Разработка урока по украинской литературе в 6 классе на тему: «Спиридон Черкасенко «Маленький горбань»

Общеобразовательная школа І-ІІІ ступеней село Орлово-Ивановка
управление образования администрации города Шахтерска









Разработка урока
по украинской литературе
в 6 классе
на тему: «Спиридон Черкасенко «Маленький горбань»














Подготовила
Рыбальченко А.В.














2016-2017 у.г.
Урок №
Тема: Спиридон Черкасенко «Маленький горбань».
Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст оповідання, морально-етичні уроки;
розвивати навички самостійної роботи з книгою, уміння формулювати свої думки з приводу прочитаного, характеризування образів, оцінювати життєві явища;
виховувати кращі людські якості на основі прикладу героїв прочитаного твору.
Очікувані результати:
Предметні: учні добре знають зміст оповідання; уміють виразно читати уривки; вміють характеризувати героїв, визначають пейзаж, портрет, їхню роль у творі;
Особистісні: аналітична робота з текстом визначить, що діти знають і дають оцінку таким моральним категоріям, як добро та зло, милосердя, відповідальність тощо;
Метапредметні: мовленнєва діяльність визначить, що учні мають добре розвинені комунікативні навички учнів.
Теорія літератури: оповідання.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, виставка ілюстрацій до нього, епіграф до уроку, таблиця «Ступені порівняння прикметників», роздатковий матеріал.
Методи та прийоми: слово вчителя, робота з епіграфом уроку, вікторина, вправа «Доміно», «Незакінчене речення», Інтерактивна вправа «Займи і обґрунтуй позицію».
Тип уроку: комбінований.



ПЕРЕБІГ УРОКУ
Епіграф уроку:

Будь кришталем, коли ти з каменя,
Будь фіалкою, коли ти рослина,
Солов’єм, коли ти пташина,
А любов’ю, коли ти людина.
О.Козловський

I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
Доброго дня, любі діти! Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. А для того, щоб впоратися на уроці з усіма завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Робота з епіграфом уроку (компетентність саморозвитку й самоосвіти).
Уважно прочитайте епіграф до нашого уроку. Як ви розумієте вислів поета О. Козловського? Чи погоджуєтеся з ним? Пригадайте життєві ситуації для ілюстрування правдивості цього вислову.
Слово вчителя.
Отже, я запрошую вас на урок. Сьогодні на уроці ми з вами глибше усвідомимо ідейно-художній зміст оповідання Спиридона Черкасенка «Маленький горбань», з яким ви ознайомилися вдома, з’ясуємо, які морально-етичні уроки криються в ньому, будемо характеризувати образи оповідання, оцінювати життєві явища і продовжимо виховати в собі кращі людські якості на основі прикладу героїв опрацьованого нами твору.

Актуалізація опорних знань.
Складання стрічки кінофільму
Створення сюжетного ланцюжка з учнівських ілюстрацій. Переказ твору.
Вікторина
Обговорення змісту оповідання за питаннями

Хто такий дід Антип? Що ми знаємо про його минуле?
Що було відрадного для Павлика?
Назвіть казки, які розповідала мама сину?
У зв’язку з чим Павлик часто перебував на самоті?
Як Павло ставився до природи? Чим це пояснити?
Які вади мав Захарко, Явдошин син?
Чому Павлик краще знаходив спільну мову з дівчатами, аніж з хлопцями?
Від кого і як терпів образи Павлик?
Як зрозуміти те, що на лоні природи хлопець відчував насолоду і вважав себе щасливим?
Через що виникла сварка між Захарком і Павлом на вигоні?
Про яку долю мріяв дід Антип для свого онука?
Хто ж винен у каліцтві хлопця? Як про це зазначено у творі?
Якою була доля матері Павлика?
Як поставився Павло до того, що дід хотів помститися за нього Захаркові? Про що це свідчить?

ІV. Основний зміст уроку
1. Опрацювання образу Павлика
1.1. План-характристика героя.
1.1.1. Павлик син шахтарської вдови та онук діда Антипа.
1.1.2. Портрет Павлика. («Невеличка рідковолоса голівка його майже ховалася за горбом», «журні сині очі», «худі, гострі коліна»)

1.1.3. Риси характеру хлопця:

а) добрий;
б) поважає дорослих (матір, діда);
в) любить природу;
г) увічливий;
д) щирий у стосунках з оточуючими;
е) терпимість до образ з боку хлопців;
ж) співчутливість до страждань інших (зайчик);
з) чуйний;
и) «лагідний, сумирний» (С. Черкасенко про героя);
к) фантазер;
л) духовно багатий.

