Саба? жоспары. Математика. Та?ырыбы: Квадрат т?бір аны?тамасы. 8 сынып


«О.Бапышев атындағы жалпы орта мектебі» КММ
Тақырыбы:

Математика мұғалімі: Мырзатаева А.
2016-2017 оқу жылы
Сыныбы: 8Б Пәні: Алгебра
Сабақтың тақырыбы: Квадрат түбір анықтамасы.
«Арифметика - математика, ал математика ғылымдар патшасы»
Карл Гаусс.
«Еліміздің ертеңі мен бүгіні жас ұрпақтың қолында»
Н.Ә.Назарбаев
Шарықтап шыңға ұмтылған Қазақстан келешегі білімді де еңбекқор жастар, мына отырған сіздердің қолыңызда.
Мақсаты: Квадрат түбірдің анықтамасы бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жинақтау, жүйелеу, бекіту. Топпен, өзбетінше жұмыс жасауға дағдыландыру.
Күтілетін нәтиже: Квадрат түбірдің және арифметикалық квадрат түбірдің анықтамасын білу. Квадрат түбірдің белгіленуін білу.
Квадрат түбірдің анықтамасы бойынша орындалатын теңдіктерді білу. Квадрат түбірдің жуық мәнінің мағынасын саннан квадрат түбір табу. Нақты сандар құрылымын, жиынын білу.
Сабақтың түрі: аралас, сайыс сабақ.
Ресурстар: таратпа материалдар, бағдаршам түстері, стикерлер, постер, үлестірме қағаздар, плакат т.б.
Сабақ жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Топқа бөліну, қорғау.
2. Үй тапсырмасымен жұмыс. «Миға шабуыл».
3. Үлестірме қағаздармен жұмыс. «Ойлан есепте»
4. Логикалық тапсырма. «Қисын» .
5. Сергіту сәті.
6. «Сәйкесін тап» тест.
7. Постер жасау.
8. «Ыстық орындық» топбасшылар сайысы.
9. Сабақты қорытындылау. Топ ұпайларын есептеу.
10. Рефлексия. Үй тапсырмасы: №
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Шаттық шеңбері.
б) Топқа бөлу.
І. Нақты сандар.
ІІ. Рационал сандар.
ІІІ. Иррационал сандар.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс.
«Миға шабуыл» қайталау сұрақтары:
1.Түбір шығару деген не?
2.Түбір шығару амалына кері амалды ата?
3.Теріс емес а санының квадрат түбірі дегеніміз не? анықтама.
4. Арифметикалық квадрат түбір деген не?
5. Арифметикалық квадрат түбірдің анықтамасы.
6.√а өрнегі қалай оқылады?
7. Арифметикалық квадрат түбірдің анықтамасы бойынша √a = b теңдігі қандай жағдайда орындалады?
8. Арифметикалық квадрат түбірдің таңбасын көрсет және тағы бір аталуын атап кет.
9. √а өрнегінің а< 0 жағдайында мағынасы бар ма? Неліктен?
10. Арифметикалық квадрат түбірдің анықтамасынан тағы қандай теңдікті алуға болады?
11.Кемімен алынған α санының рационал жуықтауына мысал келтір.
12. Артығымен алынған α санының рационал жуықтауына мысал келтір.
ІІІ. Үлестірме қағаздармен жұмыс. «Ойлан есепте».
Деңгейлік тапсырмалар:
А деңгейі.
√49 = 7 √ 0,09 =0,3
√64=8 √1,21,= 1,1
√144=12 √2,25=1,5
√196= 14 √6,25=2,5.
В деңгейі
20*√6,25 + 139 *√169=5013
4,41-2025=0,6( 313)²=1179+49=444-64=6(5√11)²= 275X2 = 36 X =+-6
X>3 X=2 169-a a=48 ж/бы: 11
С деңгейі
1.х-4 = 5 х = 29
2. 25-х² = 4 х = +- 3
3. 3х < 82 х = 3
4. -2х ≥ 10 х = 2
5. 10a+11b = ? мұндағы a = 39, b = -6 ж/бы: 18
6.784 - 2,56-1,96=57. 14,6+121-√0,36 =58. x3+y2 , мұндағы х=10 y = -30 ж/бы: 10
4. Логикалық тапсырмалар. «Қисын»
І. Арифметикалық ребус.
а) * 6 *
*7 б) * * 0 3
**24 * 8 *
* 6
ІІ.Математика олимпиадасында.
Азамат, Біржан, Тілек алғашқы үш орынға ие болды. Біржан бірінші не екінші орын ала алмады, ал Азамат екінші орынды алған жоқ. Азамат нешінші орынға ие болды. Біржан мен Тілек ше?
І ІІ ІІІ
Азамат + - -
Біржан - - +
Тілек - + -

Азамат -1
Біржан – 3
Тілек -2 орын алды.
ІІІ. Сұрақ белгісі орнына қандай сан қойылуы керек?
8 65
3

