План отрытого урока на тему Приготовление картофельная запеканка, рулет картофельных
«Орындаған»:«Келісілген»:«Бекітілген»:
ө/о шебері: аға шебердиректордың орынбасары:
Айтжанова А.К. _________ Ш.С. Сарсенбаева________ Г.Я. Щербачук
Өндірістік оқыту сабағының жоспары
Адрестік санаты
Адресная категория
Жүргізу шарты:оқу сыныбы, оқу лабораториясы
Условия проведения:учебный класс, учебная лаборатория
Топ/ группа:ТҰ
Мамандық, біліктілігі:Тамақтандыруды ұйымдастыру, аспаз –кондитер
Специальность, квалификация:Организация питания, повар-кондитер
Курс, оқу жылы/ курс, год обучения:2 курс
Оқу тақырыбы:Пештің қақпақты ыстық қуысында пісірілген картоптан әзірленген тағамдар.
Учебная тема:Приготовление блюд из запеченных картофельной массы
Сабақтың тақырыбы:Картоп пісірмесі, картоп орамасын әзірлеу
Тема занятия:Приготовление картофельная запеканка, рулет картофельных
Сабақтың типі:күрделі комплексті жұмысты орындау сабағы
Тип урока:урок по выполнению простых комплексных работ
Сабақтың түрі: жаттығу сабағы
Вид урока:урок упражнений
Ұйымдастыру формасы:жұппен жұмыс
Организацинная форма:работа в парах
Пәнаралық байланыс:Тамақ дайындау технологиясы: «Пештің қақпақты ыстық қуысында пісірілген көкөністен әзірленген тағамдар», Тамақ өнімдерін тану: «Түйнекжемістілер», Тамақтандыру кәсіпорынның жабдықтау: «Көкөністерді өңдеуғе арналған машиналар мен механизмдер», Тамақтандыру кәсіпорында өндірісті ұйымдастыру: «Көкөніс және ыстық цехтің жұмысын ұйымдастыру», Еңбекті қорғау: «Технологиялық жабдықтарды тасу кезіндегі қауіпсіздік ережелері», Тамақтандыру кәсіпорындағы экономика: «Шығындар», Сауда есебі: «Технологиялық карта, Дәмкеңестер жинағы», Қазақ тілі және әдебиеті :«Халық ауыз әдебиеті», орыс тілі , шет тілі: «Сөздік»,
Межпредметные связи:Технология приготовления пищи: «Блюда из запеченных овощей», Товароведение пищевых продуктов: «Клубнеплоды»,Оборудование предприятий питания: «Машины и механизмы для обработки овощей», Охрана труда: «Условия безопасности при эксплуатациии технологического оборудования», Экономика ПП: «Издержки», Торговые вычисления: «Технологические карты. Сборник рецептур», Казахский язык и литература: «Устное народное творчество», Русский язык, иностранный язык: «Словарь»
Білімділік пен шеберлік қажеттілік:- «Көкөністерді механикалық –аспаздық өңдеу» тақырыбы бойынша теориялық білімдері;
Картоп массасы және одан ш/ф әзірлеу технологиясы;
Еңбек жұмысының қауіпсіздік ережесі;
Санитария және жеке гигиена ережесі;
Ыстық цех жұмысының ережесі;
Шағын топтасу жұмысының ережесі.
Необходимые знания и умения: - Теоретические знания по теме «Механическая кулинарная
обработка овощей»;
Технология приготовления картофельной массы и п/ф из нее;
Условия безопасной работы труда;
Правила санитарии и личной гигиены;
Правила работы в горячем цехе;
Правила работы в микрогруппе.
Сабақтың мақсаты: студенттер осы сабаққа қатысқаннан кейін:
«Көкөністерді механикалық –аспаздық өңдеу» тақырыбы бойынша теориялық білімдерін бекіту;
Картоптан әзірленген тағамдар тақырыбы бойынша кәсіптік білімдерін қалыптастыру және дамыту;
Жұмыс барысында мұқият және зейінді болуға тәрбиелеу.
Цель урока: после участия в данном уроке студенты смогут:
Закрепить теоретические знания по теме: «Механическая кулинарная обработка овощей» ;
Сформировать и развить профессиональные знания по теме через приготовление блюд из картофельной массы;
Воспитать аккуратность и внимательность при работе
Әдістемелік мақсаты: Студенттердің қызығушылықтарын есептей отырып шығармашылық қабілеттерін және әр тәрбиеленуші ақпараттандыру технологияларын пайдалана білуін дамыту.
Методическая цель: Развитие творческих способностей у студентов с учетом интересов и потребностей каждого воспитанника с использованием информационных технологий.
