Т.Шевченко «Катерина». Проблема соціальної нерівності і трагічної долі селянки в тогочасному суспільстві. 9 клас
Чтобы посмотреть этот PDF файл с форматированием и разметкой, скачайте файл и откройте на своем компьютере.Клас 9
Урок №
39(6)
Дата:
28.01.2015
Тема:
Т.Шевченко «Катерина». Проблема соціальної нерівності і трагічної долі селянки в
тогочасному суспільстві.
Мета:
познайоми
ти учнів з поемою Кобзаря, в якій піднято тему материнства,
висвітлити
проблеми соціальної нерівності і тяжкої долі селянки в тогочасному суспільстві; розвивати
вдумливе сприйняття художнього тексту, уміння співвідносити події твору з фактами тогочасної
ді
йсності; виховувати повагу до жінки
-
матері, до материнства.
Обладнання:
портрет Т.Шевченка, «Кобзар»,
ілюстрації
до твору
, репродукція
картини
«Катерина» Т. Шевченка, рушник, картки, фішки,
аудіо запис спокійної мелодії, конспект уроку,
дошка, клей, пісо
к, ноутбук.
Тип уроку :
комбінований.
Хід уроку
Доброго дня, шановні гості. Доброго дня, учні.
І.
Орг
.
момент.
Із слова починається людина,
Із мови починається мій рід.
Моя ласкава, мамина, єдина
Щебече соловейко на весь світ. (Н.Рій)
Посміхніться. «З
німіть» посмішку зі свого обличчя долонею та передайте своєму сусідові.
Візьміть посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя.
А тепер подаруємо гарну посмішку нашим
гостям.
І нехай цей настрій залишиться з нами.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка д/з.
(Прочитати поему «Катерина» Т.Г.Шевченка)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми, мети уроку.
Учні, сьогодні ми продовжуємо з вами вивчення творчості Т.Г.Шевченка.
Як ви вважаєте, яка мета постає перед нашим уроком?
Зверніть увагу на
сло
ва М. Рильського: «
Такого полум‱яного культу материнства, такого
апофеозу жіночого кохання і жіночої муки не знайти, мабуть, ні в одного з поетів світу.
Нещасний в особистому житті
, Т.Г.Шевченко найвищу і найчистішу красу світу бачив у жінці, у
матері…
Ж
іноча доля, жіноче щастя, жіночі проблеми
ці питання хвилювали багатьох письменників. Це
і Анна Карєніна Л.Толстого,
Харитина І.Карпенко
-
Карого, Христя П.Мирного, Джульєта
У.Шекспіра
та багато інших.
У Тараса Шевченка одним з таких образів є жінка, до д
олі якої він
зверта
ється майже у кожному творі. Катерина, Ганна, Марина, Марія, Ок
сана
імена героїнь з
«Кобзаря», відомі кожному. Вони різні за характерами, але їх об‱єднує спільна риса
трагізм
долі. В кожної життя сповнене страждань, образ, принижен
ь. Найвідомішою та
кою страдницею,
безумовно, є Катерина, головний персонаж одно
йменної поеми.
Тому, саме ці слова я обрала за епіграф нашого уроку.
ІV. Основний зміст роботи
«Асоціативний кущ».Завдання:
З «хмарки слів» с
класти асоціативну схему Жінка
у творах
Шевченка
.
«Фронтальне опитування»
Назвіть персонажі
в
твору. (Катерина, панич
-
офіцер, мати, батько, малий Івась, кобзар).
Якою зображує письменник Катерину на початку твору? (Ве
селою, радісною, щиро
закоханою. Вона і гадки не має, що ко
ханий Іван
-
москаль може її кинути).
3
.
«Мозковий штурм».
Як ви вважаєте, чому поема має назву саме «Катерина»?
(Відповіді дітей)
Можливо, тому, що
в житті Тараса Шевченка було дві Катерини
мама і сестра.
4.
Робота в групах.
А тепер п
ропону
ю класу розділитися на групи.
