетемін.
Бейнероликті көріп,мультиктегі балалардың іс-әрекетін қайталайды.. Бейнеролик
Қорытындылау
(7 минут) «Екі жақты түсініктеме» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын. Жазбаша материалдарын дайындайды, жазғандарын өзара алмасып, талқылайды.
Ойларын жинақтайды А4 парақтары,
оқулық
Бағалау
(3 минут) «Өзін-өзі бағалау парағына» бағалау жасауын сұраймын. Әр оқушы берілген критерийлер бойынша өзін-өзі бағалайды. «Өзін-өзі бағалау парағы»
Үйге тапсырма
(2 минут) Қ.Аманжоловтың өмірі мен шығармалары туралы тың деректер іздеу, «Дауыл» өлеңін жаттау.Сурет салу. Үй тапсырмасын белгілеп алады. Интернет
Кері байланыс
(3 минут) Смайликтер арқылы «Сабақ соңындағы көңіл-күйім» кері байланысын жасатамын. Кері байланыс жазып, тақтаға іледі. стикерлер
«Тексерілді» МДОІЖО: З.Абдрасилова
Мектептің атауы: Ә.Молдағұлова атындағы жом
Мұғалім: Г.Қойлыбаева
Пәні: әдебиет Сыныбы: 5 «А»
Қысқа мерзімді жоспарлау
Күні: 11 наурыз 2015 ж
Пәні: әдебиет Сынып: 5 – сынып
Сабақтың тақырыбы: Ж.Молдағалиев «Ар-ұят туралы» өлеңі
Сабақтың мақсаты: Ж.Молдағалиевтің өмірі және шығармашылығымен таныстыру. Өлеңнің мазмұны мен негізгі идеясын ашуға дағдыландыру.Ар-ұят, намыс, т.б адамгершілік қасиеттерді ұғындыру.
Оқыту нәтижелері: Тапсырмаларды орындай отырып өлеңнің тақырыбын, негізгі ой түйінін анықтайды, мазмұнын түсінеді, өзін - өзі бағалауға үйренеді.
Негізгі дереккөздер Интерактивті тақта,слайдтар,оқулық,флипчарт ,стикер,маркерлер, сөйлемдер жазылған қима қағаздар, түрлі түсті кәмпиттер
Сабақ барысы:
Сабақ бөлімдері Мұғалімнің
іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті Ресурстар, көрнекілік-
тер
Ұйымдастыру кезеңі
(5 минут) 1. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастырамын.
2.Түрлі түсті кәмпиттерді таңдату арқылы топтарға бөлемін.
3.«Ауызбіршілік» видеоролигін
көрсетемін. Шеңбер болып тұрады.
Видеоны көріп,
Ынтымақтастықта
жұмыс атқаруға дағдыланады.Топқа бөлінеді.
«Ар», «Ұят», «Намыс», «Әдеп» топ аттары жазылған қағаздар, видеоролик
Үй тапсырмасын
сұрау
(5 минут) Үйге берілген тапсырманы сұраймын Қ.Аманжоловтың «Дауыл» өлеңін жатқа оқиды. Үй тапсырмасын бекіту
(5 минут) «Хат» әдісі арқылы үй тапсырмасын бекітемін. Әр топ өздеріне келген хаттағы сұрақтарға жауап береді Конверттегі сұрақтар
Жаңа сабақ
(10 минут) Жаңа тақырыпты «Дөңгелек үстел» әдісін пайдалана отырып «Ар – ұят» туралы біз не білеміз? Кім, қалай ойлайды? –деп,ойларын жаздырамын.
Әр топтың атына байланысты тапсырмалар беремін.
Жаңа тақырып бойынша түсінгендерін флипчартқа түсірулерін сұраймын. Жаңа мәліметтерді интерактивті тақтадан тыңдап, тамашалайды.
Өздеріне берілген тапсырманы топ болып орындайды.
Интербелсенді тақта,
флипчарт,
маркерлер,
түрлі-түсті қағаздар.
Сергіту сәті
(4 минут) Дене жаттығуларын жасатамын. Музыка ырғағымен дене жаттығуларын жасау барысында бойларын, ойларын сергітеді. Интерактивті тақта
Сабақты бекіту
(5 минут) Сабақты бекіту мақсатында адам бойындағы жағымды және жағымсыз қасиеттер жөнінде Венн диаграммасын жасатамын. А.Құнанбаевтың «Бес асыл іс пен бес дұшпанын» негізге ала отырып,Венн диаграммасын құрайды. Флипчарт, маркерлер
Сабақты қорытындылау
(5 минут) «Ар-ұят туралы» өлеңінің мазмұны бойынша рөлдік ойын ойнатамын. Бір топтан ақсақалды, екінші топтан жігітті, үшінші топтан автор сөзін орындаушыны дайындап шығарса, бір топ сарапшы қызметін атқарады. Бағалау
(3 минут) «Өзін-өзі бағалау парағына» бағалау жасауын сұраймын. Әр оқушы берілген критерийлер бойынша өздерін бағалайды. «Өзін-өзі бағалау» парағы
Үйге тапсырма
(1 минут) «Ар - адамдық өлшемі» тақырыбына эссе жазу Үйде ізденіп,эссе жазып келеді Интернет
Кері байланыс
(2 минут) «Бағдаршам» бойынша кері байланыс жасатамын. Кері байланыс жасайды. Смайликтер, стикерлер
«Тексерілді» МДОІЖО: З.Абдрасилова
Мектептің атауы: Ә.Молдағұлова атындағы жом
Мұғалім: Г.Қойлыбаева
Пәні: әдебиет Сыныбы: 5 «А»
Қысқа мерзімді жоспарлау
Күні: 14 наурыз 2015 ж
Пәні: әдебиет Сынып: 5 – сынып
Сабақтың тақырыбы: Қ.Шаңғытбаев. «Сабалақ»өлеңі
Сабақтың мақсаты: Ақын өмірі, шығармашылығымен танысып, өлеңнің мазмұнын меңгерту.
