Конспект уроку з курсу Початки економіки
Криворізька спеціалізована школа № 9
з поглибленим вивченням економіки,права та іноземних мовУрок
з курсу «Початки економіки»
«Ринок. Товар. Гроші.»
Вчителя початкових класів КСШ №9
Кочерги Наталії Миколаївни
2013 – 2014 навчальний рікТема: Ринок. Товар. Гроші.Мета: дати уявлення про товар, гроші, ринок, розвивати вміння узагальнювати поняття (овочі, товар); виховувати ціннісне ставлення до праці, до результатів праці.
Обладнання: кубик – рубик, кошик, гроші, цінники, прилавок, розмальовки, кольорові олівці.
Хід урокуІ. Організаційний момент.? (Слайд № 1)
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Вчитель
У старому лісі жили-були Заєць Коська, зайчиха Тоська, та було у них двоє маленьких зайченят: донька Білявка та синочок Пухнастик. Вони жили дружно, допомагали один одному. Жили вони в маленькій хатинці із гілочок. Хатинка стара, маленька, тісна, промокає. Віконця навіть не зачиняються. І вирішили зайці побудувати собі нову хату, міцну і простору, у затишнім місці, щоб ні вовк, ні лисиця, ні сова не турбували. Так і зробили. Побудували кам’яний будинок за порадою сусіда Їжачка. В збудований новий дім сім’я зайців зробила стіл із сосни, яка похилилась після бурі. Красивий зручний стіл поставили посередині хати, щоб самим обідати і гостей пригощати. Влітку за будиночком тато Коська скопав город, мама Тоська посіяла насіння і висадила розсаду. А восени, завдяки працелюбності, правильному розподілу праці, родючій землі та сприятливій погоді, вся родина зайців зібрала багатий урожай овочів. Аж 29 рослин.
Діти, а що треба зайцям, щоб виростити аж 29 рослин?
Діти
Це ресурси.
Вчитель
А що таке ресурси?
Діти
Все те, що необхідно для виготовлення товару.
Вчитель
Які бувають ресурси?
Діти
Ресурси бувають природні, економічні та трудові.
Вчитель
Які природні ресурси потрібні були зайцям?
Діти
Це земля, вода, насіння, сонце.
Вчитель
Які економічні ресурси потрібні були зайцям?
Діти
Це лопата, граблі, сапка, відра, лійка.
Вчитель
Які трудові ресурси потрібні були зайцям?
Діти
Це праця зайців
Вчитель
Давайте розфарбуємо їх і гостям покажемо. Нумо, до роботи, будь ласка. (Діти розфарбовують овочі.)
Вчитель
Так, давайте наповнимо корзинку рослинами, які зібрали зайці? Але, спочатку, відгадайте, діти.
Сам червоний, а чуб зелений. (Буряк)
Сидить Марушка
В семи кожушках,
Хто її роздягає,Той сльози проливає. (Цибуля)
Без рук, без ніг, а пнеться на батіг. (Квасоля)
Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі. (Морква)
Вузлата, листата, а росте головата,
На одній нозі стоїть, сто сорочок на ній. (Капуста)
А ще солять, маринують,
Та на зиму консервують.
Здогадався вже, дружок,
Хто я?.. Мабуть,.. (огірок).
Я кругленька, червоненька,
З хвостиком тоненьким.
На городі мене рвуть
І до столу подають. (Редиска)
До сонця я підхожий
І сонце я люблю,
За сонцем повертаю
Голівоньку свою. (Соняшник)
Один «плід» ми їли, їли...
Вчотирьох за стіл сідали,
Ледве-ледве подолали,
Півгодини смакували,
Розстебнули пояски,
Ще й залишились скибки.
Щоб не було дивини,
Скажем: їли ...(кавуни).
Стоїть собі літечком
На городі тіточка,
Світлокоса, білозуба,
А на ній зелена шуба. (Кукурудза)
Хвилинка відпочинку
Виростем великими (діти стають на пальці ніг, руки вгору).Овочів нарвемо, (імітують зривання овочів обома руками).В кошики великі (розводять руки в сторони).
