Конспект уроку з українського народознавства з теми: Національні страви українців.


Конспект уроку з українського народознавства
8 клас
Тема: Національні страви українців.
Мета: ознайомити учнів з кулінарними традиціями українців. Сформувати  уявлення про особливості народних традицій харчування: помірність, харчування   за сезонами. Виховувати охайність.
Хід уроку:
 Привітання:
Бесіда (фронтальна робота вчителя з класом)
-   Як ви думаєте, чому   українські господині зустрічають гостей з хлібом та сіллю? (Учні: гостинні, щирі…..)
-   Вірно, молодці! Саме хліб і сіль передають українську гостинність, характер, привітність – це в традиціях  українського  народу, і як кожен народ має свій характер так  має він і свої традиції в харчуванні
-   І щоб дізнатися про традиції більше запрошую вас на телевізійне шоу
«Майстер шеф по українські»  
-   Увага на екран!  Сьогодні до нас завітав Ектор Хіменес-Браво, відомий кулінар, шеф кухар,  знавець кулінарних традицій:
Вчитель: Особливостями  народних традицій харчування українців є  помірність, харчування за сезонами, постування, перевага овочевих страв, святкова та скоромна їжа. Найбільш поширеними  стравами в Україні були ті, що готувалися з продуктів рослинного походження. Найбільш улюбленими   стравами  були борщ, капусняк, печений гарбуз, вареники, куліш.   На столі панували овочеві страви,  традиційно їх готували з капусти, буряка, моркви, брукви, цибулі, часнику, огірків та інших овочів. Поважали українці й каші: з гречки, вівса,   ячменю, проса, пшона. М’ясні страви та яйця вживали   на свята, а от страви з птиці готували лише в неділю, помірно вживали сало, частіше їли молочні продукти. Регулярно українці чистили свій організм  шляхом  постування. Піст завжди проводився перед великими релігійними святами. Постилися також у середу та п’ятницю щотижня. У ці дні люди не вживали м’ясної та молочної їжі, таке харчування називалося – пісним. Святкова та скоромна їжа передбачала вживання цих продуктів Український народ завжди був здоровим та  сильним, правильно та корисно харчувався, про що свідчать кулінарні смаки  українців.. Я думаю, мої юні друзі, що  сьогодні  вам буде дуже цікаво познайомитися ближче з кулінарними традиціями рідного народу. Готові до подорожі? Тож, бажаю вам успіхів!
 Вчитель: Діти, а чи ви знаєте українські традиційні страви?
Завдання: Зошит «Абетка харчування» ст. 20-21 (учні поєднують страви з назвами)  
Перевіримо?  Молодці!
Вчитель пропонує для подальшої роботи об’єднатися у команди. Для цього учні по черзі витягають картки із зображенням часничку або цибулинки.
Одягають кепки та хусточки.
Вчитель: От ми і готові до подорожі у цікавий світ української кухні.
 Перше завдання: «Прибери зайву страву» (виконується по колу, учні по черзі підходять до столу на якому розташовані картки з назвами страв української та інших національних кухонь та прибирають картки з назвами страв не українських кухонь): Борщ, плов, вареники, суп харчо, пельмені, пампушки, куліш,  гречана каша зі шкварками,   гарбуз,  спагеті.  Перевіряємо, (вчитель коментує перевірку: плов – узбецька страва, суп харчо – грузинська, пельмені – російська, спагеті – італійська). Тож, як бачите кожен народ має свої традиційні страви та кулінарні уподобання, які подобаються і нам.
 Вчитель: Поаплодуйте будь ласка тій страві, яку ваша мама найчастіше готує вдома: плов, юшка, борщ (діти аплодують борщу).  Так, дійсно, борщ і сьогодні є однією із улюблених страв українців. Мами готують вам смачний борщ?  А ви бачили як вони це роблять? Давайте і ми сьогодні спробуємо «зварити» борщ!
Завдання: Команді необхідно обрати із запропонованих інгредієнтів ті, які потрібні для приготування борщу та  «покласти»  їх у каструльку. (під час виконання завдання звучить пісня у виконанні М. Поплавського «Я Українець»)
Які ж  ви молодці! Думаю, що ваш борщ буде дуже смачним!
 Вчитель: Український народ – мудрий і мудрість його відображена в прислів’ях, пропоную вам познайомитися з українськими прислів’ями про їжу.
 Завдання командам: скласти частинки прислів’їв та прочитати їх, пояснити, як ви розумієте їх зміст. (Хлібець житній – наш батько рідний, Гречана каша – то матір наша)
 Вчитель: Пропоную вам пограти в чудову гру: «Відгадай страву»:
 - Для приготування цієї страви використовують борошно…
- Ця страва може мати різноманітні начинки…
- Цю страву варять….
Вірно! Вареники! А ви любите вареники? А хотіли б спробувати самі їх зліпити?
Практична частина: заздалегідь домовлено з кухарями шкільної їдальні  про майстер клас з ліпки вареників, учні йдуть до їдальні,  миють руки, і  кухар їм показує, як ліпити вареники, дає спробувати зліпити самостійно. (Лунають українські народні пісні «Зеленеє жито», «При долині кущ калини», «Черемшина»)
Молодці! Всі ви добре працювали!
Закінчить прислів’я: «Хто, як працює, той так і ….. їсть!»
Сьогодні ми з вами доведемо це, а поки наші вареники варяться, давайте пригадаємо, про що ми з вами сьогодні дізналися.
Підсумок (Фронтальна робота)
- З традиціями якої кухні ми сьогодні познайомилися?
- Які   страви  є традиційними для української кухні?
- Плов, спагеті, пельмені – ці страви інших народів.  Ми  з вами поважаємо кулінарні традиції інших країн?
- Що ви можете сказати про українську кухню?