Урок економіки Ресурси для виробництва товарів та надання послуг (2 клас)
62864-110490Відділ освіти виконкому Саксаганської районної у місті ради
Криворізька спеціалізована школа І – ІІІ ступенів № 70
Урок економіки, 2 клас
“Ресурси для виробництва
товарів та послуг”
5715635
Вчитель початкових класів КСШ № 70
Кисіль Марина Вікторівна
перша категорія
Кривий Ріг – 2016
УРОК ЕКОНОМІКИ
2 клас
Тема: Ресурси для виробництва товарів та послуг
Мета:
дати розуміння поняття «ресурси для виробництва товарів та послуг»,
ознайомити учнів із їх класифікацією, показати на прикладах види ресурсів;
формувати комунікативну (уміти формувати власні думки усно, чути і розуміти інших, учитися працювати в парі, групі, оцінювати себе та товариша, формулювати власну думку та позицію), регулятивну (уміти висловлювати власне судження, оцінювати правильність виконання власної роботи), пізнавальну (уміти орієнтуватися у власній системі знань: робити висновки з вивченого раніше, знаходити відповіді на питання, життєвим досвідом та інформацією, отриманою на уроках), предметну ( вибирати на слух ресурси та розподіляти їх на групи за видами) компетентність;
виховувати бережливе ставлення до ресурсів, навколишнього середовища відповідальність за результати своєї діяльності, почуття товариськості, емоційну стриманість.
Форми і методи:«Асоціативний кущ», «Незакінчене речення», групова, фронтальна робота; інсценізація; практична робота,ігрові технології ; інформаційно-рецептивний, дослідницький метод.
Обладнання: «Робочий зошит з економіки» О.Варецької, 5 видів гольниць, картки оцінювання, правила роботи в групах, «асоціативний кущ», таблиці «Ресурси для млинців», «Види ресурсів», ілюстрації ресурсів, маски казкових героїв, аудіозаписи.
Тип уроку:
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ (3 хв)
Урок економіки зараз у нас,
Уважними,активними будьте весь час,
До гостей наших ви привітайтесь,
Тихенько сідайте й за роботу приймайтесь!
На уроках економіки ми з вами працюємо в групах. Взявшись за руки, передайте часточку тепла вашого серця своїм друзям по групі. (Діти беруться за руки та передають тепло, потискуючи руку один одному).
1. Емоційна хвилинка
Бачу, що ви налаштувались на роботу та маєте гарний настрій. На уроках економіки ми вчимося оцінювати свої відповіді роботу самостійно. На партах у вас лежать молодчинки.
Даю вам молодчинки із долоньками малими,
За правильні відповіді нагороджу вас ними.
– Отже, за кожну правильнувідповідь і вірно виконане завдання берете собі молодчинку.
Для того, щоб робота йшла продуктивно, давайте повторимо правила роботи в групах за якими ми працюємо на кожному уроці. Я буду називати вам незакінчене речення,а ви продовжите його.
2. Правила спілкування в групах
Говорити ….(по одному).
Хочеш відповісти-підніми…( руку).
Говорити за …(темою уроку).
Поважати ….(думку іншого).
Не витрачати ….( марно час).
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (3хв)
1. Фронтальне опитування
Діти, давайте пригадаємо, щоб людина могла повноцінно жити, вона повинна задовольняти свої…(потреби)
Що необхідно для того, щоб задовольнити потреби? (Блага)
Яку назву мають блага, які дає природа як дар,у готовому вигляді, без участі людини.(Дарові-безкоштовні)
Як називають блага, які людина виконує не для себе, а для інших та отримує від цього задоволення, щастя. (Духовні)
Як називаються блага, які людина спеціально виготовляє для задоволення своїх потреб? (Економічні)
Що є економічними благами? (Товари та послуги)
Що таке товар? (Предмет, який спеціально виготовляють для продажу)
Що таке послуга?(Справа, діяльність)
2. Асоціативний кущ
ІІІ.СТВОРЕННЯ ПРОБЛЕМНОЇ СИТУАЦІЇ ТА ШЛЯХИ ВИХОДУ З НЕЇ (2хв)
До класу заходять герої попереднього уроку: котик Мурчик та Жабка.
