Разработка урока Складносурядне речення
Тема. СКЛАДНОСУРЯДНЕ РЕЧЕННЯ, ЙОГО БУДОВА І ЗАСОБИ ЗВ’ЯЗКУ
В НЬОМУ.
Мета: поглиблювати знання учнів про особливості будови складного речення; ознайомити дев’ятикласників з поняттям про складносурядне речення, його будову і засоби зв’язку в ньому; розвивати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль складносурядних речень у текстах; удосконалювати пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у складносурядних реченнях; навчитися розрізняти складносурядні речення й прості з однорідними членами; розвивати творчі вміння моделювати складносурядні речення відповідно до мети й обставин спілкування та використовувати їх у висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в дев’ятикласників естетичний смак, шанобливе ставлення до природи, а також спостережливість за красою її надбань.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: В.В. Заболотний. О.В. Заболотний. Українська мова, схеми, таблиці, картки, презентація ССР.
Методи й прийоми: робота з таблицями, частково пошуковий метод, дослідницькі завдання, проблемні запитання, метод вправ.
Очікувані результати:
учень знаходить у тексті складносурядні речення;
розрізняє складносурядне речення й речення з однорідними членами:
складає речення й мікротексти, використовуючи виражальні можливості складносурядних речень.
Хід уроку:
Організаційний момент.
Вступне слово викладача.
Я рада Вас сьогодні бачити. Хочу, щоб від нашого уроку залишились лише приємні
спогади. Хай ваші серця і розум повняться добром, щирістю, любов’ю до людей, новими знаннями. Нехай цей урок відчинить для вас двері в багатий і прекрасний світ рідного слова.
І. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Завдання уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Епіграф.
«Єдина професія від Бога – вчитель, а всі інші – від вчителя» (Народна мудрість)
Як ви гадаєте, чому я обрала ці слова епіграфом для сьогоднішнього уроку?
Яке сьогодні число? Що відзначає 5 жовтня все прогресивне людство?
Обговорення епіграфа (бесіда).
Асоціативний кущ. Яку асоціацію викликає у вас слово вчитель?
(Взірець, порядність, добро, справедливість, толерантність)
Зачитування міні-творів «Перед іменем твоїм».
ІV. Актуалізація опорних знань.1. Мозковий штурм
(Запитання з розділу «Синтаксису»)
1. Який розділ науки вивчає будову словосполучень і речень?
2. Що вивчає пунктуація?
3. Що становить граматичну основу речення?
4. Якою частиною мови найчастіше виражаються підмет, присудок?
5. Які речення називають поширеними?
6. Які речення називають непоширеними?
7. Які речення називають простими?
8.Чи може до складу речення входити лише один головний член? Наведіть приклад.
9. Яке речення називають складним?
10. Які типи складних речень ви знаєте?
2. Колективне складання сенкану до слова речення (усно).
Речення.
Просте, складне.
Пояснює, доповнює, узагальнює.
Основне поняття з синтаксису.
Конструкція.
Рефлексія (Визначення підготовленості учнів до уроку)
Показ рефлексії на початку уроку. Червоний колір –готовий працювати, зелений – не зовсім упевнений у своїх силах, жовтий – не впевнений у своїх силах, потрібна допомога.
Перегляд мультимедійної презентації. Пояснення теми уроку.
V. Засвоєння теоретичного матеріалу.
Міжпредметні зв’язки (українська література, російська мова, історія)
Робота з таблицею.
VI. Вироблення практичних умінь і навичок
Робота в групах
1. Завдання:
записати речення, визначити граматичну основу, з’ясувати за допомогою чого поєднуються частини складного речення. Представити свій тип речень.
1 група
Дівчина троянди поливала,
і кудись котилась хмар навала,
і сміялась осінь за вікном.
2 група
Скрізь якась покора в тишині розлита,
І берізка гола мерзне за вікном.
Проектування виступу кожною групою.
2. Логічний диктант.
Робота з сигнальними картками.
Складносурядне речення – зелена картка, не складносурядне – червона.
1.Минають дні, минають ночі, минає літо; шелестить пожовкле листя.
2.Вечорами пахнуть матіоли, тихо листям липа шелестить.
3.Дніпро тече, і хвиля б’є.
4.Реве Дніпро, й лани широкополі медами пахнуть.
5.Ходить вітер по степах, в’яне дощик на губах.
6.Тікає ніч у нетрі таємничі, і торжествує вранішня зоря.
З якого художнього твору взяте 1 речення?
3.Робота в парах. «Конструктор».Скласти з двох простих речень складносурядне. Пояснити вживання розділових знаків І варіант Вітерець дихнув. Забриніли стебельця жита.
Ще не сходило сонце. Ранок ішов і йшов.
ІІ варіант Місяць вийшов із-за хмари. Стало видно наче вдень.
Гуде пташиним співом ліс. Найгучніше в цьому гулі виводить іволга.
4. Дослідження-аналіз.
