Тарих п?нінен ашы? саба?ты? та?ырыбы ?ыпша? ханды?ы (ХІ-ХІІІ ?асырды? басы)
Сыныбы: 7 «А» Күні: Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы
Қыпшақ хандығы (ХІ-ХІІІ ғасырдың басы)
Мақсаты
Жалпы Қыпшақ хандығы туралы білу.
Күтілетін нәтиже
Қыпшақ хандығының қалыптасу алғышарттарын біледі.
Хандықтың қоғамдық құрылысын біледі.
Саяси жағдайы мен шаруашылығының даму барысын түсінеді
Керекті жабдықтар
Оқулық, презентация, карта
Қолданылған модульдер СТО, АКТ, Оқытудағы жаңа тәсілдер, Бағалау,
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері және тапсырмалар Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау
Психологиялық дайындық (3 мин) Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл- күйлерін сұрау. Сергіту сәті. «Би» Видеода көрсетілген биді қайталап билеу Мадақтау
Топқа бөлу
(2 мин) Сыныпты 5 топқа бөлу.
Оқушылар топқа бірігеді. Үй жұмысы
(5 минут) П.Карпин мен Г.Рубрук атты саяхатшылар туралы жинаған мәліметтерін талдау
Оқушылар өз түсінгендерін айтады. Жаңа сабақ
(25 минут) 1.«Миға шабуыл» (4 минут)
Өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар қою арқылы жаңа сабақ тақырыбын ашу.
Ұрақтардың артында жасылырған «Половшылар» сөзін тауып мағынасын ашу, тақырыпқа қатыстылығын анықтау.
2. Мәтінмен жұмыс.
Топтық жұмыс.(7 минут)
1-топ. Қыпшақтардың қоныстанған жерлері
2-топ. Этникалық құрамы
3-топ. Қыпшақ халқының қалыптасуы.
4-топ. Қоғамдық құрылысы
5-топ. Саяси жағдай ы
Қорғайды. (3 минут)
3. Картамен жұмыс
(топтық жұмыс)
(5 минут)
4. Зерттеушілік-әңгіме.
Топтық әңгіме
(6 минут)
1-топ. П.Карпини
2-топ. Ибн Баттут
3-топ. Петахья
4-топ. Әл-Омари
5-топ. Еврей саяхатшысы
Сұрақтарға дұрыс жауап беру арқылы жасырын сөзді табу, мағынасын ашу, сабаққа қытыстылығын түсіндіру.
Берілген топтық жұмысты топта орындайды, талқылайды. Оқушылар өздеріне берілген тапсырмаларын, түсіндіреді, қорғайды
Оқулықтан және интернеттен осы саяхатшылардың қыпшақ хандығының шаруашылығы туралы жазбаларын іздеу, зерттеу, түсіндіру.
Қорытынды 5 минут Үй жұмысы 5 минут Тест құрастырып келу. Тақырыпты мазмұндау.