Для цього ви маєте перегорнути фішки, які
лежать біля кожного з вас. Об‱єднайтеся у групи
за однаковими емблемами.
Познайомтесь з правилами роботи в групі.
Правила роботи в групі
Ми
б
удемо працювати в групах, тому пропоную вам
згадати правила роботи в групах і доповнити, якщо вважаєте за потрібне:
-
Бути активним.
-
Поважати думку товариша.
-
Бути доброзичливим.
-
Не перебивати!
-
Дотримуватися регламенту.
-
Поважати правила робо
ти в групі.
-
Нікого не засуджувати!
Завдання: зробити ідейно
-
художній аналіз
.
1 група «Літературознавці» визначають автора
, рік видання, літературний рід,
жанр
, тему та ідею
поеми
.
2 група «Художники»
виписують епітети, метафори, звертання, порівнян
ня
(декілька прикладів)
.
3 група «Критики»
визначають
композицію твору
, зміст
.
4 група «Психологи»
визначають проблематику
поеми «Катерина»
.
1 група
«Літературознав
-
ці»
Автор:
Тарас Шевченко
Рік:
1838
Літературний рід:
ліро
-
епос
Жанр:
реалістична соціально
-
побутова поема
Тема: доля жінки
-
матері у тогочасному суспільстві.
Ідея: гнівний осуд панської розбещеності, співчуття жінці
-
матері, захист
знедолених.
Ід
ея
вільного кохання.
Провідна думка:
зображення трагедії жінки
-
покритки та дитини
-
безбатченка, зумовленої кріпосницьким суспільним ладом.
2 група
«Художники»
Епітети: «стара мати», «добрі люди», «проклятий час», «рідна дитина»,
«червона калина».
Метафори: «серце в‱яне», «прийшли вісті», «злидні побили», «серденько
гуляє», «зима впала», «сіло сонце», «небо червоніє», «реве хуртовина».
Звертання: «чорнобриві
», «Катерино, серце моє», «доню моя», «дитя моє
любе», «небого», «батечку», «мій соколе милий», «мій голубе», «мій
синочку».
Порівняння: «як тополя стала в полі», «як роса», «як квітка в полі»,
«червоніє, як квіточка», «як те море», «люде гнуться, як ті л
ози».
3 група
«Критики»
Композиція:
5 розділів:
звернення до дівчат
-
селянок;
народження нешлюбного сина;
прощання з батькам
и;
поневіряння Катерини на чужині;
зустріч із спокусником
-
офіцером і смерть Катерини
.
Автор гнівно засуджує поведінку московського офіцера і, зрештою, всю
мораль суспільства, яке дозволило
занапастити душу молодої дівчини.
4 група
«Психологи»
Проблематика:
любов і страждання;
батьки і діти;
моральні закони тогочасного суспільства, їх порушення;
честь і безвідповідальність;
крах ілюзій
Слово вчителя
.
Для Т.Г. Шев
ченка жiноча недоля була згустком болю, що запiкся в його серцi.
Крiпацька неволя
-
це доля рiдної матерi, яку передчасно "у могилу нужда та праця положила",
доля сестер Катрi, Ярини, Марiї
-
голубок молодих, у яких "коси в наймах побiлiють", це трагiчна
д
оля його першої трепетної любовi
-
Оксани Коваленко, доля всiх нещасних жiнок, що "нiмi на
панщину iдуть i дiточок своїх ведуть". Т.Г. Шевченко гнiвно виступав проти жiночого безправ'я.
Вiн нiби зiбрав воєдино у своєму зболеному серцi страждання поневолени
х жiнок усiх епох i
схвильовано розповiв про них цiлому свiтовi.
V
.
Хвилина відпочинку.
Один з перших жiночих образiв у Шевченка
-
це Катерина з одноiменної поеми. Її прообразом
була його кохана Оксана Коваленко, з якою доля так i не звела Тараса. Першi
героїнi Т.Г.
Шевченка
-
нещаснi, сплюндрованi жiнки: Катерина, Оксана, Марина, Ганна. Згадаймо
"Причинну", "Тополю", "Лiлею"
-
це все жiнки без щастя i долi.
