Урок з літературного читання В.О.Сухомлинський Як же все це було без мене


Урок № 1
Тема: В.О.Сухомлинський «Як же все це було без мене?»,
Мета: сформувати уявлення учнів про новий розділ, формувати уміння працювати з текстом; розвивати навички свідомого, правильного, виразного читання, комунікативні вміння, образне мислення, уміння визначати головну думку оповідання, оцінювати вчинки дійових осіб; розвивати в учнів допитливість, інтерес до навколишнього життя; виховувати любов і повагу до рідних.
Обладнання: картки для гри «Що переплутали?», портрет В.С. Сухомлинського, картки для вправи «Павутинка», малюнки до тексту.
Тип уроку: повідомлення нових знань
Перебіг уроку
І. Організація класу.
Доброго ранку, діти! Я рада бачити ваші усмішки. Думаю, що сьогоднішній день принесе нам радість, успіх. Яким ви уявляєте наш урок?
ІІ. Мотиваційна підготовка до опрацювання творів нового розділу.
Гра «Що переплутали?»
Читаю дітям вірш, недочитуючи останнього слова в рядку. Діти читають слова на картках-блискавках.
в полі
в школі
в лікарні
в перукарні
в аптеці
у бібліотеці.
Геть усе, усе на світіПереплутав хлопчик Вітя.
Каже: "Діти вчаться ...,
А комбайн працює ... ,
Всіх людей стрижуть ... ,
А лікують ...,
Ми книжки берем ... ,
Ліки — ...".
— Давайте розплутаємо цю плутанину і поставимо усі слова на місце.( На дошці написано продовження вірша. Замість пропущених слів діти прикріплюють слова з карток.)
Діти, звісно, вчаться ...,
вправляння в інтонаційному читанні у різних темпах
А комбайн працює ...,
Ми лікуємось ...,
А стрижемось ...,
Ліки беремо ...,
А книжки ...
(Г. Малик).
Що це ми з вами прочитали? (Вірш)
Доведіть, що це — вірш. Назвіть, які рими використав поет.
Діти, на минулому уроці ми завершили велику тему «Вірші українських поетів», у якій вони розкривають світ природи, захоплень, пригод ваших ровесників.
Ви навчилися визначати ознаки віршованої мови.
2.Повідомлення теми і мети уроку
Які ще жанри ви знаєте?
Сьогодні ми з вами починаємо вивчати новий розділ. Відкрийте підручники на ст.47. Прочитайте вголос назву розділу.
2.1.Вправа «Павутинка»
Що таке, по-вашому, оповідання?
розповідається
Які слова, споріднені до слова "оповідання", можете дібрати? (Оповідач, повідати, оповідати, розповідається.)
оповідач

