Екі ?рнекті? ?осындысыны? квадраты ж?не айырманы? квадраты
Аралова Нургуль Кабдуовна
Қызылжар орта мектебі Ақсу қаласы
Павлодар облысы
Тақырыбы : Екі өрнектің қосыңдысының квадраты және айырманың квадраты.
Мақсаты :
Білімділік: Тақырыпты оқу барысында берілген формулаларын қолданып, өрнектерді түрлендіруде , есептеу дағдыларын тереңдету, тақырып бойынша алған білімдерін қайталау .
Дамытушылық:Өз бетімен қортынды шығарып , ойларын ашық айту және ойлау қаблеттерін дамыту, алған білімді қойылған мақсатқа жетуде қолдануға үйрету.
Тәрбиелік : Достық қарым-қатынасын тәрбиелеу, пәнге қызығушылығын арттыру, тапқырлық қаблеттерін дамыту .
Сабақтың түрі : Қайталау сабағы
Сабақтың әдіс тәсілдері : топпен жұмыс, сұрақ –жауап , формативті бағалау , математикалық диктант,семантикалық карталар.
Сабақ барысы : 1.Ұйымдастыру кезеңі:Оқушыларды түгендеу , сабаққа ынталандыру , топтарға бөлу / 3-ке дейін санап шығу , 3 топқа бөлу/ Топ басшыларына бағалау парағын беріп , өз қызметтерімен таныстыру , дұрыс орындаған тапсырмасы үшін бір ұпайдан қойып отыру . (1 мин )
№ Аты -жөні Сұрақ-жауап Математикалық диктант Қате
ні түзе Сәйкес
тендіру Семантикалық қарта-
лар Өзінді тек-сер
Қызығушылықты ояту :
- Берілген тапсырманы орындасаңдар , бүгінгі тақырыбын негізгі білесіндер
Анаграмма шешу : Қысқаша /ықшқаса/, көбейту /өкбтеуй/, формулалар/орумафлрла/
Ассоциация : «Қысқаша көбейту формулалар» .
Сабақтың тақырыпты ашып, оқушылар мақсаттарын айтып, бір –бірінен сәттілікті тілейді.(2 мин)
Сұрақ –жауап :
1.Берілген формуларының маңызы қандай ?
2.Қалай оны колдануға болады ?
3. Қай кезде формулаларды «солдан оңға» немесе «оңнан солға » қарай колданамыз?
4. (а-в)2 =а2 -2ав +в2 формуланың тұжырымдамасынды айтыңдар.
5. (а+в)2 =а2 +2ав +в2 формуланың тұжырымдамасынды айтыңдар.
Математикалық диктант:
1.36 мен х квадраттын айырмасы
2.Х пен 5 тің қосындысының квадраты
3.12 мен у тің айырманың квадраты
Берілген өрнектерді көпмүше түрінде жазыңдар.
Қатені түзе:
(а+в)2 =а2 -ав +в2
(9а-в)2 =81а2 +2ав +в2
(12а+с)2 =а2 -ас +с2
(а- в)2 =121а2 -2ав -в2
Сәйкестендіру :
(5+в)2 49 -56у +16
(512а-3в)2 25 144а2 -2,5ав +9в2
(7у-4)2 25а2 +10ав +в2
Семантикалық карта :
13(3х-9)2
3х2-18х+27
(3х2 у+4)2
9а9-6а5в2+ав4
9х4у2 +24х2у +16
а(3а4 –в2)2
Өзінді тексер:
(х2+4,5)2
(2с2-0,3)2
(0,1в2 -5а)2
4(1,5х2 +0,6)2
-(с2+3)2
Әр бала берілген тапсырмаларды шығарып , жауаптарынды интерактивтік тақтадан қарап салыстырады . Топ басшылылар ұпайларды кестеге қойып қортынды шығарады.
Үй жұмысы:№191,192