Доброго дня , друзі!Як я рад вас всіх бачити! Спасибі,що допомогли мені зібратися на відпочинок. Серед усіх речей я найбільше люблю цей надувний круг і не розстаюся з ним ні на хвилину. Я навчився плавати і такий вдячний продавцеві, що зробив цей круг!
Ні, котику, продавець цей круг не робив,-сказала Жабка. Його зробили на іграшковій фабриці.
Невже?А з чого?-здивувався Мурчик.
Круг зробили з ресурсів, – підказала Жабка.
А що таке ресурси? – ще більше здивувався котик.
IV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАДАЧ
Сьогодні на уроці ми дізнаємось, що таке ресурси та їх види; навчимося їх розрізняти та наводити приклади.
Дізнатися, що таке ресурси, нам допоможуть завдання зошита.
V.РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКА(15 хв)
1. Бесіда
Тож за що був вдячний котик продавцеві?(За надувний круг)
Чи був правий котик з приводу того, що продавець зробив надувний круг?(Ні,не правий)
Де зробили круг?(На іграшковій фабриці)
А що ж Мурчик?
А щоб зробити такий гарний круг,треба багато ресурсів?-спитав котик.
Авжеж,– відповіла Жабка.
Його зроблено з гуми. Гума-це теж ресурс?-запитав котик.
Безумовно, але однієї гуми замало.
Друзі, а як ви думаєте, що ще використовували при виготовленні круга?(Клей, ножиці, спец. машину, яка склеює гуму,треба , щоб хтось придумав дизайн круга та виготовив його)
Все це ресурси.
Давайте перевіримо хід нашої думки, прочитавши правило. (Діти читають правило на с.39)
Правило. Все те, що необхідно для виготовлення товарів та послуг, називають РЕСУРСАМИ.
І вони бувають різними. –відповіла Жабка.
А щоб зрозуміти, які саме, – сказала Жабка, –пропоную тобі відгадати, з яких ресурсів зробила моя матуся оці млинці.
2. Виконання завдань в зошиті
Давайте звернемось до Завдання 1 в зошиті та допоможемо звірятам вирішити це завдання:
Звірі в школу не ходили,
Економіку не вчили.
Звірятам ви допоможіть,
Ресурси хвилинку в групах обговоріть
Та разом в зошит їх запишіть.
МЛИНЦІ
Борошно Пічка,газ
Молоко,яйця Сковорідка
Сіль,цукор Мама, бабуся
Дякуємо, друзі, за допомогу!Підемо і ми навчатися економіці.(Звірята уходять)
Давайте ми разом відпочинемо та підготуємо наші ручки до приготування млинців.
Руханка
«Миємо руки»
Узяли духмяне мило,
(ритмічно потираємо долоні, наче миємо руки.)
Добре руки з ним помили.
Полетіли від води
Бризки з рук туди-сюди.
(Пальці стиснути в кулачок,
потім з силою випрямити їх,
наче струшуючи водичку.)
Рушничок я свій беру.
(Енергійні рухи імітують почергове
витирання кожної руки рушником.)
Швидко ручки обітру.
Насметані, на яйці
(По черзі торкатися
поверхні столу тильною
стороною кисті руки і долонею.)
Тісто зробим на млинці.
Напече нам мама їх,
Гаряченьких та смачних!
Молодці, ви-справжні мамині помічники. У мене для вас є сюрприз. Дасте відповіді на моє питання і він з’явиться.
