Саба? жоспары информатика п?нінен та?ырыбы меншіктеу операторы
Сабақтың мақсаты: А) FREE PASCAL тілінде меншіктеу операторы жазылған өрнектердің мәні есептеп, оны айнымалыға меншіктеуді үйрену.Ә)Топтық жұмыс жүргізіп, оқушылардың сабаққа белсенділігін , қызығушылығын арттыруБ) тест жұмыстары мен тапсырмалар арқылы оқушылардың білімін ашық түрде бағалау. Күтілетін нәтижелер А) Паскал тілінде меншіктеу операторының жұмысын , Паскал тілінде бағдарламада жазылуын үйренеді.Ә) Топтық жұмыс жасау арқылы бір-біріне сыйластық қатынаста болып, сабақта белсенділік танытады.Б) Оқушылар өздерінің тобына берілген тапсырмалар мен тест жұмыстарын бас бармақ және түрлі түсті жапсырғыш арқылы бағалайды. . Оқыту әдіс тәсілдері. «Мен саған, сен маған» сұрақ- жауап, постер , тест жұмысы, бағдарлама құру және оны қорғау, «дамино» ойыны Ресурстар: Түрлі түсті лента, тест парағы, АТК, үлестірмелі парақ(дамино ойынының), плакат, фламастер, жапсырғыштар(түрлі түсті)Сабақ барысы1 Ұйымдастыру кезеңі 1 минут. Оқушыларды түгелдеу, оқу- құралдарын тексеру.Сабаққа дайындығын бақылау2 Сергіту сәті.Оқушылар бірін- бірі бағалайды. Бас бармақпен. 1-минут«Мен саған, сен маған» оқушылардың бір- біріне сұрақ- жауабы.3 Оқушыларды топқа бөлу
І топ «Енгізу» тобыІІ топ «шығару» тобыІІІ топ «блок- схема» тобы 1-минут4 Постермен жұмысОқушы жұмыстарын бағалауБас бармақ арқылы Әр топ топ басшысын сайлап, өздерінің аттарын қорғайды.І топ «Енгізу» тобыІІ топ «Шығару» тобыІІІ топ «Блок- схема» тобы плакатқа пламастермен өз жұмыстарын топ болып жазып, бір оқушы қорғайды.10- минут5 Жаңа сабақ.Интерактивті тақтамен презентация арқылы түсіндіру. Меншіктеу операторы . Жазылған өрнектердің мәні есептеп, оны айнымалыға меншіктеу үшін қолданылады. Өрнек мәнінің типі айнымалының типіне сәйкес келуі тиіс. Литерлік, символдық айнымалылардың мәндерін апостроф арқылы меншіктеу керек.Жазылу үлгісі :: = := - меншіктеу белгісіАйнымалының мәні өрнектің есептелген сан мәніне тең болуы тиіс.Х:=4. 5; У:= sgr (a) + sgr (b ) ; d:=sgr(b)-4*a*c ; 10 минут6 Топпен жұмысыҮш топқа тапсырма.Есептерге бағдарлама құру,Оқушылар жұмыстарын бағалау.Бас бармақ арқылыІ топ «Енгізу» тобы физикалық есеп. Жүрілген жол және оған кеткен уақыт берілген. Жылдамдықты табу.Паскаль тілінде программа құрып, енгізу операторы мен меншіктеу операторын көрсету. №1 ύ=s/tProgram jul;Var s,t, ύ: real;Begin readln ( s,t) ;ύ:=s/t;Writeln (‘ύ=’, ύ);End.ІІ топ «Шығару» тобыТөртбұрыштың ауданын тап. Екі қабырғасы берілген. Ауданын табу. S:=a*b№2 Program aud;Var a,b, s: real;Begin readln ( a ,b ) ;S:=a*b;Writeln (‘S=’, S);End.ІІІ топ «Блок- схема» тобы№3 Үшбұрыштың периметрін табу. Үш қабырғасы берілген.Р:= a+b+cГеометриялық фигураларады пайдалану14 минут7 Тест жұмысы.Оқушылар жұмысын бас бармақ және түрлі жапсырғыш арықылы бағалау.
Паскаль тілінің дұрыс жазылған меншіктеу операторы белгісін көрсетіңіз :А) = Ә) := Б) >=2. Паскальда шығару операторы А) Read ; readln Ә) write ; writeln Б) Begin3. √х Паскаль тілінде жазылуыА) sqrt (x) Ә) sqr (x) Б) ABS (X)4. IХI х- тің модулі Паскаль тілінде жазылауыА) sqrt (x) Ә) sqr (x) Б) ABS (X)5. Х² Паскаль тілінде жазылуы:А) sqrt (x) Ә) sqr (x) Б) ABS (X)6. Блок схемада енгізу шығару операторын қандай геометриялық фигурамен белгілейміз.А) Ә) б) 3 минут8 «Дамино ойыны» Үш тілді меңгерейік. Қазақ, орыс, ағылшын тілінде сөздіктерді бір- біріне сәйкестендіріп құру.құруЕгер, шығару, енгізу, шығу, соңы, әзірше Пока, если, вывод, выход, ввод, конецWhile , IF, WRITE, READ, EXIT, ENDӘр оқушы оператордың қазақшасын, орысшасын, ағылшын сөздерді тауып, үлестірме парақтарын тізбектей орналастыру3 минут9 ҚорытындылауСұрақтар арқылы : 1.Меншіктеу операторы Паскаль тілінде қалай жазылады?2.Паскаль тілінде қате жолды тексеру үшін. 3.Паскаль тілі қай жылы пайда болда? (1975ж)4. Паскаль программалау тілінің алғашқы нұсқасын кім жасады?( 1968ж Стэнфорд университетінің информатика кафедрасының профессоры : Никлаус Вирт жасады.5. Енгізу шығару операторлары. (WRITE, READ)2 минут10 Үй жұмысы. Меншіктеу операторы. Үшбұрыштың ауданын табу прораммасын құрып келу. 1 минут Рефлексия1. Бүгінгі сабақта сіздер үшін не қызықты болды?2. Бүгінгі сабақта не қиын болды?3. Қандай ұсыныс-тілегіңіз бар?