Оқыту нәтижелері: Аңырақайдағы қазақ – қалмақ соғысының тарихын біледі.
Тарихтағы Абылай мен өлеңдегі Абылай бейнесін салыстыра, сипаттай алады.
Ақын өмірі, шығармашылығы туралы мәліметті айта алады.
Өлеңнің бас кейіпкері қазақ тарихындағы ұлы тұлғалардың бірі екендігін түсінеді.
Негізгі дереккөздер Интерактивті тақта, слайдтар,оқулық,флипчарт ,стикер,маркерлер, Абылай хан туралы бейнеролик
Сабақтың баысы:
Сабақ бөлімдері Мұғалімнің
іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті Ресурстар, көрнекіліктер
Ұйымдастыру кезеңі
(3 минут) 1. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастырамын.
2.Тарихқа байланысты сөздермен топқа бөлемін.
3.Топ басшыларына бағалау парағын беремін. Шеңбер болып тұрып,ыстық алақан арқылы бір-біріне жақсы тілектер айтады. «Абылай», «Сабалақ», «Әбілмансұр», «Сардар» деген атаулармен топқа бөлінеді.
«Абылай», «Сабалақ», «Әбілмансұр», «Сардар» топ аты, стикерлер
Үй тапсырмасын
сұрау
(7 минут) «Желпуіш» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманы сұраймын. «Желпуіш» әдісі арқылы топтар бір-біріне сұрақтар қояды. Сұрақтар.
Жаңа сабаққа кіріспе
(3 минут) Батырлық,ерлік туралы мақал айтып,бүгінгі сабақтың тақырыбын ашқызамын. Абылай хан туралы видеоролик көрсетемін. Мақал-мәтелдер айтады.Видеоролик көре отырып,тақырыпты ашады. Оқулық, интербелсенді тақта.
Жаңа сабақ
(8 минут) 1. «Хан» сөзіне ассоциация құрғызамын.
2.Ақын өмірі мен шығармалары туралы презентациямен таныстырамын.
Мәтін мазмұнын түсіну, меңгерту мақсатында «ДЖИГСО» әдісін пайдаланамын. Ассоциация жасайды.
Жаңа мәліметтерді интерактивті тақтадан тыңдап, тамашалайды.
«ДЖИГСО» әдісі арқылы жаңа тақырыптың мазмұнымен танысады.
Интербелсенді
тақта
флипчарт,маркерлер,түрлі-түсті қағаздар
Жаңа сабақты бекіту.
(7 минут) 3. 4топқа түстерді таңдау арқылы талдау тапсырмаларын беремін Әр топ өздеріне берілген тапсырманы орындайды.
1-топ.Өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашыңдар.
2-топ.Өлеңді композициялық құрылымына талдаңдар.
3-топ.Өлеңнен «Ер қаруы – бес қаруды» табыңдар.
4-топ.Өлеңнен «Сабалақ» бейнесін суреттеген жерін тауып жазыңдар. Сергіту сәті
(4 минут) Дене жаттығуларын жасатамын. Музыка ырғағымен дене жаттығуларын жасау барысында бойларын, ойларын сергітеді. Интерактивті тақта
Сабақты қорытындылау
(5 минут) «5 минуттық эссе» стратегиясы оқушылар шағын эссе жазады.
1-топ. “Абылай ханға тағзым”2-топ. «Абылай ханға хат»3-топ. «Тосып келем, сол – ендігі арманым ...»4-топ «Егер де мен Абылай хан болсам …» А-4 парағы
Бағалау
(3 минут) Топ басшыларына «Топ мүшелерін» бағалау жасауын сұраймын. Топ басшылары берілген критерийлер бойынша топ мүшелерін бағалайды. «Топ мүшелерін бағалау » парағы
Үйге тапсырма
(2 минут) “Сабалақ” өлеңінен үзінді жаттау. Абылай хан туралы қосымша ақпарат жинап келу. Үйде ізденіп, Абылай хан туралы қосымша деректер тауып келеді. Интернет
Кері байланыс
(3 минут) Блоб ағашы бойынша кері байланыс жасатамын. Кері байланыс жасайды. Смайликтер, стикерлер
«Тексерілді» МДОІЖО: З.Абдрасилова
Мектептің атауы: Ә.Молдағұлова атындағы жом
Мұғалім: Г.Қойлыбаева
Пәні: әдебиет Сыныбы: 5 «А»
Қысқа мерзімді жоспарлау
Күні: 17 наурыз 2015 ж
Пәні: әдебиет Сынып: 5 – сынып
Сабақтың тақырыбы: М.Мақатаев «Фантазия» өлеңі
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды сезіммен өлең өрген жыр пырағы - Мұқағали Мақатаевтың бай шығармашылық дүниесімен таныстырып, жас буынды поэзия нәрімен сусындату. Мұқағали өлеңі арқылы қазақ ауыз әдебиетіндегі қиял - ғажайып ертегілердің қазіргі таңда шындықпен байланысын көрсету.
