Урок по биологии на тему С?т?оректілерді? ертедегі жор?алаушылардан пайда болуы (9 класс)
Сабақ: 59 Сабақтың тақырыбы: Сүтқоректілердің ертедегі жорғалаушылардан пайда болуы, жұмыртқалаушы ілкіаңдар.Қалталы және ұрықжолдасты сүтқоректілер. Биологиялық ерекшелігі. Таралу аймақтары және алуантүрлілігі. Сүтқоректілердің көптүрлілігі.
Оқыту мен тәрбиенің міндеттері.
Сабақтың мақсаты: Сүтқоректілердің шығу тегі, класс тармақтарына жіктелуі, қағанақсыз сүтқоректілердің мекендейтін жері, қоректенуі, баласын азықтандыруы жайлы қысқаша түсінік беру.
Білімділігі: Оқушыларға сүтқоректілер класының түрлері мен
маңызы туралы білім беру .Дамытушылығы: Өткен материалдармен байланыстыра отырып,
оқушының ойлау, танымдылық қабілетін дамыту.
Тәрбиелігі: Оқушыларды сүтқоректілер класының кейбірөкілдерін қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Көрнекілік: Сүтқоректілердің суреттері, плакаттар,слайд және т.б.
Әдіс - тәсілдері: Сұрақ – жауап,түсіндіру,логикалық сұрақтар, кесте,
тест жұмысы және т.б.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Амандасу. Оқушыларды журнал бойынш түгендеу.
2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. (Сұрақ -жауап)
Үй тапсырмасы: § 58 Көбеюі және дамуы. Ұрпақтарына қамқорлық жасауы. Жылдық тіршілік циклы және маусымдық құбылыстар.
Сүтқоректілерді зерттейтін зоология ғылымының саласы не деп аталады?
Класс неліктен сүтқоректілер деп атаған?
Сүтқоректілердің басқа жануарлардан басты қандай ерекшеліктері бар?
Сүтқоректілердің терісінде қандай бездер бар?
Сүтқоректілердің қаңқасы қандай бөліктерден тұрады?
Сүтқоректілердің бұлшық еттері денесінің қай бөлігінде көп?
Сүтқоректілер қалай қоректенеді?
Сүтқоректілер қалай тыныс алады?
Сүтқоректілердің қанайналым жүйесінің ерекшеліктері қандай?
Сүтқоректілер қалай көбейеді?
Сүтқоректілердің зәр шығару мүшесі қандай?
3. Өтілген матералдарды қайталау.
Үй тапсырмасын қорытындылау.
Жаңа сабақ