Утворення ступенів порівняння за характеристикою Павлуся

Вищий
Найвищий

Проста форма
Складена форма
Проста форма
Складена форма

































Фізкультхвилинка
Ви втомились?
Саме час – дружно відпочить
І знайому фізхвилинку
В гості запросить.
Ми писали, ми трудились
Наші пальчики втомились
А щоб далі працювати,
Треба пальці розім’яти.
Руки вгору потягніть
І до сонця підстрибніть!
Всі присядем, встанем враз,
знов чекає праця нас.

Павло душевно красивий і щедрий хлопчик.

Фоторобот
Цитатна характеристика Павла:
відокремленість від оточуючих: «Якого не прийнято, то й той сидить тут, осторонь, і з цікавістю стежить за грою»;
доброта: «за великим Павликовим горбом діти ще не вміють побачити чудового серця його, тому боявся, що пустуни зобидять хлопця» (Дід Антип про хлопця)
рухливість: «ішов перехильцем, як качка, коливаючи своїм химерним горбом, і якось кумедно махав руками, вивертаючи долоні»;
вміння спілкуватися з дітьми: «слухали його поважну, навчаючу мову, коли він що розповідав їм або роз’яснюючи, як треба гратись, або розказуючи якусь цікаву побрехеньку чи довгу заплутану казочку»;
«пам’ять у Павла прегарна, й він завжди пригадує свої сни до найменших подробиць»
самотність: «Через його страшний горб товариші цурались його, й він звик бути здебільшого самотнім, на самоті з своїми думками, жив ними, тішився, розважався ними»;
лагідність, доброта: «гарний світ нениних казок зробив і ті думки його лагідними, а серце чулим до всяких пригод, що траплялися створінням малим та беззахисним»;
любов до природи: «любив звірят, любив пташок, навіть зомлівав, коли при нім хто з хлопців розбивав пташині яєчка або скручував голови горобеняткам»;
доля хлопця (дід): « З їхньою долею далеко не заїдеш. Живе ненька, живе дід, той доля жива, а помремо» ,«Ех, дала серце, та не дала вроди
А нема вроди, нема й щастя. І завіщо покарав Господь?»

Бесіда за питаннями
Що ви розумієте під красою? Поясніть значення внутрішньої краси.
Які риси характеру, поведінки, вдачі ви б хотіли в себе розвинути, вдосконалити, сформувати?
Що свідчить про реальність того чи іншого літературного героя?
Для чого С. Черкасенко примушує свого героя страждати? Чим це виправдано?
Що таке щастя? Від чого воно залежить? Чи вважаєте ви себе щасливими?
Дослідіть, чи можна погодитися з тим, що герої твору С. Черкасенка «Малий горбань» щасливі? Власну думку обґрунтуйте.

VI. Підсумок уроку
Колективна робота.
Характеристика автора за його твором. Вправа «Доміно»

Спиридон Черкасенко чутливий вразливий любить свій рідний край тонко відчуває природу оптиміст спостережливий

Рефлексія
Метод «Незакінчене речення»
На уроці я:
Дізнався..
Зрозумів
Навчився
Найбільший мій успіх
Найбільші трудноші я відчув
Я не вмів, а тепер умію
Я змінився

Інтерактивна вправа «Займи і обґрунтуй позицію»
Я вважаю, що кожна людина має бути високоморальною та морально стійкою.



Заключне слово вчителя.
Дякую вам, любі діти, за співпрацю.
Дивлячись на всіх вас, радію, що ви дуже любите читати художні твори, що ви небайдужі до чужого горя, що ви наполегливі у навчанні та праці, маєте добре та співчутливе серце. Тож, будьте завжди такими.
Урок добігає кінця, але я не прощаюся з вами, а кажу: «До нових зустрічей!»

VII. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
VIІІ. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи, повторити стор. 9-22, 43-45, 55-78.
Так

Ні

Певною мірою



15