Конспект інтегрованого уроку украінська мова та природознавства з теми Складання казки за уявою Як подорожує краплина води
Урок розвитку зв’язного мовлення
Тема. Складання казки за уявою на тему «Як подорожує краплинка води»
Мета. Закріпити вміння самостійно складати розповіді (казки), передаючи діалог дійових осіб; поповнити словниковий запас; ознайомити з кругообігом води в природі; розвивати уяву, фантазію; виховувати любов до природи.
Тип уроку. Інтегрований (розвиток мовлення, природознавства)
Обладнання: презентація до уроку, відеоматеріали про воду, музичний супровід, дитячі малюнки.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
1.В цьому класі друзі всі: (три хлопки)
Я і ти, і ми, і ви. (три клацання пальцями )
Добрий день, тому, хто зліва. (поворот наліво)
Добрий день, тому, хто справа. ( поворот направо)
Ми – одна сім’я. (розвести руки в сторони, показати на всіх)
- Сьогодні на урок слід взяти творчість,точність, красу слова, охайність, майстерність і взаємодопомогу. Природа і людина! Які близькі слова! Адже людина цілком залежить від природи. Природа не тільки годує нас, одягає, вона збагачує нас, приносить радість. Я бачу радість в шепоті листя, ароматі квітів. А в чому бачите красу природи ви? (Відповіді дітей)
Послухайте загадку і скажіть, що допомагатиме нам сьогодні на уроці
Загадка.
Відома здавна рідина,
усяк її вживає.
Буває хмаркою вона,
сніжинкою буває.
Бува, як скло,
крихка, тверда,
звичайна... Підкажіть...( Вода )
- Подивіться відеофільм про воду. Воно допоможе вам емоційно налаштуватися на работу. (Перегляд відео)
Вода найпоширеніша та одна з найважливіших речовин на Землі. Про неї є навіть прислів’я: «Хліб батько, вода мати», «Будь здоровий, як вода». Однак ця вода ніколи не знаходиться в одному місці і в одному стані під впливом певних явищ вона любить видозмінюватися і подорожувати. Саме про воду ми будемо сьогодні говорити.
Доповніть речення «Що я хочу від уроку».
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Бесіда вчителя.
- Так, вода. А чи замислювались ви, діти, над тим, що було б на землі без води?
( Не росли б дерева, квіти, не зеленіла б травичка, не було б птахів, звірів, і навіть нас – людей)
2 .Дослідницька робота
- Уявіть, що ми з вами дослідники. Перед нами завдання: визначити і розповісти про воду.
Вода в склянці. Що ви можете сказати про гущину води? (рідка). Перелийте воду з склянки в іншу. (Вода текуча). Опустіть олівець в склянку. Ви його бачите? Так (вода прозора). Понюхайте воду (без запаху). Ч є у воду смак (ні)
Яка вона ? (прозора).
Дослід 2. Якщо вкинути цукор ? (Вода стане солодка)
Дослід 3. Якщо додати солі ? (Солона)
Висновок. Вода – розчинник. Цукор, сіль, оцет розчинилися у воді. Наша вода справжня чарівниця.
В яких станах буває вода? Наведи приклад.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку (слайд 4)
На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з властивостями води, з кругообігом води в природі, будемо спостерігати за дощовою краплинкою (ілюстрація на дошці), відправимося з нею в цікаву подорож, послухаємо її захоплюючі оповідки, а потім і самі створимо казку
«Як подорожує краплинка води»
ІV. Робота з мовним матеріалом.
Робота в групах
Складання сенкану до слова «Вода»
Бесіда
Доповніть речення «З поверхні річок, озер, морів, океанів вода постійно випаровується»
Ознайомлення з кругообігом води в природі. Розповідь учня. Показ малюнків.
Де дівається вода? Піднімається в небо у вигляді пари, повітря охолоджує водяну пару, змушує її зближуватися, зливатися разом. Утворюються нові дощові краплин, вони стають більшими, хмара темнішою. Коли краплі стають такими важкими, що вже не можуть утримуватися в повітрі, вони падають на землю, іде дощ.
Гра «Мікрофон»
Скажіть, чи всі вони загинуть?
Ні, не загинуть. Пригріє сонечко і вони перетворяться в пару, і піднімуться високо в небо, стануть хмарою. Потім десь упадуть рясним дощем.
А я думаю, що деякі краплини увійдуть в землю, напоять рослини.
А я думаю, що водичка після дощу збіжить струмочками в річку. Вигляне сонечко, пригріє і вона віддасть краплинки. Парою вони піднімуться в небо, утворять нову хмарку і десь випадуть дощем.
Узагальнення.
Правильно, діти, ви говорите. Своїми розповідями ви підтверджуєте один із законів природи. Така подорож краплинки називається кругообігом води в природі.
V. Фізкультхвилинка.
VI. Робота над складанням казки «Як подорожує краплинка води»
1.- Ми повторили і узагальнили наші знання про колообіг води в природі. Вони нам знадобляться для написання казки «Як подорожує краплинка води»
- З яких частин складається текст? (зачин, основна частина, кінцівка)
- Складаючи казку, пам'ятайте про частини тексту. Пригадаємо, як можна розпочати казку. (Жила собі...).
- Про що будемо говорити в основній частині?
- Яка кінцівка казки?
- Обов
·язково доберіть заголовок
- Які слова використовують у написанні творів для того, щоб текст був яскравим, виразним, зрозумілим? (прикметники, синоніми, образні слова)
2.Словникова робота
Написання казки досить складна річ. Я склала деякі словосполучення, які ви можете використовувати за бажання при написання власного твору.
(жила Краплинка, захотілося помандрувати, ласкаво пригріло сонечко, піднялася в небо, зустрілася з іншими краплинками, утворили хмарку, грали, танцювали, повернулася на землю у вигляді дощика
Які словосполучення, для написання казки, можете запропонувани ви?
– Складаючи казку, пам
·ятайте: «В кожній казці є частина правди»,- тож не забувайте про коло обіг води в природі.
Самостійна робота
2. Зачитування складених казок
VII. Пісумок уроку.
- - Ось і закінчилась наша мандрівка із краплинкою дощу. Про що цікаве дізнались?
Закінчити речення.
Цей урок навчив мене...
15