Пропоную
послухати виступ
Трунової Валерії «Русалка»
.
Заплющить очі, і спробуйте уявити
образ
жінки
покритки з балади
«Русалка»
і порівня
й
т
е
з нашою Катериною.
Під час виступу лунає спокійна мелодія для релаксації.
Порівняймо героїнь. Що спільного і відмінного
в долях жінок
-
покриток?
V
І
.
Закріплення.
Формуються нові групи (за кольором).
Завдання:
У кожній групі на столі є текст. Ви маєте його опрацювати, основне записати в
зошит
. Обрати представників, які представлять нам те, з чим ви працювати.
1 група
Літературні роди
Епос Лірика Д
рама
Поема
(грец.
ποίημα
, від
ποιέω
творю)
один із жанрів ліро
-
епосу. Це великий
віршований твір, у якому порушують
ся важливі проблеми минулого, сучасного чи майбутнього. У
поемі зливаються воєдино епічні (події, сюжети, характери) і ліричні елементи (
авторські пере
-
живання, ліричні відступи, ліричний герой).
Поема часто має ще й елементи драми (наскрізна на
пружена дія, монологи та діалоги).
Залежно від того, які елементи домінують у поемі, виділяються такі її жан
рові різновиди: епічна,
лірична, драма
тична.
Знайомство з історією написання поеми «Катерина».
Поема присвячена В
асилю
А
ндрійовичу
Жуковському в пам'ять дня викупу поета із
кріпацтва 1838 року, написана в Петербурзі
під час навчання в Академії мистецтв.
В.А.Жуковський
-
російський поет і пере
кладач,
один з основоположників російського
романтизму.
Т.Шевченко
постійно приділяв увагу зруйнованій долі жінки
-
матері, від якої через
незаконно народжену дитину відвернулися батьки, усе село. Наскільки нестерпним було
становище жінки, свідчить факт:
В Київській губернії за один тільки 1839 рік було покінчено
самогубством 37 дівчат
-
покриток». Про знеславлену селянську дівчину
писали багато
письменників: Г.Квітка
-
Основ‱яненко (повість «Сердешна Оксана»), М.Карамзін (повість
«Сердешна Ліза»), Є.Баратинський (поема «Еда»).
2 група
Першим зобразив Катерину Тарас Шевченко, вона
була намальована
1842 року
у
Санкт
-
Петербур
зі.
Карт
ина намальована на полотні, олійними фарбами.
Зверніть увагу на цю картину.
Відомості про час створення картини та її сюжет Шевченко подав
у листі до
Г.С.
Тарновського
від 25 січня 1843 року:
«Ще ось що,
намалював я се літо дві картини і сховав, думав,
що ви приїдете, бо
картини, бачте, наші, то я їх кацапам і не показував.
Але
Скобелев
(?
Скобелев М. Д.) таки пронишпорив і одну вимантачив, а друга ще в мене,
а щоб і ця не помандрувала за яким
-
небудь москалем (бо це, бачте, моя
Катерина), то я думаю посл
ать її до вас, а що вона буде коштувать, то
це вже ваше діло, хоч кусок сала, то й це добре на чужині. Я намалював
Катерину в той час, як вона попрощалася з своїм москаликом і
вертається в село, у царині під куренем дідусь сидить, ложечки собі
струже й сум
но дивиться на Катерину, а вона сердешна тіль не плаче
та підіймає передню червону запащину, бо вже, знаєте, трошки теє… а
москаль дере собі за своїми, тілько курява ляга
собачка ще поганенька
доганя його та нібито гавкає. По однім боці могила, на могилі
вітряк, а там уже степ тілько
мріє. Отака моя картина».
В основному картина була закінчена влітку 1842 року, однак художник, певно, повертався
до роботи над нею і пізніше. Начерк композиції твору, зроблений 25 січня 1843 року в цитованому
листі до Тарновс
ького, дещо різниться з картиною в її сучасному вигляді. На ньому, наприклад,
коня накреслено повністю, тоді як на картині його задні ноги перекриваються постаттю Катерини.
