Онды? б?лшектерді азайту (5 сынып)
Бекітемін:
Сабақ№: 135
Күні: 23.02.2016ж
Сынып: 5 «В»
Пән: математика
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді азайту.
Сабақтың мақсаты:
А) білімділік: Оқушылардың ондық бөлшектерді азайту жөніндегі білімдерін кеңейту, толықтыру, өзіндік ізденсітерін қалыптастыру
Ә) дамытушылық: Оқушыны ұқыпты тыңдауға, сұрақтарға нақты жауап беруге, практикамен ұштастыруға үйрету, ой қабілеттерін дамыту.
Б) тәрбиелік: Оқушыларды көпшіл болуға үйрету, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру жеке және ұжымдық
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, таратпа материал, оқу құралдары, деңгейлік тапсырмалар
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру
Оқушыларды түгендеп, сабаққа зейіндерін аударту.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру:
Үйге берілген тапсырма
№367
Үшбұрыштың қабырғалары 2,1см, 3,12 см, 2,78 см берілген. Үшбұрыштың периметрін табыңдар.
см
P=a+b+c=2,1+3,12+2,78=8 см
Сұрақтар:
І слайд
1) Ондық бөлшектер қалай қосылады?
2) Ондық бөлшектерді қосуда қосудың қандай қасиеттері орындалады?
ІІ слайд.
Бес бүтін оннан екі 5,02
Т 5,2
А 5,002
П
Ноль бүтін мыңнан сегіз 0,008
З 0,08
Е 0,8
У
Үш бүтін мыңнан жиырма бес 3,25
Д 30,25
В 3,025
А
Он алты бүтін жүзден бес 16,005
А 16,5
Е 16,05
Й
Он сегіз бүтін жүзден сегіз 18,8
Ш 18,08
Т 18,008
В
Бес бүтін онмыңнан он бес 5,0015
У 5,015
Р 5,15
И
ІІІ Жаңа сабақ
Ондық бөлшектерді азайту үшін:
1) азайғыш және азайтқыш бөлшектердің ондық таңбаларының санын теңестіру керек;
2) ондағы аттас разрядтар бірінің астында бірі тұратындай (үтірдің астына үтір тура келетіндей) етіп жазу керек;
3) разрядтар бойынша азайтып, айырмадағы үтірді азайғыш пен азайтқыштағы үтірлерге тура келтіріп қою керек.
1 мысал:
-
2˚ мысал 17,23 – 8,45 = 8,78.
-
3˚ : ондық таңбалар саны әртүрлі болса, нөлдер тіркеп жазу.
мыс: 32,85 - 3,675 = 32,850 - 3,675 = 29,177.
4˚. Егер азайғыш натурал сан болса, онда натурал саннан кейін үтір қойып, қажетті нөлдер санын тіркеп жазамыз.
мыс: 49 – 44,72 = 49,00 – 44,72 = 4,28.
-
Оқулықпен жұмыс
№1274 (тақтада тұрған оқушыға орнында отырған оқушы сұрақ қояды)
№1280
Мұздатқыш вагонның массасы т, ондағы мұз 4,6т. Мұздатқыш вагонның мұзсыз массасы қандай?
Жауабы:
№1281
Катердің көлде (ағынсыз судағы) жүзу жылдамдығы 19,3 км/сағ. Ағыс жылдамдығы 2,4 км/сағ өзенде катердің:
Ағыспен жүзгендегі ;
Ағысқа қарсы жүзгендегі жылдамдығын табыңдар.
Шешуі:
ағыспен жүзгендегі
ағысқа қарсы
Тест
1. Ондық бөлшектерді қос: 0, 75 + 0, 25=А. 0. 1B. 1C. 10D. 0. 92. Ондық бөлшектерді қос: 8, 65+2, 34=А. 22. 05B. 10. 9C. 10. 99D. 8. 843. Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып, есепте: =А. 7, 99B. 9, 67C. 7, 24D. 8. 674. Есепте: 0, 35+8 =А. 4. 3B. 8. 35C. 43D. 1. 155. Азайтуды орында: 15, 3 - 0, 3=А. 15, 6B. 12, 3C. 15 D. 181. Есепте: 3 - 1, 75=А. 1, 25B. 12, 5C. 2, 25D. 2, 52. Азайтуды орында: 6, 25 - 4, 3=А. 5, 82B. 1, 95C. 1055D. 193. Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып, есепте: 6, 2 -0,3 =А. 6, 9B. 69C. 59D. 5, 94. Өрнекті ықшамда: 3а – 2, 7 а=А. 1, 3B. 0, 3аC. 1, 3аD. 0, 35. Есепте: 6, 3 – 2, 3 +7, 5 =А. 11, 5B. 1, 1C. 11D. 0, 9
Қосымша тапсырма
Үйге тапсырма: №1277, №1285
Сабақты қорытындылау.
Оқушыларды бағалап, сабақты аяқтау
V. Рефлексия.
Бағалау парағы:
Оқушының
аты-жөні Үй тапсырмасы
Сұраққа
жауап Оқулыкпен жұмыс Тест
Қосымша
тапсырма
Қорытынды
баға
Бактыбаева Жауқазын Тұрарқызы Бекболатова Лейли Аралбековна Ғани Ерболат Мақсатұлы Дүйсенбаев Азамат Қойшыбайұлы Джумагулова Акгуль Муратовна Ергарин Алтынбек Нұрланұлы Жолдыбаева Нейля Ерланқызы Жусупкали Нурмат Саматұлы Имангалиева Аягул Кабдол Эльдар Асанұлы Каналиев Манас Муратович Кендебаев Алишер Арматұлы Қуанышкерей Айдана Мералықызы Маратов Султан Алмасович Махсотов Мурагер Махсотович Пионер Ұлпан Сатқанқұл Мейірім Дарханқызы Тасымкул Тамирлан Тұранұлы Тулеген Тамирлан Дастанұлы Утеген Аңсар Арматұлы Утепкалиева Аружан Сырымбетовна Ондық бөлшектерді қосу және азайту0
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу және азайту.Сабақтың мақсатыБілімділік: Ондық бөлшектердің ережелерін есептеулерде пайдалана білу, өткен тақырыптарды оқушылар санасына қалыптастыру. Өздігінен ізденуге, еңбектенуге, алған білімдерін өзіндік ізденіс арқылы ойлау қабілетін дамыту, есептеуде пайдалана білуге дағдыландыТәрбиелілік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.Дамытушылық: Оқушылардың ойлауын, танымдық қабілетін, логикалық сауаттылығын дамыта отырып, олардың пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру, өз ойын сауатты түрде жеткізе білуді қалыптастыру.Сабақтың типі: Аралас сабақ.Сабақ өткізу формалары: жеке, жұптық, ұжымдық, топтық, деңгейлік.Пайдаланылған әдіс - тәсілдер: түсіндіру, сұрақ - жауап, сөздік, жартылай ізденушілік бірін - бірі тексеру, өзін - өзі тексеру, деңгейлік оқыту.Қолданылған көрнекіліктер және сабақ технологиясы: слайдтар, кеспе қағаздар, саралап оқыту, бағалау парағы.І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа қажетті құралдарын түгендеп, дұрыс отыруларына назар аудару.II. Үй тапсырмасын тексеру.Өтілген тақырыптарды қайталау.1. Ондық бөлшек дегеніміз не?2. Бірліктен кіші разрядтар қалай аталады?3. Бөлімі 10; 100; 1000;... болатын жай бөлшектер қалай жазылады?4. Санның ондық бөлшекпен жазылуында үтір қайда қойылады?5. Ондық бөлшектегі үтірден кейінгі ондық таңбалар саны қалай анықталады?6. Бес бүтін мыңнан он сегіз саны ондық бөлшекпен қалай жазылады? Түсіндіріп бер.7. Берілген ондық бөлшекке тең бөлшекті қалай анықтауға болады? 13, 55 санына тең бөлшекке мысал келтір.8. Бөлшектің ондық жазылуында қанша цифр болуы мүмкін?9. Ондық таңба деген не?1. Топ құрамын ауыстыру үшін топқа бөлу: сыныптағы оқушылардың санына қарай бөлу, әр топта спикер тағайындау (бағалау парағын таратып беру)І, ІІ, ІІІ топтарға бөлу:2. Топ ережелерін еске түсіру. Оқушылар, біз бірнеше тапсырмалар орындаймыз,1 - тапсырма:Өткен сабақтарда алған білімдеріңді пысықтауға арналған сұрақтар. Бір - бірімізді тыңдап, тыныштық сақтап, еркін сөйлеуге тырысайық.Математикалық диктант Ондық бөлшектердің жазылуын және оқылуын көрсету1. Ондық бөлшектерді жазыңдар:а) отыз бүтін онан үш;ә) бес бүтін жүзден он алты;б) нөл бүтін мыңнан он үш;2. Ондық бөлшекті аралас сан түрінде жазыңдар:а) үш бүтін жүзден он жеті;ә) бес бүтін мыңнан жиырма жеті.