урок украинской литературы по теме Поезія Є.Гуцала (5 класс)
Тема: Дивовижний світ природи в поезіях Є. Гуцала «Зірка», «Чарівники», «Журавлі високо пролітають…»
Мета: ознайомити учнів із віршами письменника, допомогти усвідомити їхній ідейно-тематичний зміст, красу поетичного слова; розвивати в школярів образне мислення, навички виразного читання, аналізу поезій; виховувати любов до природи
Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, музика
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Вид уроку: урок «творча лабораторія»
Перебіг уроку
Організаційний момент
Мета: організувати клас до роботи
Перед початком уроку звучить пісня
«Сині очі волошок у полі»
слова Є.Гуцало, музика О.Білаш, виконання С.ПікульськийВступне слово вчителя
Доброго дня, діти. Сьогодні ви заходили в клас і чули пісню. Чи сподобалася вона вам? Забігаючи наперед, скажу, що ви сьогодні її ще почуєте, але попрацювати нам треба буде старанно й активно. На нашому уроці ви не тільки дізнаєтесь багато нового і цікавого, а й самі спробуєте себе в ролі митців. Отже, запрошую вас у нашу творчу лабораторію.
Ви знаєте, що в лабораторіях працюють науковці і не по одному, а групами, от і ми з вами працюватимемо сьогодні в групах. У кожній групі є свій старший професор, …
Розробка правил роботи в групах
Але всі дослідження і творчі експерименти матимуть позитивний результат тільки, якщо ми з вами будемо дотримуватись правил роботи в групах:
правило піднесеної руки;
слухати і чути;
бути активним дослідником;
відповідати швидко, вчасно;
бути креативним.
Актуалізація опорних знань
Мета: підготувати до активного сприйняття
Прийом: кросворд
Але перш, ніж почати роботу нам треба згадати, що ми знаємо з теорії літератури
Сукупність символів – символіка.
Художній прийом, який полягає в перебільшенні рис людини, предмета чи явища з метою надання зображуваному виняткової виразності – гіпербола.
Група віршованих рядків, які виокремлені графічно, об’єднані здебільшого спільним римуванням – строфа.
Рівномірне чергування наголошених і ненаголошених складів, розміреність і злагодженість у звучанні – ритм.
Прізвище автора цієї пісні (зоре моя вечірняя)
Образний вислів, у якому ознаки людини переносяться на неживий предмет чи явище – персоніфікація
Співзвучні закінчення рядків у віршованому творі – рима.
Чий це портрет? (Плаксій)
Слова або вислови, що вживаються в переносному, образному значенні – тропи
Художній вислів, у якому один предмет чи явище зіставляється з іншим, чимось схожим на нього – порівняння.
Художнє означення, яке вказує на певну характеристику, ознаку, предмет, явище, викликаючи в читача відповідне ставлення до них – епітет.
Художній засіб, який розкриває сутність предмета через перенесення на нього ознак або дій іншого предмета за подібністю – метафора.
Ключове словосполучення у нас вийшло «Ліричний твір» + звернути увагу на пейзаж і підвести до формулювання теми
Отже, об’єктом наших досліджень сьогодні будуть ліричні твори, а точніше пейзажна лірика конкретного автора
Повідомлення теми, мети уроку
Мета: вмотивувати дітей до активної, осмисленої роботи, досягнення конкретних результатів Тема уроку: Дивовижний світ природи в поезіях Є. Гуцала «Зірка», «Чарівники», «Журавлі високо пролітають…»
Результатом нашої роботи повинні стати:
Знання основних відомостей з біографії письменника
Розуміння художнього змісту виучуваних поезій
І оскільки ми сьогодні працюємо в творчій лабораторії, то обов’язково повинні виробити і власний продукт, тобто третьою нашою ціллю буде
Створення творчих робіт, ваших проектів
Опрацювання нового матеріалу
Прийом: «Я-тобі, ти – мені»
Метод: «Мозковий штурм»
Мета: підведення підсумків на цьому етапі
Закріплення вивченого матеріалу
Мета: розвивати образне мислення, творчі здібності; виховувати любов до природи Робота з підручником (вивчення біографії)
Завдання:
прочитати вголос статтю підручника стр. 214
дати відповіді на запитання:
Коли народився письменник? (1937)
Ким були його батьки? (батько викладав українську мову і літературу, а мати – хімію і біологію)
Ким мріяв стати Євген Гуцало? (журналістом)
Поставте свої запитання до однокласників
Яка провідна тема багатьох його творів? (любов до всього живого, до природи)
висновок
Опрацювання віршів (аналіз поезій) в групах і захист результатів роботи
Вірш «Зірка»
Завдання для групи:
Виразно прочитайте вірш. Поміркуйте над прочитаним:
Чи сподобалася вам поезія? Чим саме? Який настрій у вас викликав цей вірш?
Чи приносить задоволення описана картина ліричному героєві? Які слова з тексту допомагають тобі це зрозуміти?
Знайдіть епітети, метафори, персоніфікацію.
Знайдіть слова, які позначають предмети, що мають колір. Які кольори вони мають?
Знайдіть приголосні звуки, які найчастіше повторюються в творі. Якого музикального ефекту досягнув автор, накопичивши ці звуки?
Взявши до уваги інформацію про те що,
«зірка» («зоря») для українців – це символ животворної й плодючої природи; нового щасливого життя; вічності,
а «калина» - це символ України
скажіть як ви розумієте рядок «Ллється чисте срібло з відер на маки й калину».
Яку основну думку передає автор?
Вірш «Чарівники»
Завдання для групи:
Виразно прочитайте вірш. Поміркуйте над прочитаним:
Чи сподобалася вам поезія? Чим саме?
Який настрій ліричного героя? Доведіть свою думку.
Знайдіть епітети, метафори, персоніфікацію.
На які дві частини умовно можна поділити вірш? Кого названо чарівниками в творі?
Яка основна думка цього вірша?
Вірш «Журавлі високі пролітають…»
Завдання для групи:
Виразно прочитайте вірш. Поміркуйте над прочитаним:
Чи сподобалася вам поезія? Чим саме?
Яку пору року зображено в тексті? Доведіть свою думку прикладами з тексту
Знайдіть епітети, метафори, персоніфікацію.
Взявши до уваги інформацію про те що,
«перо»– це символ письменника
скажіть, то яке перо «високе, піднебесне» просить ліричний герой
Пригадавши також, що
«журавлі» - це символ України, сформулюйте основу думку цього вірша
Чи можна про всі три вірші Євгена Гуцала сказати, що їхній автор любить природу? Відповідь аргументуйте
Фізкультхвилинка
Руки в гору піднімаєм,
наче крильцями, махаєм.
Крильця трохи потомились…
Всі на воду опустились
і швидесенько поплили…
накупались, політали…
Знов за парти посідали.
Творче спостереження
Уважно передивіться репродукції картин і визначте, якому віршу Є.Гуцала кожна з них найбільше відповідає.
(картини
Звучить композиція «Весна» з циклу А.Вівальді «Пори року»)
Творча лабораторія (створення і захист проектів)
Сподіваюсь, що перегляд картин і класична музика принесли і вам творче натхнення, бо прийшов час перевірити результати вашої творчі роботи, ваші проекти
Створення сенкана «Мій край»
Словесне малювання «Краса природи», «Єдність людини і природи»
Віршований твір зі словами: …., ….., ……. .
Пісня «Сині очі волошок у полі» слова Є.Гуцало, музика О. Білаш
Підсумок уроку Рефлексія + оцінювання
«Незакінчене речення».
На сьогоднішньому уроці для мене найбільшим відкриттям було… .Сьогодні я дізнався…; навчився…; зрозумів…; змінив погляд на…; мені сподобалось... .На уроці мені було… .
Удома я розповім батькам (сестрі, брату) про... .
Світ поезій Є. Гуцала захопив мене тим, що…
Учні заповнюють картки самооцінюванняVII. Домашнє завдання Виконайте завдання № 1-3 стр 216-217 в зошиті
Підготуйтеся до виразного читання віршів Є.Гуцала
Проілюструйте один із віршів Є.Гуцала (за бажанням)