оповідати
повідати
оповідання

Розгляньте малюнок. Хто зображений на передньому плані? Які ще образи присутні на малюнку?
Поміркуйте, що чекає на нас у цьому розділі?
Прочитайте мовчки про що буде йти мова у цьому розділі. (читають вступне слово)
А чим оповідання відрізняються від віршів?
Отже, оповідання — це розповідний, прозовий твір про різні випадки з життя людей, тварин. У цьому розділі ми прочитаємо оповідання про цікаві й повчальні випадки з життя ваших однолітків. Аналізуючи їхні вчинки, їхню поведінку, ви повинні зрозуміти: яким бути.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Бесіда-розповідь про життя і літературну творчість Василя Сухомлинського.
Народився В.О.Сухомлинський 28 вересня 1918 року в с. Василівка на Кіровоградщині. Ріс жвавим, допитливим хлопчиком, любив малювати. Але зошити, фарби, пензлі можна було придбати за лікарські рослини. За одну склянку насіння акації давали два зошити. Тому хлопчик ціле літо пропадав у лісі. Навчався гарно, мав чудову пам′ять. У школу приходив раніше і перед уроками допомагав товаришам виконувати завдання з математики.
Батько його, Олександр Омелянович, орав, працював столяром і теслярем, майстрував колеса і музичні інструменти. Мати, Оксана Юдівна, працювала у колгоспі. У сім′ї, крім Василя, було ще троє дітей – Іван, Сергій і Меланія.
Змалку у дітей виховували любов до книги. У діда була власна бібліотека.
Після закінчення семирічної школі В. Сухомлинський навчався у медичному технікумі. Але зрозумів, що то не його покликання. Тому невдовзі вступив до педінституту і став вчителем.
Під час Великої Вітчизняної війни пішов на захист Вітчизни. Був двічі тяжко поранений, довго лікувався. Після перемоги знову повернувся до школи.
У 1948 році В.О. Сухомлинського, на його прохання, призначають директором Павлиської школи. Цією школою він керував до кінця свого життя – віддав їй 23 роки.
Всього пропрацював у школі 35 років: був учителем, директором школи. Написав майже 1500 творів для дітей. Був великим педагогом і письменником.
Пригадайте, які оповідання Василя Сухомлинського ви читали?
Фізхвилинка для очей «Муха»
Настала пізня осінь. Подув холодний вітер. Ви змерзли і не можете поворухнутися.
Та ось з’явилася муха. Відігнати її можна лише рухом носа. (Муха сіла на ліве око, губи, щоки, лоб, підборіддя.)
Вітер вщух. Виглянуло сонечко і зігріло нас. Відженіть муху руками.
ІV.Опрацювання оповідання В. Сухомлинського "Як же все це було без мене?"
Роздивіться малюнок на ст. 48. Про що буде йти мова в тексті? (Висловлення припущень)
Робота над заголовком.
Прочитайте заголовок. Як ви розумієте його значення?
А чи уявляєте собі світ без себе?
Чи задумувались ви над цим?
Можливо, відповідь на це запитання допоможе дати оповідання В. Сухомлинського.
Первинне ознайомлення з текстом
Що здивувало Яринку?
Слухання оповідання, яке читає учитель. Перевірка первинного сприймання.
Про кого це оповідання? Скільки років дівчинці? Що знайшла мама серед одягу?
Словникова робота. (Запис на дошці)
(Чи є незрозумілі слова? Які слова читати важко?)
Років доньці довкола
Минуло сорочечка шкільне
Свято сплеснула приміряє
трішечки тиждень викладеного
Читання слів «Дощиком»
Артикуляційні вправи (запис на дошці)
4.1.Чистомовка «Щоб язичок був слухняним».
енька – енька – енька – донечка мале… (маленька)
ає – ає – ає – маму все чек… (чекає)
ила – ила – ила – посуд перем… (перемила)
иця – иця – иця – росте у мами помічн… (помічниця)
А ви вдома допомагайте мамі?
Які ви хороші! Ви хороші? Тоді похвалимо себе.
Розминка
«Я - хороший»
«Ти - хороший»
«Ми - хороші»
5. Вправи з розвитку навичок читання.
1. Гра «Бджілка». (Напівголосне читання учнями тексту, кожен – у своєму темпі.
- Прочитайте питальні речення.
- Чиї це слова?
- З якою інтонацією ставила питання Яринка? (здивовано).
- Як слід читати слова мами? (спокійно, лагідно, розмірено).
2. Читання «Ланцюжком».
3. Вправа «Мікрофон»
- Чому мама вийняла з шафи всі Яринчині платтячка?
- Що побачила Яринка серед викладеного одягу?
- Прочитайте, якою була сорочечка? З чим порівнює її автор?
- Чому здивувалася Яринка?
- Що найбільше вразило дівчинку?
- Чи доводилось вам переживати такі почуття?
ФізхвилинкаДобре те, що сонце світить! (піднімають руки вгору)
Добре те, що віє вітер! (коливають руками)
Добре те, що цей ось ліс (присідають)
Разом з нами ріс і ріс! (підтягуються)
Добре те, що в нашій річці (піднімаються угору)
Синя, не брудна водиця, («плавають»)
І мене матуся рідна (крокують)
Після школи зустріча. (стрибають)
Добре гратися на дворі! (плескають у долоні)
Добре вчитися у школі! (сідають за парти)
Вибіркове читання. Робота над змістом оповідання.
Чим була заклопотана мама?
Прочитайте, що знайшла Яринка серед одягу. Чому здивувалась дівчинка?
Про що мама розповіла Яринці? Чому Яринка дивилась на маму широко відкритими очима?
Над чим задумалась дівчинка? Прочитайте.
Чому мовчала мама?
(Може дівчинка думала, що весь світ повинен належати тільки її. Чи добре це?)
Як би світ належав тільки вам, щоб ви зробили або яким би ви його зробили?
Складання характеристики дійових осіб. На дошці написані прикметники й прикріплені малюнки мами і дівчинки. Учні з'єднують слова із малюнками. (Слова: турботлива, добра, ніжна, уважна, акуратна, маленька, бережлива, здивована).
Чи можна це довести, посилаючись на текст?
Робота в парах. Діти складають характеристики дійових осіб.
Читання в особах.
З якою інтонацією слід читати слова мами? (Лагідно, ніжно, спокійно.)
А Яринки? (Здивовано.)
Чиї слова треба читати розповідним тоном?
Чи хочеться вам продовжити це оповідання?
IV.Рефлексія. Який розділ почали вивчати?
Що таке оповідання?
Сподобалося вам це оповідання?
Чи доводилося вам переживати такі почуття? Коли? Розкажіть.
Що нового дізналися про В.О.Сухомлинського?
V. Домашнє завдання (за вибором)
1.Прочитати оповідання ст. 47-49.
2.Скласти план
3.Переказати
Література
Вивчаємо християнську етику в українській культурі. «Дорога Милосердя», «Дорога Доброчинності», «Дорога Мудрості»: Методичний посібник. Плани – конспекти занять. – Донецьк, 2011 – 424с.
Савченко О.Я. Методика читання у початкових класах. Посібник для вчителя.
-К.: Вид. «Освіта», 2007
2.Седова Н.М., Ярош Г.О.. Сучасний урок у початковій школі. 33 уроки з використанням технології критичного мислення.- Х.: Вид. гр.. «Основа», 2007.-240с.
3. Степура І. Створення психолого – педагогічного комфорту// Початкова освіта.- 2011.-№3
4. Читанка: Підруч. для 2 кл.-К.: «Освіта», 2002-Ч.ІІ – 143с.