Рентгенографічне дослідження полотна засвідчило, що воно на певній стадії завершенн
я
переписувалося, під верхнім шаром фарб наявний ще один, на якому зображення відповідає
начерку Ці спостереження наводять на думку, що деякі фрагменти картини переписувалися
художником після 25 січня 1843 року в Петербурзі або вже в Україні.
Картина «Кате
рина» не є ілюстрацією до поеми, а самостійним твором малярства, хоч
тут розробляється одна і та ж тема
.
У
центрі картини
образ простої селянської дівчини, збезчещеної офіцером.
Дівчина стоїть до нас обличчям, вся відкрита. Проміння сонця відбивається в
ід землі,
освітлює вбиту горем Катерину. Дівчина поволі йде назустріч глядачеві, низько схиливши
зажурену голову, трохи підібравши запаску, щоб приховати від людей свою ганьбу. Сліпучої
білизни українська сорочка, барвиста плахта, червоний фартух і червоні
стрічки виразно
виділяються на всьому кольоровому тлі твору, особливо на зображеному в холодних тонах
пейзажі.
Тобто, у
картині краса дівчини контрастує з її глибоким сумом, про що красномовно
говорить обличчя Катерини: чарівна голівка опущена, очі заплак
ані, почервонілі від сліз, які
дівчина ледь стримує. Здається, ще мить і вона розплачеться. Про її горе свідчать навіть руки, такі
тонкі й безпорадні.
3 група
Доля жінки в кріпосницькому суспільстві була справді трагічною. Хто тільки над нею не
знущався
! На панщині шмагав її канчук осавули. Вдома вона виконувала всю хатню роботу,
народжувала, годувала й виховувала дітей. А скільки жінок ставали жертвами поміщицької
розпусти, скільки помандрувало за військовими валками та й без сліду пропали! Кобзар, став
ши
на захист потоптаних жіночих прав, зібрав воєдино страждання кріпачок і розказав про них
світові.
Гуманізм
-
це
система ідей і поглядів на людину як на найбільшу соціальну цінність,
створення умов для її повноцінного життя і фізичного та духовного розви
тку.
Найбільш глибоко український гуманізм зображено у творчості Т.Г.Шевченка. Моральна
концепція поета
-
це своєрідний сплав гуманістичних ідей з ідеалами християнського життя.
Стверджуючи моральні почуття й ідеали, він визнавав милосердя вищою основою лю
дських
стосунків, пов'язуючи його з боротьбою за волю, щастя, справедливість
.
Кожна людина повин
н
а
розвивати такі моральні риси, як дисциплінованість, чесність,
працьовитість, почуття власної гідності.
Річ у тому, що у цій поемі прослідковується
не скільк
и зв‱язок
особистості
з суспільством,
а
скільки реакція
особистості
на
ставлення громади, інших людей, незалежно від їхнього
соціального положення.
Автор тільки констатує суспільні чинники, проте не старається передати класову
нерівність як єдину причину с
траждань.
Т.Шевченко зосереджує нашу увагу на почуттях і
переживаннях.
Можна дійти висновку, що життєвий вибір героїв
те, що найчастіше залежить від
факторів бідності чи багатства.
4 група
Т.Шевченко дуже добре знав
психологію селян
та їх середовища
, п
редставником якого він
був
сам, та й представників знаті, зокрема, дворян.
У Катерини добре розвита спостережливість,
оскільки вона закарбувала в пам‱яті клятви
офіцера
-
спокусника:
Він, як мати, привітає,
Як брат, заговорить.
Довірливість Катерини веде до
неправильно зроблених висновків:
Батько, мати
чужі люде,
Тяжко з ними жити.
Поведінка офіцера
-
спокусники та вульгаризми у мові підкреслюють цинізм та душевну
порожнечу, розкривають нікчемність
його внутрішнього світу.
В російській армії дозволялось одру
жуватися після досягнення
30 віку, більш того
,
бажаючий взяти шлюб мусив звертатися до прямого начальника з письмовим клопотанням,
у якому вказувалося походження нареченої, її титул, придане.
