Д?рыс б?лшектер ж?не б?рыс б?лшектер. Аралас сандар есеп шы?ару
Сабақтың тақырыбы: Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер.
Аралас сандар есеп шығару
Сабақтың мақсаты мен міндеттері:
Білімділік мақсаты:
Дұрыс бөлшектерді, бұрыс бөлшектерді, аралас сандарды ажырата білуге үйрету;
бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жаза білуге дағдыландымру;
аралас санды бұрыс бөлшекпен жаза білуге үйрету;
натурал санды, бұрыс бөлшек түрінде, аралас сан түрінде жаза білуге үйрету.
Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу
Дамыту мақсаты: Танымдымдық қызығушылықты дамыту
Сабақтың түрі: Бекіту сабағы
Әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі: картотека № 49
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгендеу және сыныптың тазалығына мән беру
Олардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру
Үй тапсырмасын тексеру, қайталау
Бөлшектің негізгі қасиеті
Қандай бөлшектерді дұрыс бөлшектер деп айтамыз?
Қандай бөлшектерді бұрыс бөлшектер деп айтамыз?
Қандай санды аралас сан деп айтамыз?
Қандай бөлшектер бірден кем немесе тең және үлкен болады?
Кез келген натурал санды бөлімі 8 болатын аралас сан түрінде айтып беріңдер?
№488, №489,№490
№498,№499
1. Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
2. Егер бөлшектің алымы бөқліміне тең немесе одан үлкен болса, онда бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады.
3. Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады.
Жаттығуларға шолу жасау:
Сыныпта орындалатын деңгейлік есептер:
І-деңгей: №480,№482, №483
ІІ- деңгей: №493
ІІІ – деңгей:№503
№480
t=4c;
S=47м;
s=vt;
47=v·4, v=47:4= м/сек
9143996858000№482
S=23м2 шешуі.
а=6м s=ab; 23=6b; b=23:6
3429002603400b=? b=(м) ; b=(м)
№483
Аралас сан түрінде өрнектеңдер:
а) 1кг50г=1
ә) 1м 6дм=1
б) 1 саг 15 мин=1саг
№494
а=14см; b=3cм; s=ab; S=14*3=42 см2
Тік төртбұрыштың ауданы 42см2. Оны 9 бөлікке бөлгенде, бір бөліктің ауданы
№503
а=50 м; b=4 м; s=ab; S=50*4=200 м2 Төртбұрыш пішінді жердің ауданы 200 м2.
енді барлық жиналған сәбізді осы ауданға бөлеміз. Сонда әрбір квадрат метрде
сәбіз жиналған
Енді 15 минут Математикалық лабиринт ойынын ойнатуға болады
Үш конверт болады, біреуінде бұрыс бөлшектер және екіншісінде аралас сандар болады. Ал үшінші конвертте дұрыс , бұрыс бөлшектер мен аралас сандар болады.
Ойынның шарттары:
1-ші мен 2-ші конвертердегі бұрыс бөлшектердің аралас сан түрінде жазылуын табу немесе аралас санның бұрыс бөлшек түрінде жазылуын табу.
3-ші конверттегі дұрыс бөлшертер, бұрыс бөлшектер және аралас сандарды ажыратып орындарға қою.
1-ші конверттегі бұрыс бөлшектер
; ; ; ; ; ; ; ; ;
2-ші конверттегі аралас сандар
; ; ; ; ; ; ; ; ;
3-ші конверттегі әр түрлі бөлшектер мен аралас сандар
; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ;
Оқушыларды бағалау
І-деңгей «3»
ІІ-деңгей «4»
ІІІ-деңгей «5»
Сабақты бекіту:
Дұрыс бөлшектер, бұрыс бөлшектер және аралас сандардың анықтамасын естеріне қайта түсісре отырып сабақты бекіту
сұрақтарды қоя отырып сабақты бекітемін.
Үй тапсырмасы:
І-деңгей: №479,№485
ІІ- деңгей: №496
ІІІ – деңгей:№502