Решение задач на применение определенного интеграла (11 класс)
Міністерство освіти і науки України
Горлівський машинобудівний коледж
Методична розробка
відкритого заняття
з предмету "Математика"
за темою :
"Розв’язання задач на застосування визначеного інтегралу"
(загальноосвітня підготовка, напрям 0501 "Економіка і підприємництво")
Горлівка - 2005
Методична розробка відкритого заняття з предмету "Математика".
Підготувала Мудрецька О.В. - викладач Горлівського машинобудівного коледжу -2005.
Викладено методику проведення практичного заняття, спрямованого на узагальнення та систематизацію знань та умінь студентів з теми "Розв’язання задач на застосування визначеного інтегралу". Показаний приклад організації та проведення практичного заняття з використанням елементів нестандартних форм навчання та завдань професійного спрямування.
Для викладачів математики
Рецензент: Демченко Т.Ю. - викладач вищої категорії Горлівського машинобудівного коледжу.
Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії природничо-математичних дисциплін (протокол №_______ від ______________2005 р.)
План заняття
„ __ ” 04 2005 р.
Група _______
Спеціальність ________________________________________________
Тема заняття: „Розв’язання задач на застосування визначеного інтегралу”.
Мета заняття:
Дидактична – вдосконалення та систематизація знань та вмінь студентів за темою, розвиток логічного мислення, математичної мови студентів. Підготовка до контрольної роботи.
Виховна – розвиток вміння самостійно та колективно працювати, систематизувати, узагальнювати, виділяти головне, робити висновки; прищеплення інтересу до математики та усвідомлення її значення для професійної підготовки.
Методична – вдосконалення форми проведення практичного заняття із використанням бригадного методу навчання в ігровій формі.
Вид заняття: практичне.
Форма проведення заняття: ділова гра з елементами конкурсу.
Між предметні зв’язки:
Забезпечуючи: шкільний курс математики, українська література (розділ народознавства)
Забезпечувані: вища математика, економічний аналіз, економіка підприємств.
Методичне забезпечення: тести, дидактичний роздатковий матеріал для виконання практичної роботи (диференційовані завдання)
Література:
Обов’язкова:
Афанасьєва О.М., Бродський Я.С., Павлов О.Л., Сліпенько А.К. Математика – Київ: „Вища школа”, 2001.
Лисичкин В.Т., Соловейчик И.Л. Математика, М.: «Высшая школа», 1991.
Додаткова:
Богомолов Н.В. Практические занятия по математике. – М.: «Наука»,
1983.
2. Михайленко В.М., Федоренко Н.Д. Математичний аналіз для економістів: Навчальний посібник – К., 1999.
Технічні засоби навчання: комп’ютер
ХІД ЗАНЯТТЯ:
1. Організаційний момент 2 хв.
1.1 Підготовка аудиторії до заняття, перевірка наявності студентів.
1.2 Психологічна підготовка до заняття:
Сіли рівно, озирнулись
Один одному всміхнулись.
Будемо ми працювати
Та оцінки заробляти.
2. Ознайомлення студентів з темою, метою заняття. 2 хв.
Це заняття присвячується:
Тим, хто вчить математику.
Тим, хто вчить математиці.
Тим, хто любить математику.
Тим, хто знає математику.
Тим, хто ще не знає,
що він любить математику.
На цьому практичному занятті ми з вами узагальнимо всі знання, які ви отримали з даної теми. Згадаємо застосування визначеного інтегралу, розв’яжемо задачі економічного змісту, отже підготуємося до контрольної роботи.
Тема нашого заняття: ”Розв’язання задач на застосування визначеного інтегралу”.
3. Мотивація навчання 1 хв.
Знання та навички за даною темою є базовими для здійснення певних аспектів планування виробництва та прогнозування витрат на нього. В наступній професійній діяльності розуміння математичних методик здатне допомогти при моделюванні реальних економічних процесів.
4. Актуалізація 5 хв.
Давайте зараз з вами, перш ніж перейти до практичної діяльності , повторимо основні теоретичні поняття. Кожна з груп буде витягувати по черзі з мішечка бочонки з номером питання, на яке їм треба відповісти. Кожна правильна відповідь додає команді 1 бал.
Питання щодо актуалізації
1. Що таке диференціювання?
2. Як знайти шлях, пройдений тілом за деякий час?
3. Функція, яку ми знаходимо по заданій похідній або диференціалу називається...
