8 сынып Гуморальды? реттелу
Сыныбы 8 Күні
Сабақтың тақырыбы Гуморальдық реттелу
Мақсаты
Гуморальдық реттелу ұғымын түсінеді; эндокриндік аппарат бездерінің, ішкі секреция бездерінің қызмет ету ерекшеліктері мен олардың сыртқы секреция бездерінен айырмашылықтары және гормондардың адам тіршілігіндегі рөлі туралы білімдерін қалыптастырады.
Күтілетін нәтижелерІшкі және сыртқы секреция бездері, гормондар мен олардың қасиеттері және адамның тіршілігіндегі маңызы туралы жаңа анатомиялық – морфологиялық түсініктерді қалыптастырады. Басқалардың және өз пікірін сыни тұрғыда бағалайды. Шығармашалық қабілеттері байқалады. Топта бірлесе жұмыс жасайды.
Керекті жабдықтар А-4 парағы, Флипчарт, Стикерлер, Оқулық, Роwer point таныстырылымы Жетондар
Қолданылатын әдістер Оқыту әдістері: Жаңа әдістер, АКТ, СТООқыту үшін бағалау 1. Диалог2. Жеке жұмыс 3. Топтық жұмыс
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері Уа-қы-ты Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе
1
мин
12
мин Сыныппен амандасу, топқа бөлу.
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (4 мин) 11.15-11.19 Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті2минут2минут1.«Қаражорға».2. Сыныпты топқа бөлу. ынтымақтастық шеңбері бойынша топқа бөлу.3. Әр топтың өздеріне топ басшысын сайлату. 4. Топ ережесін құру. 1. Сергіту сәтін жасайды.2. Арқаларына жабыстырған гүлдердің түсі арқылы 4 топқа бөлінеді.3. Өздері топ басшысын сайлайды.4. Барлық топ бірлікте топ ережесін құрады.ІІ.Үй тапсырмасын сұрауОқушылар орындарынан стикерлерге жазып дайындап келген сұрақтарын топта талдап, жақсысын ұсынады. Өз еріктері бойынша стикерлер таң-дап, сондағы сұрақтарға жауап береді.
Тұсау-кесер2
мин
1. «Қызығушылықты ояту» (4 мин)11.20-11.24Мұғалімнің іс-әрекеті1. «Мүшелер жүйесі» деген суреттерді 4 топқа тарату.2. Оқушының іс-әрекеті1. суретке қарап, сандық көрсеткіштеріне жауап береді.2. Сұрақтарға ауызша жауап береді.2. Миға шабуыл.(2 мин) 11.25-11.27 4 топқа 4 сұрақ дайындау.1.Мүше дегеніміз не?2.Мүшелер жүйесі дегенді қалай түсінесің? 3. Неліктен мүше организммен біртұтас болып қызмет атқарады?4.«Жүйке жүйесі барлық мүшелердің жұмысын үйлестіреді» деген дәлел дұрыс па? Әр топтан бір оқушы шығып жауап береді. Жаңа сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады.
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді
Негізгі бөлім
25
ІІ. Мағынаны тану. (20 мин) 11.28-11.481. Жеке жұмыс. Топтағы әр оқушы оқулықтағы «Гуморальдық реттелу» тақырыбын оқып, мазмұнымен танысу. (4 мин )2. Білу және түсіну(4 минут)3. Қолдану (4 минут)4. Талдау(5 минут)5. Жинақтау (3 минут)Жаңа сабақ:БЛУМ таксономиясыБЛУМ таксономиясына негізделген кесте арқылы топтық тапсырма беру. Әр бөлімге уақыт ажырату және әр бөлімді жеке қорғату. Жауабына қарай бағалау кестесіне бағасын түсіру.Білу және түсіну Қолдану Талдау Жинақтау Бағалау Гуморальдық реттелу дегеніміз не? Гармондар организмде қалай таралады және қандай қызмет атқарады? Өсу гармоны жетіспесе немесе артық мқлшерде болса не болады? Гипофиз бөліктері және қасиетіБүгінгі сабақтың тақырыбын қалай атауға болады? Топ мүшелері тақырыппен танысады, жұпта түсінгендерін бөліседі, топта талдайды.
Топтар бір-бірін «бір жұлдыз, бір ұсыныс бойынша» бағалайды.
Қоры-тынды
2
мин Ой толғаныс.Бағалау (5 мин) 11.49-11.54 Мұғалімнің іс-әрекетіОқушыларды формативті және жиынтық бағалау. Тапсырма орындау барысында топтарға екі жұлдыз бір тілек айтылып, стикерге жазылады. Топтағы белсенді оқушыларға жетон беріледі. Алған жетон түсіне қарай баға қойылады. Қызыл түс-«3», сары түс-«4», жасыл түс-«5» Оқушының іс-әрекетіҮйге тапсырмасын беру (1 мин)11.55-11.56 Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті1. §8. Гуморальдық реттелу тақырыбын оқу.2. «Неліктен ішкі секреция бездерін үлкен маңызға ие кішкентай мүшелер деп атайды?» деген сұрағына жауабын іздеу.Үй тапсырмасын білу, түртіп алуРефлексия (3 мин ) Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекетіСабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазады. Сабақ бойы ең белсенді әрекет еткен топ анықталады.
Бағаларымен танысады.
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды.