Розробка заняття з предмета варіативної складової навчального плану Шахова логіка, 2 рік навчання
Тема . Гра «Два пішаки і кінь». Розваги на кораблі Колумба: різні парадокси, комбінації, сполучення.
Мета уроку: формувати предметні компетентності: сформувати в учнів уміння формувати власні думки відповідно до завдання, просторові уявлення, поняття про парадоки, вміти їх аналізувати та пояснювати; виховувати у дітей уважність;
формування ключових компетентностей: соціальна компетентність – визначати стратегію дій під час роботи в парах над розв’язком отриманого завдання; загальнокультурна компетентність – виховання турботливого ставлення до партнера, сприяти збереженню психічного здоров'я дітей.
Обладнання: шахові дошки, шахи, предметні малюнки.
Хід заняття
І. Організація класу
Добрий день, сонце золоте!
Добрий день, небо голубе!
Добрий день, усі люди!
Добрий день, мої учні любі!
Тепло своїх долонь
Я вам віддаю
І урок сьогодні свій
Я з радістю почну.
ІІ. Атуалізація опорних знань
Вправа «В гостях у художника-логіка». Ці малюнки художник намалював, не відриваючи олівця від паперу. А чи зможеш ти зробити так?
«Як поділити 10 на 3?»
Уздовж межі ділянки квадратної форми потрібно посадити 10 тополь порівну вздовж кожної сторони. Як це зробити? Як поділити число 10 на 3? Адже воно парне. (Відповідь: Дві тополі потрібно посадити у двох протилежних вершинах квадрата і по дві на кожній стороні)
(відповідь)
ІІІ. Основна частина
Мотивація навчальних досягнень
Подивіться на ці малюнки. Сьогодні ми відправимося у морську подорож разом з Христофором Колумбом. Він на своєму кораблі відкрив новий материк, а ми – нові знання. Отже, вперед…
Комбінації логічні.
Знайди, яку фігурку вирізав Михайлик.
Геометричне сполучення.
Прямокутник розрізали на 5 частин. Після того, як частини склали по іншому, залишився незайнятий нічим квадратик. Поясниш, чому?
«Загадка містера Джонса»
У містера Джонса двоє дітей. Старша дитина — дівчинка. Яка ймовірність того, що обидві дитини дівчата?
Оберемо випадкову сім'ю, що відповідає умовам першого запитання. Тоді існують 4 рівноймовірних результати:
Старша дитинаМолодша дитинаДівчинкаДівчинкаДівчинкаХлопчик
Хлопчик ДівчинкаХлопчик Хлопчик
Математичні парадокси.
ПАРАДОКС( грецьке paradoxos – дивний, несподіваний) несподівані явища або висловлювання, які формою або змістом суперечать нашим знанням і уявленням. У парадоксах можуть висловлюватись істинні думки, які дуже розходяться з нашими уявленнями або форма висловлювання яких несподівана. Здебільшого в парадоксах висловлюють неправильні твердження в зовнішньо переконливій формі.
Знайомтеся: ПАРАДОКСИ!
3.1. Парадокс математичний
- Чи може таке бути?
3.2. Парадокси логічні
- Парадокс Інтернета: знаходження потрібної інформації в Інтернеті збільшується, а можливість її знайти – зменшується.
- Парадокс цінностей: чому вода коштує дешевше за діаманти, хоча потреба в ній на світі більша?
-«Крокодилів парадокс».
Коли крокодил викрав у матері дитину і та просила, щоб він віддав її, крокодил обіцяв виконати її прохання, якщо жінка скаже правду.
- Але ж ти не повернеш мені дитину, - не повірила мати.
- Отже, я не повинен тобі повертати тобі твою дитину, - відповів їй крокодил.
- Якщо ти сказала правду, то я не повинен повертати її тобі відповідно до твоїх слів, бо вийде, що ти сказала неправду. Якщо ж ти сказала неправду, то я теж не повинен повертати тобі дитину, бо, сказавши неправду, ти не виконала нашої домовленості.
-«Парадокс руху»
"Предмет, який рухається, проходить половину свого шляху, поки дійде до кінця, потім ще половину, потім чверть цієї половини і так - до безмежності. Отже, предмет буде постійно наближатися до кінцевої точки, але ніколи не досягне її".
-«Український парадокс»
- Парадокс сиру і дірок.
«Чим більше сиру, тим більше в ньому дірок!!! Але чим більше дірок, тим менше сиру!!! Отже, чим більше сиру, тим менше сиру?»! – це і є парадокс.