4. Чим відрізняються відповіді прикладів з умовами: знайдіть первісну та знайдіть множину первісних?
5. Що таке невизначений інтеграл?
6. Які ви знаєте основні методи інтегрування?
7. Яку формулу ми використовуємо для обчислення визначеного інтегралу?
8. Назвіть області застосування визначеного інтегралу?
9. Що називається криволінійною трапецією?
10. Що треба зробити, щоб знайти невизначений інтеграл?
11. Що називається визначеним інтегралом?
12. Який метод існує для знаходження середнього значення продуктивності праці?
А тепер давайте перевіримо, чи готові ви розв’язувати задачі, чи знаєте ви формули. Для цього я роздам кожній команді тести. Вам необхідно записати перш за все код, який складається з букв, біля яких стоять правильні відповіді. Правильних відповідей може бути декілька, тому уважно перевіряйте всі відповіді. Потім з цього коду вам необхідно скласти слово.
Робота над завданням 7хв.
Підведення підсумків 1 хв.
Отже тепер ми можемо переходити до практичної частини.
Конкурс "Розминка"
Кожній команді буде видано завдання. Вам треба буде обчислити визначені інтеграли, отриману відповідь записати замість невідомої координати. Потім на координатну площину нанести всі точки і ви отримаєте деякий малюнок. Вже дивлячись на малюнок, ви можете зрозуміти, чи вірні були ваші розв’язання.
Робота над завданнями 15 хв.
Підведення підсумків 2 хв.
Конкурс "Підказка"
В кожній команді є капітан, і я пропоную їм зіграти в конкурс "Підказка" . Кожному капітану будуть показані 10 картинок, вам необхідно пояснити учаснику зі своєї команди. що саме намальовано, не називаючи слова. На кожну команду відводиться 1 хвилина. Скільки за цей час буде відгадано картинок, стільки балів і заробила команда.
Робота над завданням 5 хв.
"Відпочинок"
Ми добре попрацювали, тепер можна й відпочити. Кожна команда обере собі пісню, яку один член команди спробує намалювати так, щоб інші відгадали , яка це саме пісня. На кожну команду відводиться 1 хвилина. Правильно відгадана пісня - плюс один бал команді.
Робота над завданням 5 хв.
Конкурс "Проблемна ситуація"
Зараз мені знадобиться ваша допомога. При перевірці самостійних робіт однієї з груп, я знайшла роботи одного варіанту з різними розв’язаннями, і подумала, що вам по силах знайти, де ж правильне розв’язання, а якщо такого немає, то ви повинні запропонувати своє.
Робота над завданням 10 хв.
Доповідь по висновкам завдання 8 хв.
Підведення підсумків 2 хв.
В цей же час капітани підходять до комп’ютера, і ми граємо в конкурс "Дешифрувальник". Умова конкурсу така: вам буде запропоноване слово, яке зашифроване у вигляді комбінації цифр, кожній з якої відповідає декілька букв. Вам необхідно розшифрувати це слово. А тепер завдання: " Хто з математиків ввів поняття невизначеного інтегралу?" Як тільки ви вірно ввели слово, на табло висвітиться час закінчення роботи, і капітан може приєднатися до своєї команди і допомагати їй. Якщо капітан перший відгадав слово, команда отримує 4 бали, другий - 3 бали, третій - 2 бали, четвертий - 1 бал.
Самостійна робота
Я пропоную вам розв’язати задачі економічного змісту. На кожного члена команди по одній задачі.
Робота над завданням 15 хв
Підведення підсумків 4 хв.
6. Підведення підсумків практичного заняття.
Виставлення оцінок. 5 хв.
7. Домашнє завдання 1 хв.
Пропонується самостійний вибір рівня завдання із визначенням рівня оцінювання:
базовий рівень [2] § 8 стор.328 №258, 264, стор. 332 № 308
загальний рівень [2] § 7 стор.329 №281, §8 № 314, 335
високий рівень [2] § 5 стор.315 № 196, 195, 216
Критерій оцінювання самостійної роботи
Базовий рівень
4 б.
Є суттєві помилки на кожному етапі розв’язання, багато помилок при обчисленні, або задача розв’язана невірно.
6 б.
Хід розв’язання вірний, але є незначні помилки при обчисленні.
7 б.
Задача розв’язана вірно. Економічне обгрунтування результату зроблено.
Загальний рівень
4 б.