Ми їх складемо. (показують на кошик із зібраними овочами).
ІІІ. Створення проблемної ситуації.
Вчитель
Побачили зайчики, що овочів їм вистачить на всю зиму та ще й багато залишиться. І що ж з ними робити? Точну відповідь найдемо у продовженні казки. Тож вмощуйтесь зручненько та слухайте уважненько.
Зайчиха
Давайте віднесемо на ринок і продамо!
Донька Білявка і синок ПухнастикДавайте! Мамо, а що таке «ринок»?
Зайчиха
Діти мої, ринок – місце купівлі та продажу товарів.
Донька Білявка і синок ПухнастикТак, ходімо скоріш!
Зайчиха
Ой надіну я сережки
І добре намисто,
Та піду я на ринок
В неділю до міста.
Білка (забігає)
Позривала я, сусідко,
З ліщини горішки.
Понесу їх продавати
На наш ринок пішки.
Зайчиха
Ходім, подруго, на базар
Та продамо свій урожай.
Заєць
От і добре. Гайда всі за мною на ринок. А ось і ринок. Виставляй скоріш свій урожай.
Білочка
Купуйте, господарі, лісові горішки.
В них вітамінів зовсім не трішки.
Зайчиха
Якщо купите капусту, В животі не буде пусто.
Страви різні приготуєте
І знайомих почастуєте!
Донька Білявка і синок ПухнастикЗнають всі - дорослі й діти:
Як не хочеться хворіти,
Треба з'їсти цибулину
Від застуди і ангіни.
Заєць
Морква добра, соковита, Вітамінами налита, Їсти будете весь час, Буде ясний зір у вас.
Вовк (підходить вовк, потирає руки)
О, ти хто?
Заєць (полохливо)
Я-я-я продавець.
Вовк
Хто, хто, хто? Я такого не знаю.
Заєць (полохливо)
Продавець – той, хто продає товар.
Вовк
Тоді я покупець. Покупець – той, хто купує товар.
Заєць
Що? Товар? Який товар?
Вовк (хоче взяти коровай)
Так продавай!
Заєць (перехоплює і пропонує ведмедю)
М-м-м… Це вам! (Ведмідь перехоплює коровай)
Вовк (помахує пальцем)
Ну, заєць, постривай! (Вовк тікає)
Їжачок
А чи знаєте ви, як називається те, що у ваших кошиках?
Зайці
Овочі.
Їжачок
Так, справді, це овочі. Але це відтепер і товар.
Зайці
Чому?
Їжачок
Товар – все, що можна купити і продати. Тому всі овочі, які ви виростили і тепер вирішили продати на ринку, це є товар.
Білка
А якщо я зібрала жолуді, зробила намисто й про-дала його, воно теж товар?
Їжачок
Авжеж. А якщо це товар, в нього має бути ціна. Вам треба її встановити.
Білка
А що таке ціна?
Їжачок
Ціна- кількість грошей, яку потрібно сплатити, щоб придбати 1одиницю ( шт., кг, л) товару. Ціна має бути на ціннику.
Білка
Ой-ой-ой! Де ж цінника взяти?
Заєць
Сусідонько, щоб ти робила без мене? На, тобі, цінник та не переймайся.
Хвилинка відпочинку
Жив собі я в бузиновій хатці. (руки над головою скласти, як дах)
Мився з миски, (руки, як при умиванні)
Спав на канапці, (руки під щоку)
Мав кожуха (погладити кожух руками зверху вниз)
І сіренькі капці. (нахилитися і доторкнутися до «капців»)
Сіяв моркву, редьку і капусту, (руки сіяча)
Щоб не було в животику пусто (погладити по животику круговими рухами)
І в коморі щоб лежало густо. (руками показати велику купу урожаю)
Вчитель (дістає гаманець)
Діти, що це таке: 1 грн, 50 коп., ... ?