Одруження з селянкою не
тільки не могло бути санкціоноване звер
ху, а негативно відбивалося на кар‱єрі військового
аж до повної її втрати.
V
ІІ
.
Підсумок уроку.
Скажіть, якою постає перед нами героїня поеми «Катерина»?
Давайте всі разом складемо інформаційне гроно до образу Катерини (усно).
Бесіда.
Чи дотримувала
ся героїня народної моралі?
Чи показана у творі кара Катерини від імені громади? (
обмазування воріт дьогтем,
запрягання батьків у солом‱яний хомут, обстригання коси
)
Як батьки ставляться до Катерини?
Знайдіть це в тексті поеми.
Сидить батько кінець стола
,
На руки схилився,
Не дивиться на світ Божий:
Тяжко зажурився.
Коло його стара мати
Сидить на ослоні,
Дитя моє любе!
Іди од нас...»
«Нехай тебе Бог прощає
Та добрії люде;
Молись Богу та йди собі
Мені легше буде».
Чи можна вважати Катерину типовою селя
нкою тих часів?
З точки зору психологічного аналізу, Катерина не типова. У ній нема покірливості,
споглядальності, обережності, дотримання народної моралі дошлюбних
відносин. «Де
жартує з москаликом, Там і заночує», «Нехай собі тії люде
, Що хотять говорят
ь
.
Слово вчителя
: Коли один з друзів Кобзаря, знаючи українські звичаї, засумнівався у тому, що
батьки вигнали дочку
-
покритку, Шевченко почав відстоювати такий епізод
, акцентуючи увагу на
одиничності, винятковості того, що сталося з його героїнею.
Автор
не акцентує увагу на ставленні громади до Катерини, тільки у словесному вираженні.
Закріплення вивченого матеріалу.
Давайте ще раз змалюємо образ Катерини.
Зробимо підсумок.
Героїня твору
перша красуня на селі, єдина дочка вільних і, очевидно, заможни
х бат
ьків, наївна,
довірлива селянка. Психічний стан неврівноважений, оскільки не звертає уваги на
словесне
покарання громади, сльози батьків, зациклюється ідеєю знайти Івана.
Слово вчителя
ЖІНКА
-
МАТИ
Це хто такий чарівний, ніжний, близький
Весною й щаст
ям світиться здаля?
То жінка, що стоїть біля колиски.
То мати, що плекає немовля.
Це хто так підбадьорливо шепоче
І заспокоює вмить острах оченят?
То жінка
-
мати з посмішкою сонця
Веде до школи любих пташенят.
Що то за постать? Як її на ймення?
В очах
любов, і ніжність, і тривога.
То жінка
-
мати, що з благословенням
Дітей тужливо виряджа в дорогу.
По світі розлетілись журавлі.
Тепер їх важко до гнізда зібрати.
Їй все одно
дорослі чи малі,
-
У вічному чеканні жінка
-
мати.
Упало сиве п
ір‱ячко до ніг.
Та годі вже рукам його піднять…
То жінка
-
мати вийшла на поріг
Дітей, внучат і правнуків стрічать.
Любов її
як сплав душі і сталі.
Ні з чим цю жертву серця не зрівняти!
В усі віки стоїть на п‱єдесталі
Благословенна небом жінка
-
мати
!
(Ірен)
Вправа «Рюкзак,
капелюх
, корзина»
(На малюнках зображено рюкзак,
капелюх
, корзину для
сміття.)
Інструкція. Повернімося до наших очікувань. Я пропоную арку
шики
із записами ваших очікувань
пок
ласти в рюкзак, якщо ви взяли на цьому
уроці
для се
бе щось корисне, у
капелюх
якщо вам
потрібно щось обміркувати, і
викинути в корзину, якщо вважає
те, що нічого корисного сьогодні
ви не отримали.
Оцінювання учнів.
Д/з
. Написати про подальше життя сина покритки Катерини та Івана
-
москаля.