Є суттєві помилки на кожному етапі розв’язання, багато помилок при обчисленні, або задача розв’язана невірно.
6 б.
Хід розв’язання вірний, але є помилки при обчисленні.
8 б.
Хід розв’язання та обчислення вірні, але є незначні помилки при обчисленні.
9 б.
Задача розв’язана вірно. Процес розв’язання обгрунтований.
Високий рівень
4 б.
Є суттєві помилки на кожному етапі розв’язання, багато помилок при обчисленні, або задача розв’язана невірно.
4 б.
Є суттєві помилки на кожному етапі розв’язання, багато помилок при обчисленні, або задача розв’язана невірно.
8 б.
Хід розв’язання та обчислення вірні, але є незначні помилки при обчисленні.
10 б.
Хід розв’язання та обчислення вірні, але є незначні помилки при обчисленні.
Додатки
Т Е С Т И
1. Площа фігури, яка обмежена лініями
обчислюється за формулою:
о) 13 EMBED Equation.3 1415 б) 13 EMBED Equation.3 1415
а) 13 EMBED Equation.3 1415 л) 13 EMBED Equation.3 1415
2. 13 EMBED Equation.3 1415
м) f(x) ц) f(x)dx
н) F(x)+C о) F(x)
3. 13 EMBED Equation.3 1415
в) 13 EMBED Equation.3 1415 г) e-x м) 13 EMBED Equation.3 1415 д ) 13 EMBED Equation.3 1415
4. Яка з функцій є первісною для функції 13 EMBED Equation.3 1415:
р) 13 EMBED Equation.3 1415 л) 13 EMBED Equation.3 1415
м) 13 EMBED Equation.3 1415 н) 13 EMBED Equation.3 1415
о) 13 EMBED Equation.3 1415
5. Формула інтегрування за частинами має вигляд:
е) 13 EMBED Equation.3 1415 ь) 13 EMBED Equation.3 1415
о) 13 EMBED Equation.3 1415 м) 13
·EMBED Equation.3 1415
6. 13 EMBED Equation.3 1415
а) 1 е) 0 о) f(x) д) -1
7. Площа фігури, яка обмежена лініями:
м) 13 EMBED Equation.3 1415 е) 13 EMBED Equation.3 1415
о) 13 EMBED Equation.3 1415 д) 13 EMBED Equation.3 1415
Код : О Ц М Л О Ь Е Д
Слово: МОЛОДЕЦЬ
Завдання на самостійну роботу
Команда 1 "Базовий рівень"
Денна зміна продуктивності праці характеризується функцією f(x)=at 2+bt+c.
Знайти об’єм виготовленої продукції за m годин, середнє значення продуктивності праці за цей час та момент часу, в який це значення було досягнуто.
a
b
c
m
-3
18
48
4
-6
5
32
4
-2
10
28
5
3
-2
-12
7
-2
12
14
6
2
-4
2
6
-1
4
21
7
Зразок розв’язання:
Денна зміна продуктивності праці характеризується функцією f(x)= -2t 2+ +12t+10.
Знайти об’єм виготовленої продукції за 6 годин, середнє значення продуктивності праці за цей час та момент часу, в який це значення було досягнуто.
Розв’язання:
13 EMBED Equation.3 1415
Знайдемо середню продуктивність праці:
13 EMBED Equation.3 1415
Знайдемо момент часу, в який це значення було досягнуто:
-2t2+12t+10=22
-2t2+12t-12=0
t2-6t+6=0
D=12
13 EMBED Equation.3 1415
Висновок: Об’єм продукції за 6 годин складає 132 ум.од. Середня продуктивність праці 22 ум. од./год. Середня продуктивність праці буде досягнута спочатку через 1,3 год. після початку роботи і через 4,7 год. ближче до кінця зміни.
Завдання на самостійну роботу
Команда 2 , 3 "Загальний рівень"
Знайти середнє значення часу, що затрачений на освоєння випуску виробу в період освоєння від а до в, якщо відома функція t(x) - зміна затрат часу на випуск виробу, в залежності від степеню освоєння виробництва:
№
а
в
13 EMBED Equation.3 1415
13 EMBED Equation.3 1415
1
10
20
600
0,5
2
100
121
600
0,5
3
50
70
380
0,5
4
40
60
100
0,5
5
40
50
100
0,5
6
100
200
100
0,5
7
150
200
60
0,25
8
70
100
80
0,25
9
100
300
200
0,5
10
50
300
100
0,5
11
100
400
200
0,25
12
10
100
60
0,25
13
100
200
60
0,5
14
100
150
100
0,5
Зразок розв’язання:
Знайти середнє значення часу, що затрачений на освоєння випуску виробу в період освоєння від 10 до 20, якщо відома функція t(x) - зміна затрат часу на випуск виробу, в залежності від степеню освоєння виробництва.