Діти
Це гроші.
Вчитель
Так, ви їх добре знаєте, бо користуєтесь, купуючи в їдальні піцу, котлету в тісті, булочки.
Гроші – зручний, універсальний товар, як плата за товар.
Діти, гроші бувають паперові (купюри). Ось вони. Вони легкі, але їх і легко порвати. Ось, так. (перериває аркуш паперу.) Тому ними користуватися треба обережно.
Ще є гроші метелеві (монети). Ось вони. Вони важчі за купюри, але надійніші. Навіть зайчиськові з його гострими зубами не подолати. Ану, косоокий, спробуй! (Заєць кусає монету, але нічого в нього не виходить) Ось, бачиш, які вони міцні. Міцніші за більчині го-рішки.
Якщо придивитись до монети, то можна побачити лицевий бік з одиницею, який називається аверс і зворотний бік з тризубом, який називається реверс.
Ой, яка я необачна, впустила монетку. Діти, цікаво, якою стороною вона впала. (Діти підходять, дивля-ться, відповідають)
Діти, а чи все можна купити за гроші? (Ні!)
Що не можна купити за гроші? (Здоров’я) Чому? (Його можна згубити курінням, алкоголем, наркотиками. А щоб цього не сталося, треба вести здоровий спосіб життя. Недарма в народі кажуть: «Здоров’я – найдорожчий скарб. Здоров’я треба берегти змолоду.»)
А що ще не можна купити за гроші? (Друзів)
Чому? (А щоб зберегти друга, треба ніколи не хитрувати, не брехати, не ображати. Дружбою треба дорожити.)
III. Підсумок уроку.
Вчитель
Діти, пора підсумувати все, що почули та побачили. Цікаво, кому першим пощастить відповіда-ти: хлопчикам чи дівчаткам? Щоб не сперечатися, кинемо монету. Якщо монета впаде стороною аверс, то відповідати будуть дівчатка. А якщо монета впаде стороною реверс, то пощастить хлопчикам. Домовились? От добре. (Кидання монети) А допоможе нам чарівний кубик – рубик. Тож, раз, два, три - гру почали.
Що таке ринок? Перевіримо. (Слайд № 2)
Хто такий продавець? Перевіримо. (Слайд № 3)
Хто такий покупець? Перевіримо. (Слайд № 4)
Що таке товар? Перевіримо. (Слайд № 5)
Що таке ціна? Перевіримо. (Слайд № 6)
Що таке гроші? Перевіримо. (Слайд 7)
Як називаються паперові гроші? Перевіримо. (Слайд № 8)
Як називаються металеві гроші? Перевіримо. (Слайд № 9)
Як називається лицевий бік монети з одиницею? Перевіримо. (Слайд № 10)
Як називається зворотний бік монети з тризубом? Перевіримо. (Слайд № 11)
Вчитель
Молодці! От і казочці кінець, а хто слухав – молодець. За старанність на уроці, я пригощу вас гостинцями. І тобі дам, і тобі дам, і тобі.
Вовк (підбігає і просить)
А мені?
Вчитель
А тобі не дам. Ти хатки не будував - раз, стіл не виготовляв - 2, город не копав - 3, на ньому не сіяв насіння та розсаду - 4, багатий урожай не збирав - 5. (Вовк плаче та йде геть)
Вчитель
Жаль Вовка. Але недарма в народі кажуть: «Хто не працює, той і не їсть». А вам, як і обіцяла, дам чарівну монету. Бо якщо загадаєте про себе бажання, то воно обов’язково здійсниться. (Роздача копійок дітям) О, мені теж дісталася монета. Цікаво, що ж мені загадати? Я знаю, що я загадаю. Ось, послухайте! (Слайд № 12) Хай насняться вам гарні сни та щоб потім здійснилися вони. А щоб запам’ятати цю мить, сфотографуймося на згадку.
(Фото на згадку)