- Парадокс курки і яйця.
«Що з’явилося раніше – курка чи яйце?». Варто відзначити, що в класичному варіанті якраз йдеться про птаха і яйце, але і воно не допускає легкого рішення. Наприклад, динозаври, що з’явилися набагато раніше птахів, теж відкладали яйця. Тому проблему можна сформулювати таким чином: що з’явилося раніше – перша тварина, що відкладала яйця, або її яйце, адже повинен був вилупитися представник нового виду. Причинно-наслідковий зв’язок між явищами нечіткого обсягу.
3.3. Парадокси зору (обман зору)
4.Шахові задачі. Практичні вправи
4343400000Ми пам'ятаємо, що одним із найкращих способів швидко навчитися грати в шахи є рішення шахових задач. Для цього потрібно поставити фігури в складній ситуації, посадити напроти себе гравця і грати фігурами, які знаходяться в програшному стані. Існує книга шахових шахматних задач, а точніше, збірник шахових завдань, який допоможе швидше розбирати ситуації по мірі їх складності ,економлячи час на створення початкової схеми. А ми будемо вчитися разом розв'язувати щахові задачі. Рішення шахових задач не тільки відточує майстерність гри, розвиває комбінаційні здібності і шахову інтуїцію, але і доставляє чимало задоволення любителям цієї стародавньої гри. Приступаючи до розв'язування шахових задач, постарайтеся не просто знайти правильну відповідь шляхом перебирання всіх можливих ходів, а зрозуміти ідею, яку автор хотів донести до вирішувача у своїй мініатюрі. Перш ніж перейдемо до розв'язання важких задач, спробуємо на шахівниці знайти відповіді на наступні задачі.
Задача 1. «Два пішаки і кінь». Поставимо два пішаки в протилежні кути шахівниці. Чи зможе кінь обійти вільну частину дошки, не пропустивши жодної клітинки?
Відповідь: ні.( Якщо ми пронумеруємо клітинки, що залишилися вільними (62) наступним чином : №1 –це клітинка, де стоїть перший пішак, тоді наступні клітинки матимуть номери 2,3,4,…,62 в тому порядку, як їх проходить кінь. Зважаючи, що кінь під час чергового ходу міняє колір поля, всі поля з непарними номерами матимуть один колір, також одного кольору будуть і поля з парними ходами. А це значить, що вільна частина шахівниці складається з 31 білої клітинки і 31 чорної клітинки Але це неможливо, адже пішаки зайняли клітинки одного кольору).
Задача 2 . Двоє по черзі ставлять коні в клітинки шахової дошки так, що коні не б'ють один одного. Програє той, хто не може зробити хід.
Рішення. Перший хід в центр дошки, а після цього - центральна симетрія.
Задача 3. Двоє по черзі ставлять королі у клітинки дошки 9x9 так, що королі не б'ють один одного. Програє той, хто не може зробити хід.
Рішення. Виграє перший. Можна використати і центральну, і осьову симетрію.
Задача 4
а) Двоє по черзі ставлять слони у клітинки шахової дошки. Черговимходом слід побити хоча б одну небиту клітинку. (Слон б'є і клітинку,на якій він знаходиться. Програє той, хто не може пробити хід.
б) Та ж умова, але з турами.
Рішення. В обох пунктах виграє перший гравець.
Практикуйтеся! Постійна практика розвине чуття на цікаві ідеї та несподівані розв'язки в реальних шахових партіях.
5. «Гра в кутки»
Грають двоє. На шаховій дошці в одному куті - 9 білих пішаків, розташованих у квадраті 3х3, у протилежному куті (по діагоналі) - 9 чорних пішаків, розташованих аналогічно. Кожному гравцю слід якомога швидше перемістити свої 9 фішок у протилежний кут дошки (на вихідну позицію суперника), якщо за один хід можна переміщатись лише на одну клітинку по горизонталі або по вертикалі. Якщо ж на шляху стоїть один свій або один чужий пішак, то його можна перестрибнути, продовжуючи перестрибувати за один свій хід доти, доки це можливо.
ІV. Заключна частина
1.Рефлексія
Ось уроку добігає кінець.
Хто активно працював - молодець!
Що сподобалось вам, поділіться.
Що не вийшло у вас — не журіться.
Вправа «Галявина вражень»
2.Малюнок на пам'ять. Намалюйте фігури, не відриваючи олівець від аркуша паперу. Розфарбуйте малюнок, подаруйте другові.