Урок літературного читання Василь Чухліб Повінь (розробка уроку)


Літературне читання
Тема: Василь Чухліб «Повінь».
Мета: удосконалювати навички свідомого та виразного читання. Збагачувати словниковий запас школярів. Розвивати мову і мислення. Виховувати почуття любові до природи.
Обладнання: ІКТ, репродукції картин, малюнки до тексту.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Дзвоник знов дзвенить для нас –
Розпочати урок час.
Попрацюємо на славу,
Щоб сказали у кінці:
«І дівчата і хлоп´ята,
Всі ви просто молодці!»
ІІ. Мовна розминка.
2.1 Читання таблиць.
2.2 Скоромовка.
Заєць зайця взимку стрів,
Заєць зайцю говорив:
Важко зараз для зайців:
Ми без моркви й качанців.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Яка пора року настала?
Розкажіть про зиму. (Розповіді дітей про дітей взимку).
А сьогодні ми прискоримо час і помандруємо у весну. (Діти пишуть асоціації до слова «весна»).
2938780186309000250698020237450156210018630900120078514312900171330760743728387226074373059667142135325071272657931983942927952весна
весна

IV. Актуалізація опорних знань, підготовка до засвоєння.
4.1 Вступна бесіда.
Передбачення за назвою оповідання.
Як ви гадаєте, про що нам розповість це оповідання?
Повінь – це природне лихо, що виникає коли вода виходить за межі звичайних для неї берегів. (Перегляд фото.)
Сьогодні ми прочитаємо оповідання Василя Чухліба «Повінь».
4.2 Знайомство з автором.
Василь Чухліб народився в селі Лебедівка на Чернігівщині. Семирічку Василь закінчував у сусідньому селі Соколівці, куди переїхали батьки після війни, а десятий клас хлопець закінчив у місті Острі. По закінченні школи Василя запросили на роботу до редакції газети. Живе Василь Чухліб у Києві.
V. Опрацювання оповідання В. Чухліба «Повінь». 5.1 Словникова робота.
- У тексті вам будуть зустрічатися важкі для читання слова. Давайте їх прочитаємо.
Повінь зіщулився
Гілляроздолля
Ремезокполощуть
Острівецьзблиснуло
Щавликпримовляв
Читання «буксирчиком».
Діти, зрозуміти значення незрозумілих вам слів допоможе словникова скринька.
Зблиснуло – заіскрилося
Ремез – найменша пташка серед синичок, цікава тим, що робить гніздо схожим на рукавицю.
Роздолля – відкритий широкий простір.
Зіщулився – зсутулився від страху.
Корч – пень з корінням.
5.2 Читання тексту учителем.
- Послухайте уважно оповідання В. Чухліба «Повінь» й виберіть з фотографій ту, яка найкраще відтворює природнє явище повені.
5.3 Читання тексту учнями, розділення на частини.
1. У човні (читаємо «ланцюжком»).
2. На острівці (читаємо естафетами).
3. Урятували зайчика (читаємо в особах).
5.4 Робота над аналізом змісту оповідання.
- Хто плив у човні?
Що за рукавичку побачила Тетянка?
Чому розсміявся тато?
Що робили тато з Тетянкою на острівці?
Кого побачила Тетянка у кущі?
Чому зайчик не втікав?
Куди хотіла Таня забрати зайчика?
Чи погодився з нею тато?
5.5 Вибіркове читання.
- Знайдіть в тексті і зачитайте рядки, в яких описується поведінка зайчика на затопленому острівці.
- Зачитайте, як поводився заєць на човні.
- Зачитайте речення, в яких висловлюється пояснення тата, чому не можна брати зайчика додому.
5.6 Гра «Впізнайте предмет».
11405511286261884129128626Маленький, непримітний щука
748665132436Довга й зелена борщ
1632919126365Невеличкий, круглий острівець
Смачний ремез
5.7 Гра «Хто сказав?»
1140551120601Це щука ганяє. тато
2657851107050Хтось рукавичку на вербу закинув! Тетянка
1683161103547Заєць! Он там, у кущі! тато
1683161120141Отут і нарвемо щавлю. Тетянка
5.8 Добір антонімів.
Маленький – великий
Стоять – лежать
Голосно – тихо
Сміятися – плакати
5.9 Робота в групах.
Скласти текст зі слів.
Тест до тексту.
VI. Підсумок уроку.
Що нового ви дізнались на уроці?
Що вам найбільше сподобалось?
Чи задоволені ви роботою на уроці?
VII. Домашнє завдання.
Читати оповідання на сторінках 98 – 100, відповідати на питання. Вчитися коротко переказувати.