Конспект урока по английскому языку на тему Великие писатели (региональный компонент) (9 класс)
Класс: 9 Б
Тема «The Great Writers»
Цель: расширить кругозор по теме «The Great Writers»;
Задачи:
Практическая: отработать лексику по теме «The Great Writers», создать условия для развитию умения ознакомительного чтения; тренировка навыков устной речи;
Образовательная: обеспечить в ходе урока усвоение лексики по теме «The Great Writers», создать условия для отработки навыков и умений в чтении, восприятии речи на слух;
Развивающие: создать условия для развития памяти, внимания, воображения, содействовать развитию умений осуществлять рефлексивную деятельность, продолжать развивать умение общаться на иностранном языке, формировать умение выделять главное;
Воспитательные: повысить мотивацию к изучению иностранного языка;осуществлять эстетическое воспитание учеников; содействовать развитию культуры речи, воспитывать умение работать в группах.
Оснащение урока: тексты о писателях, портреты писателей, презентация, листы с лексикой.
Этапы
Деятельность учителя
Деятельность ученика
Хронометраж, min
Примечания
Организационный
Good morning, girls and boys! I’m very glad to see you. Sit down, please.
Who is on duty today?
Who is absent?
What date is it today?
Thank you.
Today we’ll work in groups.
The 1st group is: Olya, Nikita, Vova, Kirill P., Sasha Tr.;
The
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
Пересаживаются по группам.
1
2
2
T – C
T – P
T – C
Основной
Today we’ll talk about 2 great writers: Fyodor Alexandrovich Abramov and Stepan Grigorievich Pisakhov.
And your 1st task – I’ll give you texts about these writers. You should translate them, pick out the main information (5 sentences ) and then tell us what you read.
Is it clear?
(выдаю тексты, указываю часть текста каждой группе)
And also I give you sheets of paper with tran
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·u. Ask the questions.
Sit down, please.
And now look at the pictures of his books and also you can see the place, where he was born – Verkola.
So, the next task – let’s play in associations. You should write words or phrases on sheets of paper, which are associations with this writer for you ( 5 associations).
I give you 5 minutes.
Time is over.
One person from each group come to the blackboard – show your associations.
Good of you. Thank you. Sit down, please.
And the last task – I’ll read some statements and you should tell – it is true or false.
1.F.Al. Abramov was born in Verkola.
2.Pisakhov’s father was a blacksmith.
3. F.Al. Abramov wrote only novels.
4. S.Gr. Pisakhov travelled around the world.
5. S.Gr. Pisakhov used exaggerations in his works.
6. F.Al. Abramov died in Moscow.
Very good.
Слушают задание.
Работают с текстами.
Рассказывает о Степане Григорьевиче Писахове.
Задают вопросы выступающим.
Смотрят презентацию.
Yes, we did.
Рассказывают о Федоре Александровиче Абрамове.
Задают вопросы.
Смотрят презентацию.
Слушают задание.
Выполняют задание.
Выходят к доске. Вместе составляем коллаж.
Слушают задание.
It is true.
It is false.
It is false.
It is true.
It is true.
It is false.
2
10
4
2
4
2
1
5
3
1
4
T – C
T – P1, P2
T – C
T – P1, P2
T – C
T – C
T – P1, P2, P3, P4
T – C
Заключительный
Thank you for your work. I put ___ group (s) 5 - you were very active, ___ group (s) 4 - be more attentive and more active, please.
The lesson is over. Good bye.
Слушают результаты.
Good bye, teacher.
2
T - C