Проаналізувати складносурядні речення та встановити четверте зайве. Відповідь
обгрунтуйте.
А Дмухнув вітер понад ставом – і сліду не стало.
Б Вітру на небі не було, проте клекотів сильний прибій.
В Ніч за вікном, та не хочеться спати.
Г Старенька хата сперлась дахом в сад, а вишня в стріху свої гілки горне.
Проблемне запитання:
-Які, на вашу думку, є підстави сплутувати складносурядні речення з простими реченнями ускладненими однорідними членами?
( Сурядний зв’язок, однакові сполучники)
-Як розрізняти ці речення? (ССР та прості речення ускладнені однорідними членами.)
Діаграма Венна
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415
Складносурядне речення Просте речення ускладнене однорідними членами
Відмінне
1. Дві та більше ГО.
2. Переважна відсутність
ускладнення ОДЧР.
3. Роль сурядного сполучника.
4. Схеми речень.
Спільне
1. Сурядний зв’язок.
2. Однакові сполучники.
Відмінне
1.Одна ГО.
2.Ускладнене ОДЧР.
3.Роль сурядного сполучника.
4.Схеми речень.
5.Кодований диктант.
Речення проектують на екран. На слайді умовні позначення:
ССР – складносурядне.
ПРзОДЧР. – просте з однорідними членами.
Завдання: визначити будову речень і зробити в зошитах запис, наприклад:
ССР - 1, 2.
ПРзОДЧР – 3, 4.
1.І красується в полі жито, і лунає дитячий сміх.
2.Схилились вишні в розпачі німім і ронять цвіт весільний у калюжу.
3. Сонце прокинеться й усміхнеться небу.
4.Сонце прокинеться, й зійдуть росою отави.
Пояснити лексичне значення слова отави. Отави – це трави.
Фізхвилинка.
6. Творче моделювання. «Створи пейзаж».
Використавши довідку, змоделювати речення так, щоб утворилися складносурядні із замальовками пейзажу.
1.Зашумить пожовкле листя саду,
2.Неба в’яне просинь,
3. Плакав вітер,
4. Ніч,
Довідка: айстри осінні нахилялись до зляканих трав; туманом вкриється трава; вітер віти рве вербові; мете, мете жовтокоса осінь листя золоте.
7. Робота з підручником. Вправа 32 стор.25. «Я будую»
Складіть і запишіть 2 речення за поданими схемами.
8. Виконання тестових завдань.
Тести
1.Складносурядне речення утвориться, якщо серед варіантів продовження
вибрати речення.
На лугах вже скошено траву...
А і виполошено перепелині гнізда.
Б так що буде що їсти вівцям.
В і літо буйне в береги ввійшло.
Г і зібрано останні колоски.
Д як на межі, на оболоні.
2. Частини поєднані єднальним сполучником у реченні.
А Дядько Миколай весело зареготався, а мені ж було не до сміху.
Б Осінні дощі капають теплими краплями, та ніхто цього не відчуває.
В То сонце пече нестерпно, то дощ із драного неба ллє несамовито.
Г Або розумне людям казати, або закрити рота і зовсім мовчати.
VII. Підсумок уроку.
Мікрофон.
Клоуз-тест. «Закінчіть речення» (Усно).
1.Складносурядне речення складається з двох частин.
2.У складносурядному реченні частини з’єднуються за допомогою
3. Сурядні сполучники поділяються на три групи:
4. Єднальні сполучники
5. Протиставно-зіставні сполучники
6. Розділові сполучники
7. Складносурядні речення не слід плутати з
Рефлексія.
VIII. Оцінювання.
У кожного учня на парті картка для самооцінки за усіма видами роботи, які були передбачені вчителем і виконані на уроці. Кожен оцінює свою роботу.
IX. Інструктаж домашнього завдання.
Д/з: вивчити параграф 2, вправа 34.
Виконати тестові завдання різних рівнів складності. Українська мова.
Збірник тестових завдань.
Додаток до уроку.
Прізвище, ім’я учня___________________________________________
Асоціа тивний кущ
Міні-
твори
Мозко вий
штурм
Складання сенкану
Робота в групі
Логічний диктант
Робота в парі
Кодо
вий
диктант
Дослід ження-аналіз
Творче моделю вання. Створи пейзаж.
Робота з підруч ником.
Тести
Підсумок
Клоуз-
тест
Власна оцінка
Оцінка
вчите-
ля
Складносурядне речення
Частини рівноправні [ ]. і [ ]
Смислові зв’язки
Протиставні
Єднальні
Розділові
Явища чергуються чи виключають одне одного
Одночасність, послідовність
Протиставлення, зіставлення
Інтонація та сполучники сурядності
Розділові
Протиставні
Єднальні
І (й), та (і),, ні – ні, ані, також, не тільки а й
А, але, та (але), проте, однак
Або, то, хоч, то – то, не то – не то, або –або, хоч – хоч
Рисунок 115