13 EMBED Equation.3 1415
Розв’язання:
13 EMBED Equation.3 1415
Завдання на самостійну роботу
Команда 4 "Високий рівень"
Знайти об’єм продукції, випущеної за Т часу, якщо виробництво змінюється за формулою Кобба - Дугласа: 13 EMBED Equation.3 1415
№
Т
·
·
Х
1
2
2
1
3
2
3
2
2
3
3
5
2
1
2
4
4
2
1
2
5
5
3
1
3
6
5
2
3
5
7
4
1
1
3
Зразок розв’язання:
Знайти об’єм продукції, випущеної за 5 років, якщо виробництво змінюється за формулою Кобба - Дугласа: 13 EMBED Equation.3 1415
Розв’язання:
13 EMBED Equation.3 1415
Завдання на розминку
Базовий рівень:
№
завдання
координати
відповідь
1
(-7;0)
(-7;0)
2
13 EMBED Equation.3 1415
(-5; )
(-5;2)
3
13 EMBED Equation.3 1415
( ; 2)
(0;2)
4
13 EMBED Equation.3 1415
(5; )
(5;6)
5
(7;6)
(7;6)
6
13 EMBED Equation.3 1415
( ;2)
(4;2)
7
13 EMBED Equation.3 1415
(7; )
(7;2)
8
13 EMBED Equation.3 1415
( ; 5)
(9;5)
9
13 EMBED Equation.3 1415
( ; 5)
(10;5)
10
13 EMBED Equation.3 1415
(10; )
(10;1)
11
13 EMBED Equation.3 1415
( ; 0)
(9;0)
12
(5;0)
(5;0)
13
13 EMBED Equation.3 1415
( ; 1)
(4;1)
14
(8;-3)
(8;-3)
15
(6;-3)
(6;-3)
16
13 EMBED Equation.3 1415
(0; )
(0;1)
17
13 EMBED Equation.3 1415
(4; )
(4;1)
Завдання на розминку
Високий рівень:
№
завдання
координати
відповідь
1
13 EMBED Equation.3 1415
( ; 0)
(0;0)
2
13 EMBED Equation.3 1415
(-1; )
(-1;1)
3
13 EMBED Equation.3 1415
(-3; )
(-3;1)
4
(-2;3)
(-2;3)
5
13 EMBED Equation.3 1415
(-3; )
(-3;3)
6
(-4;6)
(-4;6)
7
13 EMBED Equation.3 1415
(0; )
(0;8)
8
13 EMBED Equation.3 1415
( ;5)
(2;5)
9
13 EMBED Equation.3 1415
( ;11)
(2;11)
10
13 EMBED Equation.3 1415
( ;10)
(6;10)
11
(3;9)
(3;9)
12
(4;5)
(4;5)
13
13 EMBED Equation.3 1415
(3; )
(3;0)
14
13 EMBED Equation.3 1415
( ;0)
(2;0)
15
(1;-7)
(1;-7)
16
13 EMBED Equation.3 1415
(3; )
(3;-8)
17
13 EMBED Equation.3 1415
( ;-8)
(0;-8)
18
(0;0)
(0;0)
Завдання на розминку
Загальний рівень:
№
завдання
координати
відповідь
1
13 EMBED Equation.3 1415
( ;7)
(-0.5;7)
2
13 EMBED Equation.3 1415
( ;6.5)
(-1;6.5)
3
(-1.5;5.5)
(-1.5;5.5)
4
13 EMBED Equation.3 1415
( ;5)
(-2;5)
5
13 EMBED Equation.3 1415
(-3; )
(-3;2)
6
13 EMBED Equation.3 1415
( ;0.5)
(-4;0.5)
7
13 EMBED Equation.3 1415
( ;-0.5)
(-4.5;-0.5)
8
13 EMBED Equation.3 1415
( ;-1.5)
(-4.5;-1.5)
9
(-4;-2.5)
(-4;-2.5)
10
13 EMBED Equation.3 1415
(-2.5; )
(-2.5;-3)
11
13 EMBED Equation.3 1415
(-0.5; )
(-0.5;-3)
12
13 EMBED Equation.3 1415
( ;-2.5)
(1;-2.5)
13
13 EMBED Equation.3 1415
( ;-1.5)
(1.5;-1.5)
14
(1.5;-0.5)
(1.5;-0.5)
15
13 EMBED Equation.3 1415
(1; )
(1;0.5)
16
13 EMBED Equation.3 1415
( ;2)
(0;2)
17
(-1;5)
(-1;5)
18
13 EMBED Equation.3 1415
