Саба?ты? та?ырыбы: ?ыш?ылдар 8-сынып химия
Сабақтың тақырыбы: «Қышқылдар сипаттамасы» 8-сынып химия
Мақсаты: 1.Білімділік : Қышқылдардың формуласын құрастыруға және оларды атауға уйрету , физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттайтын химиялық реакция теңдеулерін жаза білуге баулу.
Дамытушылық : Жаңа сабақпен өткен тақырыптарды ұштастыра отырып , оқушылардың білімдерін одан әрі дамыту және өз беттерімен жұмыс істеу қабілеттерін , дағдыларын қалыптастыру . Ойлау , есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, уақытты үнемдей білуге , қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу.
Пән аралық байланыс : Биология ,Экология
Сабақтың түрі :Аралас сабақ
Сабақтың әдісі:Сұрақ –жауап, зерттеу әдісі
Сабақтың көрнекілігі :интерактивті тақта, қышқылдар формулалары, электронды оқулық
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру.
Психологиялық тренинг: көздерімізді жұмып, кемпірқосақтың үстінде отырғанымызда жылы жаңбыр жауып кеткенін елестетейік , 3рет таза ауа жұтып ,көзімізді ашайық , енді жақсы көңіл-күймен жұмысқа кірісейік .
1.Ой-шақыру . Сұрақ –жауап әдісі : Ауа қандай газдар қоспасы
Сутекке сипаттама бер ,сутек қайда кездеседі , сутекті алу
2.Мағынаны тану: күнделікті өмірде кездесетін қышқылдар туралы
Таныстыру : Оқулықпен жұмыс 91-беттегі 10-кесте қышқылдарды ата . Қышқылдар құрылысының ұқсастығы , металдармен әрекеттескенде сутектің орнын басады, сутекпен байланысқан атомдар тобы, жіктелуі.
Дәм тату . Неге қышқылдар деп аталады , себебі қышқылдық дәмдері болады.
Тәжірибе . Электронды оқулықпен жұмыс.
Қорытындылау :Берілген заттардың ішінен қышқылдарды теріп жаз.
Пиза тапсырмасы : иттің мысықты тістілеп , желкесінен
лақтырып, ойнап жүрнін көрдіңдерме, неге тістелейді , неге өш.
Жауабы: Мысық денесінен бөлінген майларды тістеу арқылы , ит ауыз қуысындағы қышқылды тазартып , құныс, мешел ауруларын болдырмайды.
Тапсырма : Құмырсқа илеуіне құстар неге шомылады
Жауап : Құстар мазасынданып ауырады , жүндері түсіп , қызылшақа терісі қалады ,ол қышып ашытып ауыртады , шипа іздеп , құмырсқа илеуіне шомылады ,құстардың денесіне шипа болатын қандай зат –құмырсқа қышқылы .
Тапсырма : Орманда емдейтін дәрігерлер бар , сонда орман дәрігері кім
Рет саны Орман дәрігері кім Иә немесе Жоқ
1Доктор Айболит Иә, Жоқ
2Ветеренарлық дәрігер Иә, Жоқ
3Хинин ағашыИә, Жоқ
4Арша ағашыИә, Жоқ
Тапсырма: Қышқылдар алуан түрлі екенін білдік. Олардың құрамына қарап әртүрлі реттелікпен жіктейміз . ол қандай реттілік
Рет саны Ол қандай реттілік Иә немесе Жоқ
1Сутегінің санына қарай Иә, жоқ
2Оттегі атомының болу, болмауына қарай Иә, жоқ
3Галогендердің болуына қарай Иә, жоқ
4Барлығы дұрысИә, жоқ
Тапсырма : Құрамына қарай қышқылдарды қалай жіктейміз, мысалдар келтір.
НNO 3 HCIH2SO4 H2SH3PO4
H2 SO4 H3 PO4H2S H BzHF
Тапсырма : Қышқылдардың формуласына қарап , аталуын орында , қышқылдардың аталуы
Сабақты қорытындылау: Венн диаграммасы,салыстыру кестесі.
Үйге тапсырма беру: