Конспект уроку з українського народознавства на тему: Мова – скарбниця духовності народу
Конспект уроку з українського народознавства
8 клас 08.09.2016
Тема. Мова – скарбниця духовності народу
Мета: пояснити роль і значення рідної мови у формуванні й удосконаленні
сутності народу й кожної людини, у збереженні духовних надбань
нації; виховувати національну гідність, повагу й любов до рідної мови;
збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів; удосконалювати
вміння чітко відповідати на питання, робити висновки й узагальнювати.
О рідна мово!..
Ти крона й корінь рідного народу.
Д.Луценко
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
Позитивна установка на роботу
Спіймайте у долоньки промінчик сонечка. Відчуйте, як він зігріває вас своїм теплом. Подаруйте його сусідові. Нехай тепло, доброта, щедрість вашої душі зігрівають всіх, хто поруч.
Вітаю вас із початком нового навчального року і сподіваюся, що у цьому році ми збагатимося не лише новими знаннями, а й станемо багатшими душею, теплотою сердець, вмінням радіти успіхам інших.
ІІ. Оголошення теми уроку
Слово вчителя. На земній кулі існує понад три тисячі мов. Кожна мова є надбанням певного народу. Вона не тільки найпотужніший засіб спілкування, знаряддя думки (мислення), а й дух народу, його історія і водночас необхідна умова існування не лише культури народу, а і його самого. Мова є засобом духовного формування особистості. У ній зафіксовано історичний досвід попередніх поколінь, неповторний менталітет етносу, його духовні надбання. І сьогодні ми спробуємо зрозуміти, чому мова – скарбниця духовності народу. Це і буде темою нашого уроку.
ІІІ. Етап визначення мети
Визначте завдання уроку.
ІУ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Робота з текстом
Добре слово
Була собі дівчинка Оля. Коли їй виповнилося одинадцять років, вона занедужала. Простудилась і злягла. І так кашляла і танула на очах.
До нещасної дівчинки стали приходити родичі – Олині тітки, дядьки, бабусі, дідусі. Кожен приносив що-небудь смачне і поживне: липовий мед і солодке масло, свіжі лісові ягоди й горіхи, бульйон із курячого крильця. Кожен казав: „ Треба добре харчуватися, треба дихати свіжим повітрям – і недуга втече в глухі ліси й на болота”.
Оля їла медові щільники й солодке масло, лісові ягоди й горіхи. Та нічого не допомагало. Дівчинка вже ледве підводилася з постелі.
Якось біля її ліжечка зібралися всі родичі. Дев’яностолітній дідусь Панас і каже: „ Чогось їй ще не вистачає, а чого – і сам не збагну”.
Коли це відчиняються двері і до хати заходить столітня прабабуся Надія. Про неї забули родичі, вже багато років сиділа вона вдома, нікуди не ходила й ніде не бувала. Та як почула, що занедужала правнучка, одважилася провідати.
Підійшла до ліжечка хворої, сіла на стільчик, взяла Олину ручку у свою зморщену маленьку руку і каже:
-Немає в мене ні щільників медових, ні масла солодкого, ні свіжих лісових ягід і горіхів, ні курячого крильця. Стала я стара, нічого не бачу. Принесла я тобі, мила моя правнучко, один-однісінький подаруночок: щире бажання. Одне бажання лишилося у мене в серці – аби ти, моя квіточко,
видужала й знову раділа ясному сонечку.
Така могутня сила любові була в цьому доброму слові, що Олине сердечко забилося частіше, щічки стали рум’яні, в очах спалахнули радісні вогники.
Ось чого не вистачало, - сказав дід Панас. – Доброго слова.
( За Василем Сухомлинським )
Які почуття викликав прослуханий текст? Чому?
Яке значення для людини та особисто для вас має добре слово?
Назвіть добрі слова.
Слово вчителя. Ми почули багато гарних, добрих слів. Нехай же ці слова – скарбнички людської душі – завжди будуть вірними друзями.
Продовжити вислови
Людина багата і нездоланна, коли ... .
Для кожного народу рідна мова – ... .
У багатобарвності й могутності рідного слова втілюється ... .
Мовна скарбниця народу нашого – це ... .
Творча робота
Прочитайте виразно вірші та висловлювання про мову. Знайдіть слова та вирази, які надають емоційності висловленим думкам. Визначте головну думку даних текстів. Що їх об’єднує?
Коли ти плекаєш слово,
Мов струна, воно бринить.
Калиново, барвінково
Рідна мова пломенить.
Коли мовиш, як належить –
Слово чисте, як роса. . .
І від тебе так залежить
Мови рідної краса.
( Д.Білоус)
Хто не любить рідної мови, солодких святих звуків свого дитинства,
Не заслуговує на ім’я людини. ( Й.- Г. Гердер )
Слово – зброя. Як усяку зброю, його треба чистити і доглядати.
( М.Рильський)
V. Контрольно-оцінювальний етап
Підсумкова бесіда
Чи вдалося досягти поставленої мети?
Які форми роботи сподобалися? Чому?
Що зробили б по-іншому?
Чому мова – це скарбниця духовності?
Рефлексія
Методика „Вільне письмо” ( учні пишуть відведений час, не зупиняючись: чому я на уроці був уважний? )
„Коло друзів”: учні разом з учителем стають у коло.
Стратегія „Похвала і нагорода для всіх”. Мета: заохочувати всіх дітей, не нехтуючи при цьому жодним учнем, розвивати почуття єдності.
- Який ви гарний клас! Хоч матеріал уроку і був об’ємним, ви намагалися все засвоїти. Ми якраз усе встигли. Ви молодці! Сьогодні ми працювали як одна дружна команда. Спасибі всім за роботу!
VІ. Домашнє завдання ( на вибір )
Дібрати 4 – 5 висловів про мову відомих письменників.
13 PAGE \* MERGEFORMAT 14115
Автор: Мартиненко Наталя Володимирівна