(-1.5; )
(-1.5;5)
Завдання на розминку
Загальний рівень:
№
завдання
координати
відповідь
1
13 EMBED Equation.3 1415
( ;7)
(4;7)
2
(5;8)
(5;8)
3
13 EMBED Equation.3 1415
( ;8)
(6;8)
4
(8;9)
(8;9)
5
(9;9)
(9;9)
6
13 EMBED Equation.3 1415
( ;8)
(7;8)
7
(9;8)
(9;8)
8
(6;7)
(6;7)
9
13 EMBED Equation.3 1415
(7; )
(7;6)
10
(9;6)
(9;6)
11
13 EMBED Equation.3 1415
(11; )
(11;5)
12
13 EMBED Equation.3 1415
( ; 3)
(12; 3)
13
13 EMBED Equation.3 1415
(12; )
(12;2)
14
13 EMBED Equation.3 1415
(13; )
(13;3)
15
13 EMBED Equation.3 1415
(12; )
(12;1)
16
(7;1)
(7;1)
17
13 EMBED Equation.3 1415
(9; )
(9;2)
18
(8;3)
(8;3)
19
13 EMBED Equation.3 1415
( ;1)
(6;1)
20
(5;1)
(5;1)
21
13 EMBED Equation.3 1415
(6; )
(6;2)
22
13 EMBED Equation.3 1415
(6; )
(6;3)
23
(5;6)
(5;6)
24
(4;6)
(4;6)
25
13 EMBED Equation.3 1415
( ;7)
(4;7)
Конкурс "Проблемна ситуація"
Команда "Базовий рівень"
Розв’язання 1:
13 EMBED Equation.3 1415
Розв’язання 2:
13 EMBED Equation.3 1415
Тут немає жодного правильного розв’язання.
Правильна відповідь 13 EMBED Equation.3 1415 (кв. од)
Команда "Загальний рівень"
Розв’язання 1:
13 EMBED Equation.3 1415
Розв’язання 2:
13 EMBED Equation.3 1415
Правильне розв’язання 2.
Команда "Загальний рівень"
Розв’язання 1:
13 EMBED Equation.3 1415
Розв’язання 2:
13 EMBED Equation.3 1415
Тут правильних розв’язків немає. Правильна відповідь 8 кв. од.
Команда "Високий рівень"
Розв’язання 1:
13 EMBED Equation.3 1415
Розв’язків немає, бо на нуль ділити не можна.
Розв’язання 2:
13 EMBED Equation.3 1415
Правильне розв’язання 2.
Пропонується самостійний вибір рівня завдання із визначенням рівня оцінювання:
базовий рівень [2] § 8 стор.328 №258, 264, стор. 332 № 308
загальний рівень [2] § 7 стор.329 №281, §8 № 314, 335
високий рівень [2] § 5 стор.315 № 196, 195, 216
Домашнє завдання Пропонується самостійний вибір рівня завдання із визначенням рівня оцінювання:
базовий рівень [2] § 8 стор.328 №258, 264, стор. 332 № 308
загальний рівень [2] § 7 стор.329 №281, §8 № 314, 335
високий рівень [2] § 5 стор.315 № 196, 195, 216
Домашнє завдання Пропонується самостійний вибір рівня завдання із визначенням рівня оцінювання:
базовий рівень [2] § 8 стор.328 №258, 264, стор. 332 № 308
загальний рівень [2] § 7 стор.329 №281, §8 № 314, 335
високий рівень [2] § 5 стор.315 № 196, 195, 216
у=f1(x)
у=f2(x)
а
b
0
2
5
4
y=f(x)
у=х4
1
2
2
4
6
8
1
1
у 2=х
у=х2
-2
-4
-1
х-у-1=0
у=х2
1
2
13 EMBED Equation.3 1415
Root EntryEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation NativedEquation NativeEquation NativeEquation NativeEquation Native