Онды? б?лшектерді координаталы? с?уледе кескіндеу
Күні: 18.02.2017 жыл Пәні: Математика Сыныбы: 5
ТақырыбыОндық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу.
Мақсаты 1. Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу жайлы түсінік беру .
2. Координаталық сәуле арқылы ондық бөлшектерді салыстыра білу .
3. Жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдыру ережесін қолданып, деңгейлі есептерді шығара білу.
Күтілетін нәтиже 1. Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе жайлы түсіне білетін болады.
2. Координаталық сәуле арқылы ондық бөлшектерді салыстыра біледі .
3. Жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдыру ережесін қолданып, деңгейлі есептерді шығара алады.
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер «Сұрақ-жауап» , «Кім жылдам?», «Ойлан тап!» жұппен және жеке жұмыс
Қолданылатын ресурстар Оқулық, кестелер, сабаққа қажетті ресурстар.
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сыныптағы психологиялық ахуалды арттыру.
Шаттық шеңберін жасай отырып оқушыларды санау арқылы топқа бөлу Оқушының мұндағы мақсаты топтасу санау арқылы өз жұптарын тауып бір топ болып құралу
Сабақ кезеңдеріТапсырмаМұғалімнің іс-әрекетіОқушылардың іс-әрекетіБілу. Қызығушылықтарынояту«Сұрақ-жауап» әдісі Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диологқа түсіру. Үйге берілген тапсырмаларды тексеру.
Сұрақтар:
1. Жай бөлшектерді қалай қосады ?
2. Жай бөлшектерді қалай азайтады ?
3.Жай бөлшектерді қалай көбейтеді ?
4.Жай бөлшектерді қалай бөледі ?
2) Әр топ сұраққа жауап береді.
Үй жұмысын пысықтау.
Түсіну Оқулықпен жұмыс Жаңа сабақты бастамас бұрын, ой қозғау мақсатында берілген әдіс бойынша оқушылардың теориялық білімін тексеру, сол арқылы жұптық жұмыс ұйымдастыру.
А(0,75); В(1,25); С(1,5); D (1,75)-1181761661070
О
0,125
1,751
1,5А
В
1,25
0,25
0,3755
0,5
0,625
0,75
0,8755
C
D
000
О
0,125
1,751
1,5А
В
1,25
0,25
0,3755
0,5
0,625
0,75
0,8755
C
D
Ой қозғау.( сұрақ - жауап)
Бөлімі 10, 100, 1000 т.с болатын жай бөлшектерді қалай жазуға болады? (Жауабы:0,1; 0,01; 0,001 т.с.с)
2. Ондық бөлшектердің жазылуында үтірдің сол жағында қандай бөлік? (Жауабы: бүтін бөлік)
3. Екіден бір, төрттен бір, төрттен үш, бестен бір, оннан бір жай бөлшектерін ондық бөлшек түрінде қалай жазуға болады? (Жауабы:0,5; 0,25; 0,75; 0,2; 0,1)
4. Ондық бөлшектің соңына нольдерді тіркеп жазғаннан немесе алып тастағаннан ондық бөлшек өзгере ме? (Жауабы: Өзгермейді). Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаға нақты түрде жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу. Жұппен жұмыс жасау.
Қолдану «Кім жылдам?»
әдісі Тапсырманы жылдам орындау тәсілдерін түсіндіру. Оқушылар жекелей төмендегі есепті орындайды. Есепті орныдап болған соң, бірін-бірі бағалайды.
№726.
1) А(7,2) , В(7,7) , С(8,4) , D(8,9) , E(9,1) , F(9,6) .
2) А(0,66) , В(0,72) , С(0,75) , D(0,77) , E(0,84) , F(0,87) .
3) А(5,12) , В(5,19) , С(5,24) , D(5,26) , E(5,31) , F(5,35) .
4) А(9,764) , В(9,766) , С(9,778) , D(9,781) , E(9,784) , F(9,787) .
Оқушылардың мақсаты берілген тапсырманы дұрыс орындап, сұрақтарына өз ойларын қосу.
Сергіту сәті Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.
Талдау«Ойлан тап!»
әдісі Есептің кестедегі жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріптерді қойыңдар. Сонда сендер қазақтың ұлы математигінің атын оқи аласыздар.
5014789127451X
X
112784518890
О
А
0,4
000
О
А
0,4
№727.
467436533007F
F
392310834484E
E
319621336299D
D
243487539041С
С
151940738639В
В
47425771235142,5
2,5
48747018260439657661249392,1
2,1
41252378931432383961281801,7
1,7
33959289392615875081295400,8
0,8
24948341226631,3
1,3
№728.
1) 2,4<2,52) 13,13>13,133) 8,7<9,74) 16,375>16,3745) 100,05>9,056) 81,09<81,97) 0,4253<0,42558) 46,4646<46,4664Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, тақтаға шығып тапсырманы қорғау .
Жинақтау Өзіндік
жұмыс Оқушыларға деңгейлі тапсырмалар үлестіріледі, тапсырмаларды жекелей орындап, бірін-бірі бағалайды . Сол арқылы жұптық жұмыс жасату.
№730.
Өсу реті.
1) 3,3; 3,34; 3,4; 3,43 .
Кему реті.
2) 6,21; 6,2; 6,12; 6,1; 6,02.
№730. Төмендегі кестелерде 2002 жылғы мәліметтер бойынша әрбір облыстағы халық саны берілген:
р/с Облыс Халық саны
(мың адам) 1) Ең көп
халық саны 2) Ең аз
халық саны 2002 жылы
1) Халық саны 1 млн
адамнан артық 2) Халық саны 500 мың
адамнан артық
1 Ақмола 719,9 ∆2 Ақтөбе 669,7 ∆3 Алматы 1558,2 ∆∆4 Атырау 450,2 5 Шығыс Қазақстан 1485,5 ∆∆6 Жамбыл 980,6 ∆7 Батыс Қазақстан 602,6 ∆8 Қарағанды 1350,8 ∆∆9 Қостанай 938,8 ∆10 Қызылорда 606,6 ∆11 Маңғыстау 332,4 ∆12 Павладар 758,9 ∆13 Солтүстік Қазақстан 691,6 ∆14 Оңтүстік Қазақстан 2045,4 ∆∆∆Оқушылардың мақсаты берілген тапсырманы дұрыс орындап, сұрақтарына өз ойларын қосу.
Бағалау Өзін-өзі бағалау Бағалау парақшалары мен бағалау шкаласын беру Топпен және жеке өзін-өзі бағалайды
Үйге тапсырма№731, №732. Рефлексия Кері байланыс. Келесі сабақты жоспарлау. 1) Не білдік ?
2) Не үйрендік ?
3) Не қиын болды ?