Разработка на тему: ?лыбритания


Абитаева Асем Жамбылқызы
Ағылшын тілі пәні мұғалімі
«Тараз қаласы әкімдігінің білім бөлімінің №43 орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Жамбыл облысы, Тараз қаласы, 8 м/а «Алатау»
Тақырыбы: «Ұлыбритания»
Байланыс телефоны: 87755115167
Сабақтың тақырыбы:Ұлыбритания
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: оқушылардың тақырып бойынша білімдерін пысықтау, ағылшын тілінде өз ойларын жеткізуге машықтандыру, Past Cautious грамматикалық тақырыбын қайталау.
Дамытушылық: тапсырмаларды орындау арқылы оқушылардың ойлау қабілеттерін, сұраққа жауап беру арқылы монологта сөйлеуін, өз ойын тиянақты жеткізуін, ағылшын тілінде оқу, сөйлеу, аудару қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, жауапкершілікті сезініп, ұйымшылдықпен шешім қабылдауға, бір-бірінің пікірін тыңдауға, мақсатқа жетуге талпынуға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: пысықтау сабағы.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: топтық жұмыс, сұрақ-жауап, топтастыру, True/False әдісі.
Сабақтың көрнекіліктері: интерактивті тақта, слайдтар, маркерлер, карта, постерлер, стикерлер т.б.
Пәнаралық байланыс: География.
Жеті модульді ықпалдастыру: АҚТ-ны пайдалану,оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, басқару мен көшбасшылық.
Болжамдап отырған нәтиже: тақырып бойынша білімдері тиянақталған, өз ойларын ағылшын тілінде жеткізе алатын, жауапкершілікті сезініп, ұйымшылдықпен шешім қабылдай алатын, бір-бірінің пікірін тыңдай алатын тұлға қалыптасады.
Сабақтың жоспары:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.
2.Психологиялық тренинг жүргізу.
3.Оқушыларды топқа бөлу.
4.Алтын ережені белгілеу.
II. Ой - қозғау: «Ыстық орындық» : (Сұрақ - жауап)
III. Үй жұмысын тексеру:
Жазып келген эссені оқу
IV. Үй жұмысын бекіту:
«Кім жылдам?» Карточкамен жұмыс
V. Фонетикалық жаттығу
VI. Тақырыпқа шығу:
1.Сабақтың тақырыбы мен жүру барысын хабарлау.
2.Сұрақ-жауап
3.Мәтінмен жұмыс:
а) сөздік
б) оқу, аудару
в)True/False тапсырмасын орындау.
4.Топтық тапсырмалар
VII Грамматикалық тақырып: Past Simple
1.Ережені қайталау
2.Видеоролик
3.Грамматикалық жаттығу орындау
VIII. Қорытынды кезеңі:
Постер қорғау: I-топ “Oxford” II-топ “Cambridge”
IX.Үйге тапсырма беру:
Мәтіннің түсінігін айту
X. Бағалау :
1. Топты бағалау
2.Жеке бағалау
XI. Рефлексия: « Күн» және «Бұлт» постерлері арқылы.
Сабақтың барысы:
Procedure of the lesson:
I. Preliminaries:
Greetings: good afternoon, boys and girls! I`m glad to see you! How are you? Who is absent at the lesson?
Now, I want you to come here and make a round. We are glad to see each other and let`s say good wishes. ( I wish you Happiness; I wish you good marks at this lesson; etc. )
And now I`ll give you puzzles. You must gather them in one picture and divide yourselves in two groups: 1 group is “Oxford” 2 group is “Cambridge”.
Each team vote its Captain, Secretary, Artist, Time-Keeper and two speakers.
Make and be able to follow the Golden Rule of the Lesson (Постер)
1.Be active
2.Don`t interrupt each other
3.Be attentive
4.Don`t be noisy
5.Do your best
II. Brainstorming: What do you know about the Great Britain?
Children, answer my questions quickly.
1.Who lives in the Great Britain?-Englishmen.
2.What is the native language inGreat Britain?-English .
3.What are the largest rivers do you know? Thames, Severn
4.What is London famous for?-Big Ben
5. What is the capital of England?-London
III. Checking up home task: What was your home task?
Read and discus essay.
IV. Consolidation of the home task.
Questions:
1. Where is situatedAustralia?2. What city is the capital of?3. What languages do people inAustralia speak?4. What is the official language inAustralia?5. Who isAustralia`s head of state?6. Who were the first people to live in?7. What are the main industries of the country?
V. Phonetic drill
Look at the blackboard and repeat after me.
“I scream, you scream we all scream for the ice cream.”
VI. The main part of the Lesson:
Teacher: Dear Students! Look at the board. You can see map here. What country is it?
Pupil:“Great Britain.
Teacher: Right. The theme of our lesson is “Great Britain.”
Today we are going to speak about different features of this country, and you will learn some more information about Great Britain.
1) Additional material – video.
2) Vocabulary:
total- жалпы
border- шектесу
population- халық саны
Mississippi- Миссисипи
Missouri- Миссури
Rio-Grand- Рио-Грандэ
Columbia- Колумбия
climate- ауа-райы
3)Read and translate the text “Great Britain”
The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland is situated on the British Isles. They lie to the north-west of Europe. The British Isles are separated from the continent by the narrow strait of water which is called the English Channel. The United Kingdom consists of four parts: England, Scotland, Wales and Northern Ireland. England, the central part, occupies the most of the island of Great Britain. To the north lies Scotland and to the west the third part of the country, Wales, is situated. The fourth part is called Northern Ireland and is located on the second island. Each part has its capital. The capital of England is London, Wales has Cardiff, Scotland has Edinburgh and the main city of Northern Ireland is Belfast .Great Britain is a country of forests and plains. There are no high mountains in this country. Scotland is the most mountainous region with the highest peak, Ben Nevis. The rivers of Great Britain are not long. The longest rivers are the Thames and the Severn. The capital of the United Kingdom, London, stands on the banks of the Thames. As the country is surrounded by many seas there are some great ports at the seaside: London, Glasgow, Plymouth and others.Wales is a country of lakes.
4) Do the task “True” or “False” (Слайд)
a) The United Kingdom consists of four parts: England, Scotland, Wales and Northern Ireland.-True
b)The longest rivers are the Thames and the Severn.– True
c)Great Britain is situated on the Asia.– False
d)The capital of England is London– True
e)There are no high mountains in this country.- True
f) The largest cities are New York, Washington – False
VII. Revision of Grammar: Past Continuous
Revision of the rules: “What do you know aboutPast Continuous?”
Watching video
Doing grammar exercise: a game “Blocks”. Make own sentences with verbs.
VIII. Consolidation: Work with poster.
IX. Giving Home task for the next Lesson:
Retelling of the text
X. Evaluation: a) to evaluate the group
b) to evaluate individual
XI. Reflection: How do you like today`s lesson? Were it interesting? If you like this lesson put your stickers under the “Sun”, If you don`t like put your stickers under “Cloud”.