Позакласний захід (6 клас) 
Тема: „ Урок- узагальнення у формі  ділової гри за романом Д. Дефо   
  „ Життя і дивовижні пригоди Робінзона Крузо”.
         Мета: Підсумувати знання учнів змісту твору Д. Дефо, здійснити контроль над самостійним читанням дітей, допомогти їм відкрити своєрідність художнього світу, створеного письменником у романі; розвивати зв’язне мовлення, уяву, фантазію; виховувати почуття власної гідності. 
   Тип уроку: урок – гра. 
   Обладнання: Запис теми уроку на дошці, запис групи слів на дошці для конкурсу № 2, 2 листки чистого паперу, 2 олівці, зошити. 
                                                  Хід уроку. 
І. Організаційний момент. 
    Клас ділиться на 2 команди. Кожна команда обирає собі назву, капітана
Команди, емблему. 
ІІ. Повідомлення теми та теми уроку. 
ІІІ. Основна частина. 
                                       Конкурс № 1. „ Біографи”. 
   Кожній команді потрібно дати максимальну кількість відповідей за 2 хвилини. У разі не знання говориться: „ Далі…” Після того, як питання вичерпались, а час дозволяє, можна повернутися до попередніх питань. За правильну відповідь 1 бал. 
                                         Для першої команди. 
Справжнє прізвище автора роману „ Пригоди Робінзона Крузо”. ( Фо). 
В якій сім′ї  народився майбутній письменник? ( купця) 
За що Дефо потрапив до в’язниці ? ( за виступи проти уряду) 
Який твір написав письменник з приводу свого ув’язнення ? 
У якому році побачив світ роман „ Пригоди Робінзона Крузо”? (1719) 
Що таке роман? 
В якій країні народився Дефо? (Англія) 
Назвіть прізвище моряка, що став прототипом Робінзона Крузо. (О. Селькірк ) 
Скільки років прожив Робінзон на безлюдному острові? ( 28 років 2 місяці 19 днів) 
Чи було продовжено роман? ( „ Подорож до Китаю та Сибіру” ) 
Що таке робінзонада? ( жанр пригодницької літератури, що наслідує роман Дефо) 
Хто здійснив переклад роману „ Робінзон Крузо”? ( О. Хатунцева) 
                                            Для другої команди. 
У якому місті народився Д.Дефо? ( Лондон ) 
Де навчався майбутній письменник? ( Духовна академія ) 
Яке покарання було винесене ув’язненому Дефо? ( поставлений до ганебного стовпа ) 
Що таке памфлет? ( публіцистичний твір викривального характеру) 
Як сприйняли роман „ Пригоди Робінзона Крузо” тогочасні читачі? ( з великим задоволенням) 
На яку тематику писав Дефо? ( минуле жінок „ Роксолана”, магію „ Система магії”) 
Найкращий твір письменника? ( „ Робінзон Крузо”) 
Що таке авантюрний роман? ( твір, зміст якого наповнений великою кількістю пригод та незвичайних подій) 
Що стало поштовхом для написання роману? ( історія моряка О. Сель кірка) 
Скільки років прожив у самоті Селькірк? ( 4 роки) 
Які твори можна віднести до робінзонад? ( „ Мауглі” Кіплінга, „ Тарзан” Берроуза, „ Володар мух” Холдінга.) 
Коли помер Д.Дефо? ( 24 квітня 1731 року) 
                                           Конкурс № 2. 
  На дошці записані групи слів. Завдання – якими поняттями ви об′єднали б групи окремих слів? Максимальна кількість балів – 3. 
ярд                      печера               тесля                      трюм 
миля                   намет                 кравець                  кубрик 
фунт                    грот                  гончар                    корма 
дюйм                  фортеця            мірошник               щогла 
                                          
Конкурс № 3. „ Художник.”
 Кожній команді дається аркуш паперу і олівець. Якнайшвидше і найкраще намалювати ілюстрацію до роману „ Пригоди Робінзона Крузо.” ( 3 бали ) 
                             Конкурс № 4. „ Вікторина для уважних читачів.” 
 Правильна відповідь – 1 бали. Запитання задаються командам по черзі. 
Що робив Крузо, поселившись у Бразилії? ( вирощував цукрову тростину ) 
Яке ремесло, засвоєне з дитинства, знадобилося Робінзону на острові? ( плетіння корзин ) 
З чим П’ятниця розмовляв як із живою істотою? ( з рушницею ) 
Чому Робінзон перестав писати щоденник? ( не стало чорнил ) 
З яким соком пив воду Робінзон? ( з лимонним ) 
На безлюдному острові Робінзон знайшов „ чудові екземпляри” рослин, яка у багатьох із нас росте вдома на підвіконні. Назвіть цю рослину. ( алоє ). 
Як він використовував у своєму господарстві шаблю, взяту з корабля? ( як косу ). 
Як Робінзон зумів захистити свої посіви від хижих птахів? ( зробив пугала з мертвих ). 
Який перший подарунок зробив Крузо П’ятниці? ( одяг із шкіри ). 
Який вигляд мали „двері”, що вели у фортецю Робінзона Крузо? ( драбина ). 
Як виглядав календар нашого героя? 
Які події в житті Робінзона  пов’язані із датою 19 грудня? ( залишився живим, втік з неволі, покинув безлюдний острів). 
З чого він зробив сито, щоб просіяти борошно? ( з нашийних хусток). 
Яка тварина була для Робінзона „ найбільшим супутником і вірним товаришем протягом 16 років”? ( собака ). 
М'ясо і яйця якої тварини подобались Робінзону? ( черепахи). 
Яке перше слово почув Крузо на материку і від кого? ( попка ). 
                                              Конкурс № 5. „ Ти мені , а я тобі.” 
Команди по черзі ставлять  одна одній по 2 запитання. За правильну відповідь – 2 бали. 
                                              Конкурс № 6. „ Юний журналіст.” 
Уявіть, що ви журналіст і берете інтерв’ю у Робінзона Крузо. Його відповіді ви записали, а свої запитання – ні. За відповідями Робінзона поновіть свої запитання. Правильна відповідь – 2 бали. 
? 
Р.К. Часто я впадав у розпач, відчував смертельну тугу. 
? 
Р.К. Ця подорож до Африки була, сказати б, моєю єдиною вдалою мандрівкою. 
? 
Р.К. Одне слово, прив’язаність П’ятниці до мене була такою сильною, що коли б навіть я хотів, на міг би прогнати його. 
? 
Р.К. Я побачив, що мені не варто зневірятись, оскільки за найтяжчої скрути можна знайти успіх. 
                                  Конкурс № 7. „ Мій острів.” ( Домашнє завдання.) 
  Завдання: написати як має виглядати острів, на якому вони згодні жити, які три речі взяли із собою на острів? ( 3 бали).
4. Підводяться підсумки, визначається команда – переможець. Виставляються оцінки. 
5. Д/з. Написати свою сторінку щоденника Робінзона Крузо.