У кожній родині є найрідніша, найдобріша людина. Хто це? (Мама)
А що вміють робити мамині руки?(Шити,прасувати,готувати,пришивати ґудзики,прибирати…)
До класу входять мами з гольничками в руках
3. Підводка до виходу матусь ( звучить інструментальна мелодія)
Все вміють мамині руки. Наші мами, як ґудзики-все на них тримається. Завжди прийдуть на допомогу. І зараз вони поруч з вами, ще й принесли із собою чарівні гольнички. Цікаво?
Матусі, проходьте до кожної групи та допоможіть нашим другокласникам.
VI.ПРАКТИЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ(7 хв)
1. Робота в групах
Роздивіться, будь ласка гольнички. Які вони чудові! Обговоріть, з яких ресурсів вони виготовлені. У кожної групи на парті є листочок, на якому записані різні ресурси. Знайдіть тількі ті, які були використані для пошиття вашої гольниці. Зайві – викресліть. На виконання завдання –1 хвилинка.
Якщо для виготовлення вашої гольниці були використані ті ресурси, які я назву – плесніть в долоньки:нитки,голка,тканина,вата,ножиці,ґудзики, бісер, стрічка, прикраси, банка, кришка, деревина, липка стрічка.Подумайте, чи всі ресурси , які я назвала, були використані однаково для кожної гольниці?(Ні,не однаково)
Одні можна використати один раз, а інші – багато разів.
2. Виконання завдань в зошиті
Перейдемо до завдання 2 в зошиті
Розподіліть ресурси за групами та запишіть їх.
Назвіть, які ресурси використовують один раз:тканина, вата, нитки, картон.
Назвіть, які ресурси використовують багато разів:голка, ножиці, бісер, ґудзики, банка, кришка, стрічка.
Висновок. Отже, для виготовлення будь-якого товару необхідні ресурси. Одні використовують тільки раз, інші-багато разів.
Давайте звернемось до правил у зошиті. (Діти читають правило на с.40.)
Правило. Ресурси, з яких щось виготовляли і їх використовують 1 раз-Природні.
Природні – тканина,вата,нитки,картон, деревина.
Правило. Ресурси, якими майстрували. Вони створені людьми;їх використовують багато разів-Капітальні.
Капітальні – голка,ножиці.
Правило. Той, хто працює-Трудові ресурси.
Правило. Думка зробити товар-Підприємницька ідея.
VII.ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО (3хв)
Давайте разом закріпимо набуті знання. Та пограємо в гру «День-ніч». ( На слово «ніч» діти закривають очі,та кладуть голову на руки. Учитель називає один з видів ресурсу. На слово «день» діти відкривають очі,піднімають руку та відповідають.) Вода,каміння,дерево,ножиці,молоток,лопата,,шофер,вчитель,лікар,ідея,думка.
Подумайте,чому природні ресурси найчастіше використовують тільки 1 раз?(Вони не відновлюються, не можуть з’явитися самі знову. Знищення дерев, забруднення води і повітря;нераціональне використання корисних копалин,на відновлення яких необхідно багато мільйонів років, тому їх вважають невідновними.)
VIII. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ (1хв)
Урок добігає кінця. Давайте підведемо підсумок того, про що ми говорили, про що дізналися. А зробимо це так:
Якщо ви запам’ятали, що необхідно для виготовлення товарів та надання послуг-підніміть великий пальчик.
Якщо ви згодні, що ресурси бувають природними, капітальними,трудовими – підніміть вказівний пальчик.
Якщо ви чесно оцінювали себе на уроці – підніміть середній пальчик.
Якщо вам подобається працювати в групах – підніміть безіменний палець.
Якщо вам сподобався урок – підніміть мізинчик.
Молодці, а тепер поплескайте собі за роботу на уроці.
Чи є сьогодні діти, які не отримали жодної молодчинки? Якщо – ні,тоді урок пройшов не марно.
IX.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
-Допоможіть Зайчикові знайти ресурси, щоб отримати багатий урожай солодкої моркви та запишіть їх.