Сабақты жоспарлау:
4.Планирование урока:
Кезең № Сабақ кезеңі Уақыт (мин) Кезең мазмұны Оқыту әдісі Құралдар,
оқыту материалдары
1. Ұйымдастыру – дәлелдеу кезеңі 5 1.Сәлемдесу. Студенттердің сабаққа дайындығына назар аудару, ұйымдастыру.
2.Студенттер бір-бірін жетон таңдау арқылы топтастыруды қалыптастыру.
3. Бейнетаспа арқылы студенттерді сабаққа әрекеттендіру («Завтрак на траве» көркем фильмнен «Картошка» туралы өлең) Сұхбаттасуды ұйымдастыру
Тақырыпқа ден қою Журнал, жұмыс дәптері, жетондар, бейнетаспа
2. Кіріспе кезеңі 55 - Тақырыппен, мақсатымен таныстыру.
- Сабақтың ұйымдастырылумен таныстыру (сабақтың барысы, бағалау парағымен жұмыс, «білемін – білгім келеді- үйрендім» әдісі)
1. «Ойлан тап» сұрақ-жауап ойыны. Тақырыпқа байланысты сұрақтар беріледі, жауабын үш тілде жауап беру.
Дұрыс жауап берсе – «5» деген баға
Қате талдау жасаса – 2 ұпай төмендетіледі
Бағалау парағына нәтижелерін қою.
2.«Өзімді тексеремін!» екі тағамды әзірлеу бойынша берілген кестені толтыру.
Дұрыс жауап берсе – «5» деген баға
Қате талдау жасаса –1 ұпайдан төмендетіледі
3.Тақырыпқа байланысты бейне таспа көрсету (картоп орамасы)
4. Жұмыс орындарын ұйымдастыру туралы нұсқау ( Қауіпсіздік техникасы бойынша білімдерін тексеру кластер құрастыру(«аспан әлемі»).
Бағалау парағына нәтижелерін қою.
5.Әзірлеген тағамдары бойынша «Картоп туралы» қысқаша сипаттама беру. Әр топқа 2 жолды өлең шумағы беріледі соны жалғастырып айту.
5.1.Картоптан тағамдар әзірлеу бойынша технологиялық картамен таныстыру.
5.2. Картоптан тағамдар әзірлеу сапасына қойылатын талабымен таныстыру.
Студенттерді оқу лабораториясына орыналастыру. Мақсатты анықтау
Іздену
Интеллектуалды ойын
Ойлану қабілеті
Көрсетілім
Кластер
Шебердің бағалауы
Ойлау қабілеті
Технологиялық кезеңге ынтасы
Нұсқау жүргізу Интерактивті тақта
(POWER Point, EXCELL бағдарламалары)
Бағалау парағы,
«Білемін – Білгім келеді- Үйрендім» парағы
Үлестірмелі қағаздар,
бағалау парағы,
Бейнетаспа
Кластер құрастыру
Үлестірмелі қағаздар
Технологиялық карталар, «Сапасына қойылатын талаптар» үлестірме қағазы
Қ/Т бойынша журнал
3. Ағымдағы кезең 280 Студенттер практикалық тапсырманы технологиялық карта бойынша жұп болып, өздері орындайды.
Жұмыс кезенің бақылау:
- санитарлық және гигиеналық талаптары;
- қ/т ережесі;
- әлеуметтік коммуникация ережесі;
2.Студенттерді бақылау жұмысты орындау нәтижесі тағамдар мен өнімдердің сапасына қойылатын талабына сай болуы және бағалау парағына нәтижесін белгілеу.
Бағалау парағының пікіріне сәйкес тағамдарды ұсынуға дайындау (өлең шумағын айту: әртістігі мен шығармашылық жағы)
3. Тапсырманы орындаушылығына талдау жасау және бағалау. Практикалық
Өзін-өзі бақылау,
Өзін-өзі бағалау
Презентация
Ауызша Оқу лабораториясы,
Технологиялық карталар,
Бағалау парағы,
Хаттама парағы
4. Қорытыңды кезең 20 Сабақтың қорытынды кезеңі:
- Сабақтың мақсатына жетуі.
- Қ/Т ережесі мен жеке гигиена, жұмыс орынының санитарлық жағдайы туралы талдау жасау.
- Баға қою.
2. Үй жұмысы.
3. Жұмыс орының тазалау, реттеу. Рефлексия
Үлестірмелі қағаздар,
ө/о журналы,
ө/о күнделігі, конспект
Тазалағыш құралдар
Өндірістік оқыту шебері:__________________ Айтжанова А.К.