Онды? б?лшекті онды? б?лшекке б?лу. (5сынып)


Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласы №18орта мектеп мемлекеттік мекемесі.
Математика пәні мұғалімі Орынбаева Салтанат Ахметовна.
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуді, үтірлерді дұрыс қоя білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушыны ұқыпты тыңдауға, сұрақтарға нақтылы жауап беруге, логикалық ойлау қабілетін арттыруға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Өзін - өзі тексеру, өзінің білім деңгейін өзгелермен салыстыра білу дағдысын қалыптастыру.
Сабақтың ұраны: Намысымды қамшылап, өзімді - өзім тексерсем, білімдегі биігім асқар тауға жетеді.
Сабақтың түрі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, сыни тұрғыдан ойлау.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, әр оқушының бағалау бетшелері, тест, таратпа материал, слайд.
Пәнаралық байланыс: әдебиет, геометрия
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру.
2.Үй тапсырмасын тексеру
3.Ой – қозғау
4.Жаңа тақырып
5.Бекіту (Оқулықпен жұмыс)
6.«Кім алғыр» ойыны. Сергіту сәті
7.Қорытындылау: тест жұмысы
8.Үй жұмысы
9.Бағалау
Сабақтың жүрісі:
1. Ұйымдастыру. Сабақтың мақсаты, ұраны, ерекшелігі, жүріс тәртібі түсіндіріледі. Оқушыларды 1, 2, 3 және 4 деп санату арқылы топтарға бөлу. Әр топ өздерінің топ басшыларын сайлайды. Топ басшысы өз тобының бағалау парақшасына жауап бергеніне қарай бағалап отырады.
2. Үй тапсырмасын тексеру №1413
Шешуі: 1) 15 – 1,5 = 13.5т; 2) 13,5 : 3 = 4,5т; 3) 4,5 + 1,5 = 6т. Жауабы: 6т
3.Ой – қозғау
1. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту алгоритмі
2. Бөлуді орындаңдар: а)4,5 : 9 =
ә) 7,2 : 8 =
б)2,4 : 8 =
4.Жаңа тақырып: Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу үшін:
1. Бөлгіште неше ондық таңба болса, бөлінгіш пен бөлгіштегі үтірлерді оңға қарай сонша цифр аттап көшіру керек.
2. Шыққан натурал санға бөлуді орындау керек.
5. Санаға сіңіру1 – мысал. 5,52 : 1,2 = 55,2 : 12 = 4,6
2 – мысал. 7,644 : 1,56 = 764,4 : 156 = 4,9
6. Бекіту (Оқулықпен жұмыс) А деңгейінің есептері
№1427
1)0,45 : 0,3 = 1,5
2)1,41 : 0,15 = 9,4
3)13,125 : 1,5 = 8,75
4)2,66 : 3,8 = 0,7
5)0,385 : 0,77 = 0,5
6)1,064 : 0,14 = 7,6
7)9,02 : 5,5 = 1,64
8)1 : 1,25 = 0,8
№1429
1)1,68 : 0,8 = 2,1
2)2,08 : 0,05 = 41,6
3)86,1 : 0,41= 21
4)1,64 : 0,41= 4
5)0,29 : 0,05= 5,8
6)20,3 : 1,45 = 1,4
7)60,75 : 0,9 = 67,5
8)0,016 : 0,08 = 0,2
8. «Кім алғыр» ойыны. Сергіту сәті.
1) 4 : 0,4= 0,1
2) 1,8 : 0,9 = 2
3) 2,5 : 0,5 = 5
4) 3,6 : 1,2 = 3
5) 5 : 0,1 = 50
6) 5,6 : 0,8 = 7
7)24 : 0,8= 30
8)8 : 0,08 = 100
9. Қорытындылау. Тест жұмысы
Есептеңдер ( 1 – 5 )
1) 6,8 : 1,7 =
А)4; В)0,4; С)0,04; Д)40
2)0,49 : 0,7 =
А)7; В)0,7; С)0,07; Д)0,007
3)6,4 : 0,4 =
А)11; В)1,1; С)16; Д)1,6
4)0,26 : 0,2 =
А)0,13; В)1,3; С)13; Д)130
5)0,72 : 0,1=
А)0,72; В)0,072; С)0,007; Д)7,2
Жауаптары: 1)А; 2)В; 3)С; 4)В; 5)Д
12. Үй жұмысы
№1428; Ережелерді оқу.
13. Бағалау
14. Қорытындылау.