Урок Відображення прагнень народу на сторінках поеми „Мойсей” І.Франка
Розгорнутий план-конспект з української літератури
До проведення уроку допущено:
Клас 10
Дата 13/12/07
Тема: відображення прагнень народу на сторінках поеми „Мойсей” І.Франка
Мета: розглянути поему „Мойсей” та охарактеризувати головні постаті
Задачі:
освітні: розкрити зміст і духовне багатство поеми, допомогти учням усвідомити монументальність образу Мойсея – народного поводиря і пророка;
Розвиваючі: розвивати навички виразного читання, аналізу поетичних творів;
Виховні: виховувати в учнів любов до України
Методи: евристичний, творчого читання
Прийоми: бесіда, повідомлення учнів, слово учителя, виразне читання
Тип уроку: комбінований
Обладнання: текст поеми,
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання
Перевірка присутніх
Повідомлення задач, цілей, мети уроку
Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати творчість великого українського письменника І.Франка. нашою метою є розглянути поему „Мойсей”, розкрити її зміст, визначити та охарактеризувати її головні образи.
Актуалізація опорних знань учнів
Розповісти про композицію збірки „Зів'яле листя” (поділяється на три цикли, або „жмутки”, вірші в них це „зів'ялі листочки”)
проаналізувати поезію “Тричі мені являлась любов” (тричі він кохав, і тричі не знаходив розуміння, ці три кохання є пошуком одного ідеалу жінки)
дати характеристику ліричного героя збірки. (ліричного героя можна ототожнити з самим поетом. Але попри біографічність збірки, - це відображення почуттів одразу багатьох людей, які зазнали нещасливого кохання)
прочитати поезію зі збірки, яка справила найбільше враження
Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу
Лекція учителя
Тема народу, його минулого й майбутнього, історичного призначення і місця серед інших народів – одна з провідних у творчості поета. Особливо могутньо прозвучала ця тема в поемі „Мойсей”, написаної І.Франком 1905. за жанром „Мойсей” – філософська поема. Поштовхом до створення образу Мойсея була скульптура Мікеланджело – образ біблійного Мойсея, яку побачив Франко у 1904 році, перебуваючи в Італії. Пролог же був написаний вже після закінчення поеми, і в ньому поет закликав своїх сучасників і потомків до духовної єдності.
Поема розкриває глибоку віру поета у невичерпні сили народу, в те, що попри тяжкі поневіряння, український народ матиме щасливе майбутнє. Пекучий біль проймав поетове серце, коли він думав про принизливе становище українців. Пригадайте з уроків історії, що від бувалося в ці часи. (Революціі)
Для втілення свого задуму – показати шлях рідного народу до волі Франко вдається до біблійного сюжету про Мойсея, легендарного пророка, який повів єврейський народ до землі обітованої. Надзвичайно тяжкою була доля Мойсея. Він мав збудити в пригнобленого народу потяг до свободи., переконати його, що прагнення ситого, але бездуховного життя не може бути шляхом до щастя.
Доля єврейського народу перегукується з долею українців, які маючи прекрасну землю, не мали на ній волі. У поемі Франко розкриває очі на нас самих: ми йдемо до меж обітованої землі, сваримось і сперечаємось – чи йти вперед чи повернути назад. Бо дорога ж нелегка. То ж гляньмо на себе очима пророка, українського Мойсея – Івана Франка.
Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда з учнями
1) Чому, розповідаючи про блукання євреїв автор називає їх „Кочовиськом ледащим”? (вони втомлені фізично і духовно, зневірюються в доцільності походу)
2) Чи втратив народ віру в землю обітовану? (так)
3) У чому трагедія Мойсея як пророка? (у конфлікті з народом)
4) Чому автор наголошує, що ідея державності зароджується в наймолодшого покоління (молодь головна рушійна сила, сповнена енергії)
5) Як розуміти слова:
Все, що мав у житті, він віддав
Для одної ідеї,
І горів, і яснів, і страждав,
І трудився для неї?
Чи можна ці слова застосувати до самого автора поеми? (так, можна. Ці слова про людину, патріота, яка прагнула кращого майбутнього для своєї країни, Мойсей робив все можливе, так як і Франко)
Що розкриває автор у своїй поемі? (національні українські проблеми, подаючи через символи і підтексти роздуми про нелегкий шлях рідного народу до свободи)
Чому доля пророка трагічна? (Надто далеко сягає його думка, надто високо злітає його дух, тому й приречений він на осміяння, неприйняття, вигнання, на велику самотність)
Як розуміти слова Мойсея:
Бо в те серце Єгова вложив,
Наче квас в прісне тісто,
творчі сили, - ті гнатимуть вас
у призначене місто.
Чи можна сказати, що йдеться про національну мету, породжену національною свідомістю? (так, розкривається мета народу, шлях до свободи, „землі обітованої”)
9) Назвіть головних постатей поеми на вашу думку (народ і Мойсей)
10) Чи можна вважати слова біблійного пророка словами І.Франка, зверненими до української нації:
ти мій рід, ти дитина моя,
ти вся честь моя й слава,
в тобі дух мій, буду ще моє,
і краса, і держава.
Я ж весь вік свій, весь труд тобі дав
У незламнім завзяттю,
Підеш ти у мандрівку століть
З мого духу печаттю.
Обґрунтуйте свою відповідь.
Висновок учителя
Отже, ми з'ясували, що поема „Мойсей” – вершинний твір І.Франка, окраса і гордість вітчизняної літератури. Це глибокий філософський твір про майбутнє українського народу, про взаємини вождя і народу в процесі наполегливого шукання „Обітованої землі”, про майбутні сили мас, здатних висунути із свого середовища в процесі революційного духу проводирів, що приведуть до перемоги. Обравши за основу біблійну легенду, Франко намалював в образі Мойсея вождя, що самовіддано служить народові, любить свій народ і присвячує себе боротьбі за його майбутнє.
Підсумок уроку
Виставлення оцінок з коментарем
Домашнє завдання
Зайти в тексті поеми рядки, що характеризують образи Мойсея, народу, та Авірона і Датана. Скласти план характеристики одного з образів (на вибір). Бути готовим охарактеризувати головні постаті поеми.
Оцінка за урок: Вчитель-методист:
Методичне обґрунтування оцінки, зауваження та рекомендації щодо удосконалення уроку:
15