Конспект урока по украинскому языку на тему Підрядні речення способу дії й ступеня. Приєднання їх до головного речення сполучниками ніж, чим, як, мов, немов, наче, ніби. (9 класс)

Методична розробка уроку з української мови
Борисюк Наталія Володимирівна, вчитель української мови та літератури
Тема
Підрядні речення способу дії й ступеня. Приєднання їх до головного речення сполучниками ніж, чим, як, мов, немов, наче, ніби. Вказівне слово так в головному реченні, сполучне слово як або сполучник що в підрядному. 9 клас.

Мета: Ознайомити учнів з поняттям про підрядне речення способу дії й ступеня; з’ ясувати, за допомогою яких сполучників і сполучних слів приєднуються підрядні речення способу дії і ступеня до головного; пояснити вживання вказівного слова у головному; формувати вміння й навички знаходити в тексті ці речення, правильно використовують їх у мовленні; виховують в учнів самостійне, творче мислення та мовлення.

Хід уроку
1.Організаційна частина
2.Словникова робота
-З’ясуйте лексичне значення слів, зверніться до тлумачного словника.
А) Зайда;
Б) Знічев’я.
-Сладіть речення з цими словами та запишіть.
3. Актуалізація опорних знань учнів
-Заповніть схему «Біла пляма» (додаток)
А) Робота двох учнів біля дошки за індивідуальними картками.
Завдання: Записати речення, визначити вид підрядного, намалювати схеми речень.
-На берег зійшли всі матроси тоді, коли розвантажили баржі.
Мисливці підійшли до лісу, який виднівся неподалік.

-У тих місцевостях залишилися валуни, де пройшов по землі льодовик.
Перемагає той, хто бореться.
Б) Пояснювальний диктант (робота з класом).
Уже біліли світанкові зорі, коли до озеречка під’їхали машини. Вугілля добувають у тих місцях, де в давнину шуміли гігантські ліси. Мені здається, що пейзажі у нас якоїсь приголомшливої краси й величі.
-Визначте вид підрядного речення. До другого речення накреслити схему.

4. Оголошення теми і мети уроку.
5. Мотивація навчальної діяльності учнів.
6. Вивчення нового матеріалу.
А) Спостереження за мовним матеріалом.
Надворі стало так холодно, що вода вже позамерзала.
Труби мінометів уже розпеклись так, що не можна було торкнутися рукою.
-Визначте в цих реченнях головну і підрядну частини. Поставте до них питання.
-Назвіть сполучники, якими підрядна частина зв’язується з головною.
Б) Робота з правилом .Підручник с. 99.
7. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота в парах. Вправа 151.
-Списати речення , ставлячи розділові знаки і підкреслюючи засоби зв’язку однією рискою, а вказівні слова-двома.
Вибірково-розподільна робота за варіантами
-Виписати речення з підрядними способу дії (1в).
-Виписати речення з підрядними ступеня дії (2в).

Умій жити так, щоб у тебе з другом була єдність духу, ідеалів.
Надворі стало так холодно, що вода аж позамерзала.
Сонце так світить ласкаво, що аж каміння сміється.
Я б на барву барву накладала і малювала б щирим самоцвітом отак, як сонечко пречисте літом.
Косарі затягли пісню так, що аж луна пішла понад ставом.
Так зелено у вересні, зелено так, що іншому липню скупому й не снилось.
Все сталось так несподівано і швидко, що люди аж закаменіли.
А Орися росла собі, як та квітка в городі.
-Складіть схему одного із речень.

8. Підсумок уроку
-На які питання відповідають підрядні способу дії і ступеня дії?
-За допомогою яких засобів приєдналась підрядна частина до головної?
9. Рефлексія « Чотири кути».На дошці картинки. «Портфель»- багато чому навчився, «черепаха»-повз повільно сходами знань, «м’ячик»- стрибав увесь урок, « розгублений учень»- є багато питань і проблем. Учні прикріплюють стікери до відповідної картинки.

10. Домашнє завдання
С. 99 теорет. матеріал;
Впр. 155 або впр. 156.

Схема «Біла пляма»
Складне речення

Складносурядне Складнопідрядне
Означальне З’ясувальне Обставинне
Часу місця [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]
15