Открытый урок по казахскому языку Туынды сын есім
Мұғалім: Даулетова Светлана КуанышбаевнаПән: қазақ тіліСынып: 8БКүні: 17.10.2014жыл
Сабақтың тақырыбы: PISA халықаралық зерттеу әдістері аясында белсенді оқу стратегияларын қолданып негізгі және туынды сын есімдерді қайталау. Сабақтың мақсаты:PISA халықаралық зерттеу әдістері негізінде белсенді оқу стратегияларын пайдалана отырып, негізгі және туынды сын есімдерді қайталау барысында оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін қалыптастыру.
Сабақтың міндеттері:1. РISA зерттеу әдісі бойынша негізгі және туынды сын есімдер тақырыбын қайталау арқылы оқушылардың білім сапасын, сөйлеу дағдысын дамыту.2. Оқушыларды бірін-бірі сыйлауға, бірін–бірі тыңдауға, коллаборативті ортада жұмыс жасауға тәрбиелеп, шығармашылық құзыреттілігін шыңдау.3. Негізгі және туынды сын есімдер тақырыбын қайталауда сыни тұрғыда ойлай білуге, критериалды бағалау арқылы өз-өздерін бағалауға үйрету. Күтілетін нәтижелер:*өз беттерімен әр түрлі тапсырмаларды орындап, сөздік қорларын молайтады, грамматикалық тақырыпты игеруде ережені шығарып, бекітеді, логикалық ойлау қабілеттерін қалыптастырады;* бағалау арқылы өз-өздерін бағалауға үйренеді;* топта жұмыс жасауға, бір-бірін сыйлауға, өз ойыңды жеткізуге үйренеді.
Сабақтың түрі: бекіту Сабақтың әдіс – тәсілдері : PISA логикалық тапсырмалары, СТО технологиясы әдіс-тәсілдері (топтастыру, сұрақ –жауап, Венн диаграммасы, кластер, семантикалық карта), акроним, шашылған әріптер, критериалды бағалау.
Топта жұмыс жасау ережелері 1. Бірігіп жұмыс жасау. 2. Дауыс көтеріп, айқайласпау. 3. Мұғалімді тыңдау. 4. Уақытты үнемдеп, тақырыптан ауытқымау. 5. Өз ойыңды жеткізіп, жауап беру.
{7DF18680-E054-41AD-8BC1-D1AEF772440D}Сабақтың өткізу деңгейлеріСабақтың барысыуақытыІ.Қызығушылығын ояту.Оқушыларды түгендеу. «Шашылған әріптер» стратегиясы.-Балалар, қазір шашылған әріптерді өз орнына қойып, дұрыс құрастырылған сөздер арқылы мен бүгін өтер сабағымыздың тақырыбын ашқалы отырмын.ГЕНІІГЗ ӘНЖЕ УЫТДНЫ НЫС МІСЕ1 мин2 минІІ.Топтастыру стратегиясы. Түрлі парақшылар арқылы сыныпты төрт топқа бөлемін.(қызыл, сары, көк, жасыл).Топта жұмыс жасау ережелерімен танысу.Топ басшыларына бағалау парағы беріледі.2 минБілу, тану деңгейі. «Мен қандаймын?»Ойынның шарты: Сыныптағы әр оқушы өзінің аты қандай әріптен басталса, оған сол әріптен басталатын сын есім сөзін қосып айтады. 5 мин
{BDBED569-4797-4DF1-A0F4-6AAB3CD982D8}«Кластер құру» стратегиясыСын есім.Негізгі және туынды сын есім. Дара және күрделі сын есім.Туынды сын есімдердің жасалу жолы.Кластерді құру бітірген соң әр топ өз тақырыбын қорғайды.7 минТүсіну , Қолдану, Талдау деңгейі.Оқу мәліметін өздігінше игеру.«Акроним» стратегиясы (топ басшыларына сипаттама беріңдер)1топ 2топ 3топ 4топТ - С - К- Д-Ү - А- Ө- Ә-С - П- Л - М-І - А - Е- І-Н- С - М- Н- Ы- І- Н - Н-5 мин
{BDBED569-4797-4DF1-A0F4-6AAB3CD982D8} «Семантикалық картаны» толтыру 6 мин{5940675A-B579-460E-94D1-54222C63F5DA}Сын есімдерНегізгі Туынды ТәттіМалдыЕңбекқорШыдамдыҚызылМұздайЖазғыСұлуҚорқақҮлкенАшықПайдалыБиік Ақылды
{5C22544A-7EE6-4342-B048-85BDC9FD1C3A}Жинақтау( қорытынды шығару) НЕГІЗГІ «Венн диаграмма» стратегиясы СЫН ЕСІМ ТУЫНДЫ8 мин
{7DF18680-E054-41AD-8BC1-D1AEF772440D}Бағалау кезеңі.Оқушы сыни тұрғыдан ойлана отырып өз ойын айтады.Бағалау. Топ жетекшісі бағалайды5 минКері байланыс (рефлексия)Үйге тапсырма беру.Сабақ бойынша ойыңды білдір (стикерге өз ойларын жазып, тақтаға іледі )7 туынды сын есімдермен сөйлем құрастыру.3 мин1 мин{5940675A-B579-460E-94D1-54222C63F5DA}№Оқушының аты-жөніСабақ барысындағы жұмыстарТоптық тапсырмалар бойынша жұмысҚорытынды баға{5940675A-B579-460E-94D1-54222C63F5DA}БілемінБілдімБілгім келеді