б) алты бүтін онан үш.3. Сандарды оқыңдар:а) 0, 4; ә) 2, 04 б) 3, 1112 - тапсырма: ( 3 топқа бөлек тапсырма беру)І - топҚосуды орында: 0, 07+13, 23=Есептеңдер. 3 - 1, 175=ІІ - топҚосуды орында: 4+8, 4 =Есептеңдер: 18, 07 – 6, 03 =ІІI - топҚосуды орында: 6, 37+13, 23=Есептеңдер. 1 - 0, 75=3 - тапсырма:I деңгей1. Амалдарды баған түрінде жазып орында: а) 8, 763+0, 445= ә) 567, 03+0, 7241=б) 541 - 0, 897= в) 98, 00659 - 0, 059=2. Кестедегі жауаптардың астына оларға сәйкес әріптерді қойсаң, біздің заманымызға дейінгі 187 - 212 жылдары өмір сүрген әрі философ, әрі физик ғалымның атын оқисың.0, 25+0, 46= 13, 123+5, 024= 38, 4+2, 06778= 0, 83+1, 6079= 5, 607+0, 193= 9, 004+13, 8= 0, 251+47, 749= 3. Жай бөлшектерді ондық бөлшектерге айналдырып, амалдарды орында. Жауаптарын өсу ретімен орналастырсаң, XI - XII ғасырларда өмір сүрген шығыстың ірі математиктерінің бірі, ақын, астроном әрі философтың аты шығады.0, 35+8/10= 47/100+7, 7= 1, 45 - 9/10= 29/100 - 0, 049= 11, 001 - 1 11/100= 1 76/10000 - 0, 999= 193, 17 - 23 18/1000= 1001 5/10 - 999, 009=2101, 01 - 179 19/100= 5719 2/100 - 4096, 96= 4. Баған түрінде жазып, есептеп шығарыңдар;а) 8, 97+4, 51+0, 682= ә) 0, 047+14, 07+6, 3= б) 0, 04+21, 2637+8+0, 7963=5. Амалдарды орында;а) 7, 21 - 1, 5+3, 72 - 0, 06= ә) 18+(11, 03 - 9, 5)+6, 28= б) 44, 4 -(37, 45+(50 - 46, 54)) =2 деңгей1) а) Егер а=3, 85 болса, онда (а+1, 37)+(а - 0, 16) =ә) Егер а=2, 36 болса, онда (а+1, 37)+(а - 0, 16) =а) Егер а=3, 741 болса, онда (а+1, 37)+(а - 0, 16) =а) Егер а=0, 32 болса, онда (а+1, 37)+(а - 0, 16) =3. Теңдеуді дұрыс шешіп, Вавилонның ең белгілі патшасының атын тап.х+8, 645=9, 42 6, 38+х=44, 003 Х - 0, 76=8 5, 397 - х=0, 999 10, 953+2х=17, 567 3х - 0, 284=5, 716 5х - 0, 045=9, 995 3, 307 0, 775 2 4, 398 2, 008 0, 775 8, 76 37, 6233 деңгей1. Теңдік тура болатындай етіп, тиісті жеріне үтір қой.а) 4 3+1 7=6 ә) 5+9 9 9=14 9 9 б) 3 7+5 8 6=9 5 6в) 8 3 - 3 8=7 9 2 г) 9 9 5 - 1 9 5=8 ғ) 6 4 - 4=2 42. Ребусты шеш.Ш 2' ”7 ң= ‘1’ 1’ тп ‘5№1026. Назира бір сан ойлады. Ол ойлаған санға 14, 8 - ді қосып, одан шыққан қосындыдан 3, 56 - ны азайтқанда 75, 29 саны шықты. Назира қандай сан ойлады?Бағалау критерийлері. Есеп шығаруда:1. Есептің шартының дұрыс жазылуы - 2ұпай.2. Есептің сұрағының болуы - 2ұпай.3. Шешуінде амалдардыңорындалу тәртібінің сақталуы - 1ұпай.4. Есеп бойынша теңдеу құруы - 2ұпай.5. Жауабының дұрыс жазылуы - 3ұпай.Барлығы 10 ұпай10 ұпай - « 5»8 - 9 ұпай - « 4»6 - 7 ұпай - « 3»6 ұпайдан төмен - « 2»(Критерий бойынша өзара бағалау)«Сергіту сәті» (логикалық сұрақ)Логикалық жаттығулар:1. Жыл он екі айдың ішінде 30және 31 сандары ауысып отырады. Ал 28 және29 сандары қай айда кездеседі?2. Қосарланып жегілген ат арбамен Сәкен 10 шақырым жол жүрді. Оның әр аты неше шақырым жол жүрді?3. Ағаш үстінде 10 торғай отырды. Ағаш үстінде 10 торғай отырды. Аңшы бір торғайды атып алды. Торғайдың қаншасы қалды?