Оқыту нәтижелері: 1.Ақын шығармашылығы туралы білгендерін еске түсіреді.
2.Өлеңнің айтар ойын өмірмен байланыстыра алады.
3.Шығарманы басқа өлеңдермен салыстыра алады.
4. Өлеңді талдай алады.
Негізгі дереккөздер Интерактивті тақта,слайдтар,оқулық,флипчарт ,стикер,маркерлер, М.Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығына байланысты видеоролик.
Сабақтың барысы:
Сабақ
бөлімдері Мұғалімнің
іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті Ресурстар
көрнекілік-тер
Ұйымдастыру кезеңі
(3 минут) Ынтымақтастық атмосферасын туғызу мақсатында шеңберге тұрғызамын, интербелсенді тақтада жазылған
өлең жолдарын бірігіп оқимыз. Әрбір адам? Туысым, досым, жұрағат.
Әрбір сабақ? Үйрену, ұғу, ұлағат.
Әрбір ісім? Тірлік, тірек, адамдық.
Әрбір сөзім? Шындық, бірлік, адалдық. Интербелсенді тақта
Үй тапсырмасын
сұрау
(7 минут) Үйге берілген тапсырманы сұраймын. Оқушылар үйден Абылай ханға арнап жазып келген хаттарын топ ішінде талқылап, үздік деп танылған хат оқылады. Жаңа сабаққа кіріспе
(5 минут) М.Мақатаев туралы не білетіндерін сұраймын, төменгі сыныпта жаттаған өлеңдерін жатқа айтқызамын.
- «Фантазия» сөзін қайда естіп жүрміз? Ол сөзбен нелер байланысты деп ойлайсың? - деген сияқты түрткі сұрақтарды қою арқылы оқушыларға «фантазия» сөзінің мағынасын жан – жақты түсіндіремін. М.Мақатаев туралы не білетіндерін айтады.
Төменгі сыныптарда жаттаған өлеңдерін естеріне түсіріп, жатқа оқып береді.
«Фантазия» сөзінің мағынасын түсінеді, өлеңді мәнерлеп оқиды. Оқулық
Жаңа сабақ
(10 минут) Ақын өмірі мен шығармашылығы бойынша презентацияны тамашалауға шақырамын.
«Ертегіде табысқан ертеңімен
Ғаламаттар туылған ертегіден» деген өлең жолдарын қалай түсінесіңдер. Бүгінгі өмірмен қалай байланыстырар едің?
Топтық тапсырмалар, постер қорғау:
Топтық тапсырмалар орындайды
1-топ: Ер Төстік ертегісінде Шалқұйрыққа тіл бітті. Осы құбылысты бүгінгі заманның қандай жетістігімен байланыстыруға болады?
2-топ: Ер төстіктің досы, жер астының атақты тыңшысы, қандай жасырын әңгіме болса да, тыңдап алатын, алыстағы, жақындағына түгел еститін досы кім еді? Оның осы қасиеті бүгінгі нені елестетеді? Бүгінгі заманмен байланыстырып көрші.
3-топ: Кендебай ертегісінде Кендебай құйрықты қойнынан суырып алғанда, үйдің іші жап – жарық болып кетеді. Сол кездегі ғажайып құбылысты неге ұқсатар едіңдер? Ертеде лезде бөлме ішін, даланы, көшені жап- жарық қылатын құрал болған ба?
Берілген сұрақтар бойынша сурет салады. Интербелсенді тақта
Сергіту сәті
(4 минут) Музыка ырғағымен дене жаттығуларын жасау барысында бойларын, ойларын сергітеді. Интерактивті тақта
Сабақты бекіту
(8 минут) А-4 парағы
Бағалау
(3 минут) «Өзін-өзі бағалау парағына» бағалау жасауын сұраймын. Әр оқушы берілген критерийлер бойынша өздерін бағалайды. «Өзін-өзі бағалау» парағы
Үйге тапсырма
(2 минут) «Менің қиялымдағы болашақтағы әлем» тақырыбына эссе жазу.
2.Мұқағали өмірінен қызықты мәліметтер, фотосуреттер табу.
3. Өлеңді жаттау. Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. Интернет
Кері байланыс
(3 минут) «Екі жұлдыз,бір тілек»бойынша кері байланыс жасатамын. Кері байланыс жасайды. Смайликтер, стикерлер