5. Сергіту сәті. «Ұстазым» әні.
6. «Сәйкесін тап» Тест тапсырмалары.
І топ.
1.23 саны қандай екі бүтін санның арасында орналасқан ?
А) 528 және 530 С) 4 және 5
В) 22 және 24Д) √16 және √25
2) Мағынасы болмайтын өрнекті тап.
А) - 8,9 В) -41 С) √(-11)² Д) -4933) х = 15 теңдеуін шешіңдер.
А) +-15 В) 225 С) (-15)2 ; Д) түбірі жоқ.
4) Шаршының ауданы 416,16 см2 болса, онда шаршы қабырғасының
ұзындығын тап.
А) 20,4 В) 2,04 С) 20,6 Д) 21-0,6
ІІ топ.
1) √167 санынан кіші ең үлкен бүтін санды табыңдар.
А) 12 В) 13 С)√(-12)² Д)√13
2) √1,21 + 52,25+0,7 √400 өрнегінің мәнін тап.
А) -5,4 В) –(-22,6) С) 22,6 Д)√(-5,4)²
3) у-тің қандай мәнінде у = 72 теңдігі дұрыс болады:
А) 12,25 В) 1214 С) 9,25 Д) 1225
4) Егер шаршының қабырғасы 9,5см болса, оның ауданын тап.
А) -90,5 В)90,5 С) 90,25 Д) 90 14
ІІІ топ.
1) 15 225 + 0,5√64 - 37 √ 499 өрнегінің мәнін есепте:
А) 6 В) -36 С) 36 Д)(-36)2
2) 2х< -64 теңсіздігін қанағаттандыратын ең үлкен бүтін санды
табыңдар:
А) -5,4 В) -4,5 С) -4,5² Д) -5,43) х = 19 теңдеуін шеш:
А) 280+92 В) 280-92 С) √361² Д) 361
4) Қай өрнектің мағынасы жоқ ?
А) -225 В) √(-25)² С) -(15)² Д) -225
7. Постер жасау.
1) Арифметикалық квадрат түбір
2) Нақты сандар
3) Иррационал сандар.
8. «Ыстық орындық» топбасшылар сайысы. «Ия немесе жоқ»
9. Сабақты қорытындылау: топ ұпайларын есептеп бағалау, жеңімпазды анықтау.
10. Рефлексия. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып плакаттағы гүлге жабыстырады.
Балалар сабақ біздің заманымызда оқытудың негізгі түрі болып қала береді. Сондықтан да сендер әр сабақтан алған білімдеріңді тиянақты меңгеруге тырысыңдар.
Болашақта оның ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін өзгертіп, жаңарту қазіргі заманғы жаңа оқыту технологияларын меңгеру – күрделі үрдіс. Егемен Қазақстанның келешегі, Дүниежүзілік білім деңгейінде қалыптасқан азамат білімді жан-жақты тұлға біздің болашағымыздың жарқын кепілі өздерің!


Сабақ жоспары:
1. Ұйымдастыру кезеңі:
а) топқа бөліну, қорғау.
2. Үй тапсырмасымен жұмыс. «Миға шабуыл».
3. Үлестірме қағаздармен жұмыс. «Ойлан есепте»
4. Логикалық тапсырма. «Қисын
5. Сергіту сәті.
6. «Сәйкесін тап» тест.
7. Постер жасау.
8. «Ыстық орындық» топбасшылар сайысы.
9. Сабақты қорытындылау. Топ ұпайларын есептеу.
10. Рефлексия. Үй тапсырмасы.
І топ
1.23 саны қандай екі бүтін санның арасында орналасқан ?
А) 528 және 530 С) 4 және 5
В) 22 және 24Д) √16 және √25
2) Мағынасы болмайтын өрнекті тап.
А) - 8,9 В) -41 С) √(-11)²
Д) -4933) х = 15 теңдеуін шешіңдер.
А) +-15 В) +-225 С) (-15)2 ; Д) түбірі жоқ.
4) Шаршының ауданы 416,16 см2 болса, онда шаршы қабырғасының
ұзындығын тап.
А) 20,4 В) 2,04 С) 20,6 Д) 21-0,6
ІІ топ
1) √167 санынан кіші ең үлкен бүтін санды табыңдар.
А) 12 В) 13 С)√(-12)² Д)√13
2) √1,21 + 52,25-0,7 √400 өрнегінің мәнін тап.
А) -5,4 В) –(-22,6) С) 22,6 Д)√(-5,4)²
3) у-тің қандай мәнінде у = 72 теңдігі дұрыс болады:
А) 12,25 В) 1214 С) 9,25 Д) 1225
4) Егер шаршының қабырғасы 9,5см болса, оның ауданын тап.
А) -90,5 В)90,5 С) 90,25 Д) 90 14
ІІІ топ
1) 15 225 + 0,5√64 - 37 √ 499 өрнегінің мәнін есепте:
А) 6 В) -36 С) 36 Д)(-36)2
2) 2х< -64 теңсіздігін қанағаттандыратын ең үлкен бүтін санды
табыңдар:
А) -5,4 В) -4,5 С) -4,5² Д) -5,43) х = 19 теңдеуін шеш:
А) 280+92 В) 280-92 С) √361² Д) 361
4) Қай өрнектің мағынасы жоқ ?
А) -225 В) √(-25)² С) -(15)² Д) -225