Бекіту сұрақтары:1. Бірліктен кіші разрядтар қалай аталады?2. Бөлімі 10; 100; 1000;... болатын жай бөлшектер қалай жазылады?3. Санның ондық бөлшекпен жазылуында үтір қайда қойылады?4. Ондық бөлшектегі үтірден кейінгі ондық таңбалар саны қалай анықталады?5. Бес бүтін мыңнан жеті саны ондық бөлшекпен қалай жазылады? Түсіндіріп бер.6. Берілген ондық бөлшекке тең бөлшекті қалай анықтауға болады? 10, 23 санына тең бөлшекке мысал келтір.V. Бағалау Рефлексия.Үйге тапсырма беру.Ондық бөлшектерге байланысты 5 есеп құрастырып келіңіздер. Балалар сабақ ұнады ма?Білемін Білдім Білгім келеді? Үйрендім
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу және азайту
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың ондық бөлшектерді қосу, азайту, салыстыру тақырыптары бойынша есептер шығару арқылы білімдерін пысықтап, тиянақтау.
Дамытушылық: оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, ондық бөлшектерді қосу, азайту амалдары бойынша біліктіліктерін дамыту.
Тәрбиелік: оқушыларды жауапкершілік, еңбекқорлық, белсенділік, ізденімпаздыққа тәрбиелеу, табиғатты қорғауға, аялай білуге баулу.
Сабақтың типі: қайталау, пысықтау сабағы.
Сабақтың түрі: ойын-сабақ
Сабақтың әдісі: ойын технологиясы, ақпараттық технология, өзіндік жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: слайд-презентация, есептер жазылған плакат, бағалау парақтары, өзіндік жұмыс есептері жазылған карточкалар.
Сабақтың жоспары:
Ұйымдастыру. Сабақтың мақсатымен, жоспарымен танысу.
Үй жұмысын тексеру
Білімді бекітуге дайындық кезеңі.
Білімді бекіту
Үйге тапсырма
Қорытындылау. Рефлексия.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру. Сабақтың негізгі мақсаты мен жоспарымен, ойын шарттарымен таныстыру.
Мұғалім: Балалар бүгінгі сабағымыздың ұраны «Бәрін білгім келеді!» деп аталады. Бұл сабақта ондық бөлшектерді қосу және азайту амалдарына есептер шығарып, білімдеріңді қорытындылап қана қоймай, жануарлар мен өсімдіктер әлемінен қызықты мәліметтермен таныс боласыңдар.
Білімді бекітуге дайындық
Ауызша өткен тақырыптар бойынша сұрақ-жауап.
«Оқылуына сәйкес санды тап» (сандарды дұрыс тапса, сандардың астындағы әріптерден ең кішкентай құстың атын оқиды)
«Қатені тап!» (тақтада жазылған есептерден оқушылар қатені анықтау қажет)
«Кім қырағы?» (тақтада көрсетілген амалдарда өшіп қалған үтірлерді қою қажет)
Білімді бекіту кезеңі
«Сандарды салыстыр» (оқушылар дәптерлеріне орындап, интерактивті тақтадағы жауабымен тексеріп, бағалау парағына өзіне баға қояды)
«Сандарды өсу ретімен орналастыр» (оқушылар тапсырманы дұрыс орындаса, қай жердің экологиялық жағдай жақсы екенін анықтайды, оқушылар қорытынды жасайды)
«Көзге жаттығу»
«Нүктелердің координаталарын тап»
«Сен білесің бе?» (блок - схемадағы есепті шешу)
«Ең жүйрік жануар» (тедеуді шешу)
«Әлемдегі ең үлкен гүл»
«Өзіңді тексер» (оқушы өзіндік жұмысты орындап, тақтадағы жауабымен тексеріп, өзіне-өзі баға қояды)
Үйге тапсырма: Бақылау жұмысына дайындалу
Қорытындылау. Рефлексия.