Конспект урока: Ас?орыту ж?йесі, ас?орытуды? ма?ызы.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Күні 12.02.2016ж. Сабақ№44
Биология 8-сынып Сабақтың тақырыбы: Асқорыту жүйесі, асқорытудың маңызы.
Сілтеме Оқумен оқудағы жаңа тәсілдер(МАН40-42 беттер),диалог арқылы сыни тұрғыдан ойлануды дамыту.( МАН 50 бет, Александер (2001,2008). Диалогтік оқыту, оқыту үшін бағалау ж/е оқуды бағалау. ( МАН -59 б) . Биология ,8 сынып оқулығы
Мақсаты Оқушылардың адам денесіндегі асқорыту жүйесі, оның мүшелері туралы, асқорытудың адам үшін маңызы туралы айта отырып, оқушылардың ой өрісін, ойлау және есте сақтау қабілеттерін дамыту; оқушылардың өзара әрекеттесу дағдыларын дамыту, ынтымақтастыққа, салауатты өмір салтына тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже Оқушылар асқорыту жүйесінің мүшелері, олардың құрылысы мен қызметі туралы біледі,өзін-өзі реттей алады,топпен жұмыс жасай алады,бірін-бірі бағалауға үйренеді.
Көрнекілігі интербелсенді тақта, кесте тапсырмалар, суреттер, қима тапсырмалар
Ұйымдастыру кезеңі
(2 мин) Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, даярлығын тексеру, ынтымақтастық атмосферасын құру, асқорыту мүшелерінің суреттері арқылы топқа бөлу.
Үй тапсырмасын сұрау (5 мин) Тыныс алу жүйесі туралы өздері дайындап келген 5 сұрақ арқылы әр топ бір-біріне сұрақ қояды.
Білім Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Модуль
Түсіну
(12 мин) Оқушылардың сабаққа қызығушылықтарын ояту үшін көпір сұрақтары қойылады:
1.Балалар, алдарыңда тұрған суреттерде не бейнеленген?
2.Ол суреттерді біз қалай топтастыра аламыз?
3.Олардың барлығы қандай жүйеге жатады?
Сабақтың тақырыбы айқындалып, мақсаты түсіндіріледі.
Интерактивті тақтадан асқорыту жүйесі туралы бейнеролик көрсетіледі.
Әр топта кітаптағы мәтінмен танысып, Джигсо әдісі бойынша жұмыс істеледі де, әр топқа бөлек тапсырмалар беріледі.
1-тапсырма:
1 топқа:
Асқорыту жүйесі туралы кластер құру
2 топқа:
INSERT – «Түртіп алу» стратегиясын падаланып,«V»- білемін, «-» мен келіспеймін, «+» -мен үшін жаңалық, «?» - түсінбеген сұрақтар бар « деген кесте құрайды.
3 топқа:
Асқорыту жүйесі мен тыныс алу жүйесінің айырмашылықтары мен ұқсастықтары туралы Венн диаграммасын құрау
Көпір сұрақтар қою
Әр топқа тапсырманы береді;
Топтық тапсырма, деңгейлік және жас ерекшелігіне байланысты тапсырма береді
Сабақтың тақырыбын айқындау
Топпен жұмыс жасай отырып, зерттеу жұмысын жүргізеді.
Топпен жұмыс жасай отырып, зерттеу жұмысын жүргізеді.
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер Топпен жұмыс.
Жеке жұмыс.
Диалогтік оқыту, сұрақ қою
Оқытуды басқару және көшбасшылық
СТО
АКТ- ны пайдалану. (интерактивті тақта, ноутбук)
ОүБ және ОБ
Диалогтік оқыту, сұрақ қою
АКТ- ны пайдалану. (интерактивті тақта, ноутбук)
Қолда
ну
(7 мин)
2-тапсырма:
А)Сәйкестендіру тест(әр топқа бөлек)
Ә)Биологиялық есептер шығару
Топтық тапсырма, деңгейлік және жас ерекшелігіне байланысты тапсырма береді. Сергіту сәті 2 мин Талдау, жинақ
тау
(7 мин) «Ақиқат-жалған» тұжырымдарын анықтау (жұптық жұмыс, бір-бірін тексереді)
Сурет арқылы асқорыту мүшесін анықтау , қысқаша түсінік беру (тақтадан көрсетіледі) Визуалды айғақтармен жұмыс
Сонымен, бүгін сабақта не үйрендік? Оқушылар тақырыпты қорытындылайды. Бағалау
(5 мин) Бағалау парағын топ басшысына бағалату. Топ мүшелерінің қойған бағаларымен салыстыра отырып бағалайды. Топ басшылары бағалау парағындағы топ мүшелерінің бағасын оқиды. ОүБ және ОБ
Рефлек
сия (кері байла
ныс 3 мин) Оқушылар мадақтау сэндвичі арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлері туралы ойларын айту Оқушылар өздерінің ой-пікірлерін айтады Оқытуды басқару және көшбасшылық
Орындауға арналған тапсырма
лар
(2 мин) «Менің денсаулық сақтаудағы қолданатын әдістерім» эссе жазу Үй тапсырмасын береді Үй жұмысын белгілеп алады
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Тексерілді:
«И.Ф.Халипов атындағы №1 мектеп жасына дейінгі
шағын орталығы бар жалпы білім беретін орта мектебі»
мемлекеттік коммуналдық мекемесі

тақырыбында аудандық семинарда
8 «а» сыныбымен өткізілген
ашық сабақтың жоспары
Биология пәні мұғалімі: Шарипова Н.Т.
2015-2016



Шаттық шеңбері Постер қорғау Визуалды
айғақпен жұмыс

Венн диаграммасын Топтық жұмыс «Ақиқат-жалған»
құру
Суреттер сөйлейді Қорытындылау Бағалау
Рефлексия